Instagram je väčšinou o dokonale nastylovaných fotkách, ktoré vyhľadávame, keď sa chceme inšpirovať, alebo keď chceme aspoň trochu nemyslieť na všetky problémy a túžime sa odreagovať.

Nedávno sme ti predstavili niekoľko profilov, ktoré sa určite oplatí sledovať, pretože sa vďaka nim môžeš naučiť veľa nových vecí. Dnes v tom budeme pokračovať a ukážeme ti inšpiratívne Slovenky, ktorým by si mala dať určite follow.

Ich názory majú naozaj hodnotu a mala by si si z nich niečo vziať. Okrem toho sa môžeš naučiť aj všeličo nové, pretože majú veľmi dobrý všeobecný prehľad. Urob zo svojho Instagramu miesto, ktoré nebude len o povrchných fotkách, ale vďaka nemu sa z teba stane lepší človek.

Určite odporúčame sledovať aj ich storky, z ktorých sa často dozvieš ešte viac než z klasických príspevkov.

Zuzana Kovačič Hanzelová

Zuzka je novinárka, ktorá pracuje v denníku SME. Pravidelne informuje o najaktuálnejších správach zo Slovenska a zo sveta a venuje sa aj témam, ktoré nie sú pre iných atraktívne. Pozri si tiež jej IGTV, kde sú uložené livestreamy so zaujímavými ľuďmi.

View this post on Instagram

Moja bežecká challenge pokračuje do konca októbra, moja vegánska challenge sa skončila. 13 dní som sa stravovala čisto vegánsky – za seba osobne hovorím, že to nie je moja cesta. Myslela som, že to vydržím celý mesiac, ale mala som vlastne dva týždne vkuse kŕče a problémy. Áno, iste, trávenie by sa upravilo, ale ja neplánujem byť vegánka, preto som svoje trápenie ukončila. Budem naďalej jesť menej mäsa, rastlinné mlieka (od @bodyandfuture som si ich naozaj obľúbila a nie je to reklama, ale thumbs up slovenskej firme), ale chýbajú mi jogurty a vajíčka. Počas dvoch vegánskych týždňov som paradoxne jedla nezdravšie ako zvyčajne – oveľa viac sacharidov, pečiva a sóje. Zvyčajne jedávam šaláty a ľahké jedlá, ale je to aj moja chyba – mala som veľa práce a podstatne menej času na varenie ako som si myslela, že budem mať. Zároveň klobúk dolu vegánom, človek musí plánovať a viac variť a je to riadna skúška vytrvalosti 💪🏼. Zajtra ešte 10 km do mojej tohtotýždňovej tridsiatky, do konca mesiaca 1500 z vás behá so mnou zkh30weekly, ostáva nám pre @bielavrana splniť už len Rozhovory ZKH v Košiciach, ale to, pochopiteľne, až po pandémii ❤️. Zostaňte zdraví, buďte opatrní, noste rúško a chráňte tak zraniteľnejšie skupiny 😷😷😷. Pozdravujem vás kamaráti, pekný víkend! #zkh #reporterslife #koniecveganchallange #bielavrana #zkh30weekly

A post shared by Zuzana Kovacic Hanzelova (@zuzanahanzelova) on

Veronika Cifrová Ostrihoňová

Pravidelné zaujímavé tipy na knihy a podcasty a záujem o ženské témy. Veronika v poslednej dobe tiež robila livestreamy, takže odporúčame pozrieť aj tie. Okrem iného teraz založila iniciatívu Žemy, vďaka ktorej chce poukázať na tému znevýhodneného postavenia žien v spoločnosti.

