Existuje ideálny vek na materstvo? Nie, neexistuje. Každá žena to jednoducho musí cítiť a mala by byť na to pripravená. Niektoré sú pripravené, keď majú 20, iné to tak cítia až neskôr. V posledných rokoch pribúda čoraz viac žien, ktoré majú svoje prvé dieťatko až po tridsiatke a neraz sa blížia už aj k štyridsiatke. Ktorá možnosť je lepšia?

Nedá sa povedať, ktorá možnosť je lepšia. Ani jedna nie je správna a ani nesprávna. Majú však isté výhody a nevýhody, ktoré môžeš zvážiť, ak nad dieťatkom premýšľaš.

Mať dieťa skôr (maximálne do tridsiatky)

Máš zvláštne pocity z toho, že všetky tvoje kamošky si užívajú svoju mladosť, chodia na výšku, nemajú takmer žiadne iné povinnosti a môžu si robiť čo chcú? A ty by si si chcela už zakladať rodinu, lebo deti zbožňuješ? Nie je na tom nič zlé.

Ak by si mala dieťa skôr, máš vyššiu pravdepodobnosť, že sa ti podarí otehotnieť. Máš viac vajíčok a je vysoká šanca, že sa ti to podarí aj na prvý raz. Taktiež je nižšia šanca potratu alebo iných zdravotných komplikácií, ktoré pri tehotenstve nastávajú. Predsa len, tvoj organizmus je ešte mladý a silný a je pripravený zvládnuť toho viac.

zdroj: Unsplash/Kyle Nieber

Ďalšou výhodou je, že keď tvoje dieťa vyrastie, ešte stále budeš pomerne mladá a život budeš mať pred sebou. Môžeš sa venovať tomu, čo budeš chcieť ty a budeš si užívať starnutie jednoduchšie. Je tiež vysoká pravdepodobnosť, že si budete spolu lepšie rozumieť, pretože sa budeš môcť lepšie vcítiť do toho, čo tvoje dieťa prežíva.

Nevýhodou tehotenstva v nižšom veku je tvoja možná emocionálna nestabilnosť a málo skúseností. Nevieš, čo ťa bude čakať a niektoré veci môžeš zvládať ťažšie, než si myslíš. Problémom môžu byť aj financie. Pokiaľ nemáš niečo našetrené, len s materskou od štátu budeš mať problém.

Keďže nemáš ešte odpracované takmer žiadne roky, jej výška bude nízka. Dôležité je mať v tomto prípade spoľahlivého partnera, s ktorým si rozumieš a ktorý sa o vás postará. Popri dieťatku si však aj ty môžeš nájsť nejakú prácu, ktorú môžeš vykonávať napríklad z domu.

Mať dieťa neskôr (po tridsiatke)

Ak chceš mať dieťa až neskôr, pretože teraz to tak ešte necítiš, aj to je úplne v poriadku. Teraz sa môžeš venovať svojej kariére a môžeš si budovať aj vysoké postavenie. S tým je spojené materiálne a finančné zabezpečenie, ktoré neskôr určite oceníš, pretože nebudeš musieť byť na nikom závislá.

Ďalšou výhodou je, že už si si v živote prešla všeličím a urobilo to z teba silnejšiu osobnosť. Len tak ľahko ťa nič nerozladí a dokážeš lepšie znášať stresové situácie, ktorých počas výchovy dieťaťa zažiješ určite viacero.

Ak máš dieťa neskôr, počas svojho života môžeš dovtedy stihnúť naozaj veľa. Môžeš cestovať, užívať si slobodu a môžeš sa „vybúriť“. Keď otehotnieš, budeš brať svoj život už vážnejšie a budeš na to pripravená.

Tehotenstvo v neskoršom veku však so sebou nesie aj niekoľko nevýhod. V prvom rade sa ti nemusí podariť otehotnieť hneď a môže to trvať aj niekoľko mesiacov či rokov. Čím si staršia, tým sa znižuje aj tvoje plodnosť. Je tiež vyššia pravdepodobnosť, že prirodzený pôrod nahradí cisársky rez a niekedy nastane aj viac komplikácií.

Možno budeš bývať počas výchovy dieťaťa viac unavená, pretože predsa len už nebudeš najmladšia. Kým mladšie matky si budú po 40-ke užívať život plný slobody a zábavy, ty budeš ešte kočíkovať a nebudeš sa môcť k nim pridať. Medzi tebou a tvojím dieťaťom môžu byť nezhody kvôli tomu, že už si nebudeš pamätať, aké to bolo, keď si bola v jeho/jej veku.

zdroj: Unsplash/Edward Cisneros

Toto sú základné výhody a nevýhody, keď sa rozhodneš mať dieťa skôr alebo neskôr. Je len na tebe, kedy sa pre dieťa rozhodneš. Nevšímaj si reakcie okolia, je to len tvoja voľba.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.