Keď si scrolluješ Instagram, väčšinou natrafíš na dokonalé fotografie, pri ktorých si niekedy povieš, že by si chcela také isté. Okrem módy, jedla či beauty produktov tam však môžeš sledovať aj profily, ktoré ťa naučia niečo nové a aspoň si z toho čosi vezmeš.

Už dávno neplatí, že Instagram je len strata času a nenájdeš tam nič zmysluplné. Ďakujme za influencerov, ktorým záleží na tom, aby svojich fanúšikov naučili aj viac, než sa len pekne obliecť, nalíčiť a navariť si chutný obed.

Nasledovné profily by si mala určite začať sledovať a pokojne si popozeraj aj ich staršie príspevky. Možno tam bude viac textu, než si bežne zvyknutá, no daj tomu šancu a venuj im chvíľku svojho času. Stojí to naozaj za to a určite to neoľutuješ.

Dejepis inak

Tiež si v škole neobľubovala veľmi dejepis a mala si problém zapamätať si všetky tie roky a mená? Sandra má okrem Instagramu aj YouTube kanál, kde pravidelne pridáva zaujímavé videá o našej histórii. Jej štýl ťa ale nebude v žiadnom prípade nudiť, práve naopak. Budeš hltať každé jej slovo.

View this post on Instagram

,,(…) Nový prístav je hodný toho, aby sa Bratislava oň zaujímala, pretože jeho dokončenie bude predstavovať v budúcom vývoji mesta rozhodujúci míľnik smerom k dobrému.” Tak sa píše v Pressburger Zeitung z 10. apríla 1898. ⚓Zimný prístav je moja obľúbená lokalita v Bratislave. Pri pohľade naň a aj na iné miesta na Slovensku, musím však smutne konštatovať, že pokiaľ ide o historické, kultúrne a architektonické pamiatky, sme takí majstri nevyužitých príležitostí. . . ⛴ Keď sa na konci 19. storočia začalo uvažovať o jeho výstavbe, malo ísť len o menší prístav, v ktorom by kotvili lode počas nepriaznivého počasia. Nakoniec však ministerstvá orby a dopravy dohodli vybudovanie veľkého zimného prístavu pre 200 lodí a tak u nás vyrástol najväčší riečny dopravný prístav, aký kedy Uhorsko malo 😮 Usporadúvali sa tu orientálne a medzinárodné dunajské veľtrhy, na ktorých sa pravidelne predstavovali výdobytky techniky, rôzne výrobky a najmodernejšie inovácie. Existoval dokonca aj záujem vytvoriť lodnú cestu z Dunaja cez Čierne more do Odesy až do Perzie a Turkmenistanu. 🌟 Svoj zlatý vek zažil počas 1.ČSR pretože bol strategickým zásobovacím bodom. V centre diania sa ocitol aj počas druhej svetovej. Nemci ho používali na zásobovanie armád, prekládku odvlečenej koristi z východného frontu domov, ale aj na odsuny Židov a ich majetku. Bombardovanie na konci vojny výrazne poškodilo celý prístav, sklady ale aj dunajskú flotilu. Dodnes sa však v areáli podarilo zachovať niekoľko pamiatok. Napríklad sklad č.7, Dom lodníkov alebo aj plavebný remorkér Šturec. . . . Nedávno som tu robila rozhovor pre magazín Sóda, ktorý si snáď budete môcť prečítať už v najbližších týždňoch. Všimla som si, že výstavba nových projektov ako Eurovea 2, Twin City, Sky Park sa tlačí stále viac a viac k zimnému prístavu a strašne moc sa bojím, že v budúcnosti sa s ním nebude rátať ako so súčasťou nových mestských štvrtí. #dejepisinak #zimnypristav #bratislava Foto: Magdaléna Tomalová

A post shared by Dejepis Inak (@dejepisinak) on

Ekoistky

Ak ťa zaujíma život zero waste a chceš začať používať ekologické náhrady jednotlivých výrobkov, Maťka a Katka ťa naučia ako na to. Pravidelne pridávajú rôzne tipy, ktoré ti uľahčia nielen tvoj život, ale ušetria ti aj nejaké to euro navyše. Ono už dávno neplatí, že žiť udržateľne si môžu dovoliť len tí, ktorí sú bohatí.

Udialo sa

Premýšľala si niekedy nad tým, čo všetko sa mohlo udiať počas dnešného dňa, ale pred desiatkami či stovkami rokov? Profil Udialo sa ti každý deň prináša zaujímavé informácie o tom, aké udalosti sa v minulosti odohrali.

Fitclan

Chcela by si schudnúť a začať žiť zdravšie, no niekedy sama nevieš, akým informáciám môžeš veriť? Fitclan pravidelne vyvracia tie najbežnejšie mýty o živom zdravotnom štýle a okrem toho prináša rôzne tipy nielen na chutné jedlá.

Michal Sabo

Greenfluencer Michal Sabo ťa naučí, že by si nemala byť ľahostajná k prostrediu, v ktorom žijeme. Mala by si sa zaujímať o klímu, ktorá ťa potrebuje, pretože aj ty môžeš prispieť k tomu, aby sa nám tu žilo lepšie. Okrem toho pravidelne zbiera odpadky, čím inšpiroval mnohých ľudí, aby sa k nemu pridali.

Viktor Vincze

Chcela by si separovať odpad, no sama niekedy nevieš, čo by si mala do ktorého kontajnera vyhodiť? Moderátor Viktor Vincze pravidelne radí, ako triediť odpad a okrem toho prináša množstvo zaujímavých správ zo sveta ekológie. Určite si pozri výber jeho stories, kde sa dozvieš viac.

Vedátor

Veda nemusí byť len nudná. Ak sa chceš naučiť niečo nové, no zároveň tomu chceš aj pochopiť, začni sledovať Vedátora. Samuel vie, ako aj náročnú tému podať tak, aby tomu porozumeli ostatní ľudia bez toho, aby mali pocit, že sú zahltení množstvom poučiek.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.