View this post on Instagram

Ahojte kamaráti a kamarátky! Dnes som si všimla, že je nás tu už dvesto tisíc. Ďakujem Vám za to. Ďakujem, že ste tu. Za Vašu energiu, inšpiráciu, pekné slová, konštruktívnu spätnú väzbu, tipy, informácie, úsmevy, rozpravy. Moj vzťah k tejto sociálnej sieti je čoraz rozporuplnejší, no vždy sa to vlastne skončí rovnako – a to tak, že táto naša komunita, bublinka, ktorú sme si tu vytvorili, stojí za to tu vytrvať. Neviem presne prečo tu ste (aj sa niekedy veru čudujem, keď sa na seba pozerám;-)), no teším sa z Vás. Teším sa, že ste so mnou na mojej ceste so @sitdownsveronikou a verím, že po novom aj na našej novej ceste s iniciatívou @zemy_2020 🙌 Nemám s týmto účtom žiadne plány, nemám kázania, múdre rady, módne ani kulinárske tipy (aj keď zas…ten chai latte recept a granola iste mnohým zmenili život). Priala by som si len, aby som tu ďalej mohla zdieľať myšlienky, princípy, hodnoty, projekty, produkty, ktoré ja považujem za dôležité a prínosné. Toleranciu, láskavosť, prajnosť, rovnoprávnosť pohlaví, skupín, kohokoľvek, kritické myslenie, dialóg, ľahkosť, informácie, a vnútorný úsmev i vtedy, keď ten vonkajší prichádza len veľmi ťažko. Že to bude superzaujímavé Vám sľúbiť nemôžem. Že to bude superzábavné rozhodne nie. Že to bude vždy so superkrásnymi obrázkami, už vôbec. Môžem Vám ale sľúbiť, že to budem naďalej ja – autentická a zväčša strapatá. Lebo to mám na instagramoch rada ja. Majme sa tu radi, majme to tu radi, majme sa radi mimo tejto bubliny, neberme sa príliš vážne, neberme to tu príliš vážne, a hlavne si nezabudnime odovzdávať dobrú energiu. Tu aj v realite, známym, aj neznámym, tým, čo ľúbime, aj tým čo nie. Mám Vás rada a ďakujem! . . . #vco #zemy2020 #sitdownsveronikou #happy #girls #women #instacommunity #talkshow #initiative #tuesday #content #books #bookwarm #thankyou #picoftheday

A post shared by Veronika Cifrová Ostrihoňová (@veronikaostrihonova) on

Martina Bucková

Ak chceš zmeniť svoj mindset a chceš zvýšiť svoje sebavedomie, určite odporúčame sledovať Maťku, ktorá má svoj podcast The Buca Talks. Pravidelne hovorí o ženských témach a v žiadnom prípade sa nehanbí ísť do hĺbky. Ak sa chceš stať amazonkou, vďaka nej sa ti to môže podariť.

View this post on Instagram

MORNING My research shows that drinking coffee is a necessary part of well-balanced me☕️☺️ ————— Včera na mojej terapii, kde si sedim asi takto, padla zaujimava myšlienka. Kto si Buca? Zamyslela som sa a samozrejme nevedela som odpovedat. Toto čo žijes a ako žijes nie si ty. Zmietas sa medzi istotou v praci a možnostou realizovat sa. Chceš sa zapačit mame, ktora je business woman ale zaroven sa tvariš že žiješ slobodny život tvojho otca a chceš aby ta uznaval aj on. Ani jedno nie si ty. Ani podcast ešte nie si ty. A počkaj ked konečne budeš žit podla seba – aky autenticky ten podcast ešte len bude. Čo sa take muselo v tvojom živote stat, že sa tak bojiš zlyhania? Honza prišiel do tvojho života a odmieta hrat s tebou tuto tvoju hru. Za tie roky si sa totiž naučila velmi dobre hrat. Vidi aka si a čo je v tebe. Preto prišiel aby ti ukazal, ako naozaj žit🤯🥰🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼 (Rozsekalo ma včera) Dik @michaell.sol . Vy viete kto ste? . #love #morning #feels #coffeelover #coffee #mindfulness #training #life #fit #fat #sun

A post shared by Matka Buckova (@ijembuca) on

Patra Bene

Paťka je YouTuberka, ktorá sa zaujíma predovšetkým o udržateľný spôsob života, takže na jej profile nájdeš rôzne tipy na zero waste život. Čo môžeš urobiť pre to, aby si pomohla tejto planéte?

View this post on Instagram

Každý niekde musí začať. Môj prvý krok pred viac ako rokom bolo zamyslenie sa, či ich naozaj potrebujem. Reč je o mikroténových vrecúškach. Nikdy som nepatrila medzi ľudí, ktorí by si dali do sáčku banány alebo jeden kus potraviny. Zato pri paradajkách, cibuli, ovocí alebo pečive som automaticky siahla po jednom z milióna, ktoré sa často berú úplne zbytočne. Ja v nich prenesiem tovar z bodu A do bodu B, potom ich možno doma využijem jednorazovo a nakoniec skončia ako malý smetný kôš. Smutný a krátky príbeh veci, ktorá sa nachádza vo veľkom množstve práve v prírode, lebo je to taký bežný “pomocník”, že ho mnohokrát berieme automaticky, aj keď ho nepotrebujeme. Potom nastáva doba, kedy vonku lieta viac sáčkov ako šarkanov. ⬅ to, čo sa mi nazbieralo za deň. ➡ to, čo sa mi nazbieralo za rok. ⬆ to, čo ma vlastný ochranný obal a dá sa to ľahko preniesť aj bez balenia. Zrejme táto myšlienka napadla aj @lidlsk a tak po letákovej kampani tu majú ďalšiu – “Nenechajme to plávať “, kde vyzývajú svojich zákazníkov, aby sa zamysleli, či je to vždy naozaj potrebné. Či nemajú po ruke ekologickejšiu alternatívu. Zároveň to neskončilo iba pri slovách. Sumu za dobrovoľné zaplatenie si za sáčok zdvojnásobia a výťažok venujú na čistenie riek a vodných nádrží. Za mňa opäť skvelá osveta. A teraz smutná otázka na vás – ako často sa stretávate s odpadkami v prírode alebo na ulici? ✨ fotka obsahuje spoluprácu s @lidlsk #lidlsk #nenechajmetoplavat ✨

A post shared by Patrícia 🇸🇰 27 yo ♊️ (@patrabene) on

Natália Pažická

Natália je eko aktivistka, ktorá tiež hovorí o dôležitosti udržateľného spôsobu života. Nájdeš u nej rôzne tipy na slow fashion, prírodnú kozmetiku či iné pomôcky v domácnosti, ktoré ti pomôžu produkovať menej odpadu. Okrem toho má vlastné občiansky združenie Every Individual Matters, vďaka ktorému pomáha tým, ktorí to potrebujú.

View this post on Instagram

Využívajú sa väčšinou niekoľko minút, no ich rozklad zaberie niekoľko desaťročí😖Aj napriek tomuto faktu je ich spotreba obrovská a veľakrát úplne neopodstatnená. Spýtaj sa samého seba – zamýšľaš sa nad osudom svojho mikroténového sáčku predtým, než si ho odtrhneš? Tieto rozhodnutia nemajú dopad len na nám vzdialené oceány, ale aj na našu vlastnú krajinu. ‘Nenechajme to plávať’. Tak znie názov kampane spoločnosti Lidl Slovenská republika a Slovenského vodohospodárskeho podniku. Jej cieľom je prispieť k čistejším slovenským riekam a vodným nádržiam. Zákazníci, ktorí sáčok skutočne potrebujú, môžu zaň dobrovoľne zaplatiť jeden cent. @lidlsk sa zaviazal zdvojnásobiť túto sumu a prispieť ňou Slovenskému vodohospodárskemu podniku na čistenie slovenských riek a vodných nádrží. Je dôležité otvárať túto debatu. Problém sa totižto nevyrieši, keď prevádzka vymení plastové sáčky za papierové. Tento problém tu bude vždy, ak si zákazníci neuvedomia, že nadmerná spotreba týchto jednorazových obalov, ktoré využijeme len na pár minút, môže mať škaredé následky. Páči sa mi, že @lidlsk otvára túto diskusiu a informuje svojich zákazníkov, že aj ich každodenné rozhodnutia môžu prispieť k zmene. Hlavne kamoši, toľko už promujem tie znovu použiteľné plátenné vrecká na zeleninu/ovocie/pečivo, že by ich už mohol mať z môjho publika snáď každý. Je to TAK jednoduché. Tak veľmi jednoduché, že ak si to, prosím, ešte nevyskúšal/a, tak skús. Aj takýto malý krôčik môže byť krok správnym smerom💪🏻 #everyindividualmatters #lidl #lidlsk #nenechajmetoplavat #spravnavolba #spolupraca

A post shared by #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka) on

Kristína Kövešová

Investigatívna novinárka, ktorá sa takmer ničoho nebojí. Na jej profile nájdeš zábery z natáčania jednotlivých reportáží a ako milovníčka zvierat je jasným príkladom toho, ako nájsť medzi prácou a životom rovnováhu.

View this post on Instagram

Každému z nás sa stane, že padne na kolena. A je to v poriadku. Aj ja zažívam rôzne ťažké skúšky. Tiež som bola už na dne. Najdôležitejšie však je sa postaviť a ísť ďalej, nech sa deje čokoľvek. Urobí vás to oveľa silnejšími, ako ste dnes. Verte mi, zmeny sú často bolestivé, mame z nich strach, no sú nevyhnutne. 🙏Zmysel našich pádov a lekcii ak budeme mat otvorene srdce, casto pochopíme neskôr. Ja som dnes za každý jeden môj pád vďačná. Urobili ma silnejšou a múdrejšou….a snažím sa reakčný čas každej lekcie od prvotného hnevu, cez štádium obete až po uvedomenie skrátiť. Prosím nebojte sa, ste silnejší, ako si myslite a ak budete naozaj chciet dokazete aj veci, o ktorých si možno dnes myslite, že sú nemožné. Ľúbim vás ❤️ #kristinakovesova #kikusmudruje #intuicia #pocuvajsvojudusu #odpovedjelaska #nebojsa #versi #dokazetevsetkonasvete #lubimvas #tvmarkiza #reflex #profilzlocinu @tvmarkizaofficial topánočky od mojich @realstyle.eu

A post shared by kristinakovesova (@kristinakovesova) on

Kristína Tormová

Kristína sa nebojí hovoriť o témach, ktoré sú niekomu možno nepríjemné. Na nič sa nehrá a z jej príspevkov sa šíri irónia a humor. Naučí ťa používať prírodnú kozmetiku a ak si už matkou, dostaneš niekoľko tipov aj na starostlivosť o deti.

View this post on Instagram

Nebudem vám klamať, je to..nepríjemné. Vraj to má mať koláčovú (náhoda?) vôňu..šak dobre..ale kedy ste si do nosa striekali koláče? Je to Rinogermina a je z portálu @zdravezeny.sk a je to môj minuloročný zázrak a inak je to prva intranazalna bakterioterapia – v preklade: je to probiotikum do nosa. Je to prípravok na posilnenie obranyschopnosti bio-bariéry nosovej sliznice. . Na odporúčanie lekára sme ich mali už vlani..ale deťom som zabudla dávať..🤪🤦🏻‍♀️ ale ja som si kúrou prešla..ja mám veľmi dogabané dutiny, aj cystu a problémy (ktoré som si spôsobila aj onehdajšou závislosťou na sprejoch do nosa-najsprostejšia vec, čo môžes nosu urobiť). Myslím; že aj vďaka Rinogermine to bolo vlani bez väčších problémov. Konečne.. . Pomenovanie “soplák” nie je náhodné a zelené sople sú súčasťou našich životov od jesene do jari..napriek vitamínom, preplachovaniu nosíkov. Vždy keď sa objavia..je mi do plaču. Som bezbranná a ide ma dr*núť. Fakt. Prosto..🤯 . Nie som magistra, som len magisterka umenia 😳 a preto než som dala tento post, hovorila som o Rinogermine s vicerými odborníkmi. Väčšina s nadšením odporúčala, pár ostalo neutrálnych v zmysle “nemôže to byť zlé”. . Som vnučkou otorinolaryngológa, ktorý mi kreslil nosohltany a sople sú moja vášeň. Teda..keď už prídu, viem si ich užiť (kto preplachuje nos, vie 😂😂😂). Ale viac si užijem, keď nebudú..začíname s kúrou pribiotík a verím, že tak ako ostatným, aj našim soplákom to pomôže. 🙏🏻 Deti sa tešia, lebo pred vstrekom dostanú žufku alebo cukrík, aby necítili koláče v nose. Good deal. To mi poradili @zdravezeny.sk 🙏🏻♥️ . A teda chcela som dať peknú fotku, ako si stirekam probiotiká do nosa, ale povedala som si, že vás nebudem klamať..takto to je. A keby boli tieto ORL veci príjemné, predávajú ich pribalené ku gumovým medvedíkom, že jo. Veľa zdravia. 🙏🏻 . Vďačná za túto #spolupraca som. ♥️ . Ps: keby ste potrebovali vybrať mandle, som tu pre vás. Dedo mi to v detstve vysvetlil. . Ps2: keď na @zdravezeny.sk dáte k objednávke poznámku zdravý nos, majú zľavu.

A post shared by kristina tormova (@kristina.tormova) on

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.