Na začiatok by som sa s tebou chcela podeliť s jedným citátom: „Verím v takú formu lásky, ktorá nevyžaduje, aby som niekomu dokazoval svoju hodnotu alebo žil v úzkosti. Túžim po prirodzenom spojení, po tom, aby moja duša pocítila v druhom človeku domov. Túžim po niečom voľnom, jednoduchom. Niečom, čo mi dovolí bez jedinej pochybnosti byť samým sebou.“ Každý z nás túži po láske, ktorá bude  bezpodmienečná a príjme nás takých, akí v skutočnosti sme. Často sa však stáva, že ideme do vzťahu len preto, lebo sa cítime osamelo a potrebujeme niekoho, kto nám „dokáže“ našu hodnotu, pritom ju sami nevieme oceniť.

Neskôr sa stane, že náš vzťah sa rozpadá na tom, že si nevážime jeden druhého, že o sebe pochybujeme a hádame sa pre úplne zbytočnosti. Sebaláska je neustále spomínaná a preberaná a mnoho ľudí nevie, čo to vlastne znamená. Sebaláska neznamená sebectvo, ale vzťah k sebe samému. 

Ako môžeš milovať niekoho iného, keď nevieš milovať samu seba? Nie je to ľahké, avšak nastaviť si hranice a myslieť aj na seba, je vlastne základ.

„Nastaviť si hranice znamená mať rada samú seba aj za cenu toho, že by sa to ostatným nemuselo páčiť.“

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: pinterest.com

Ľudia si však zamieňajú lásku s egoizmom a sebectvom, pritom je to to, čo urobí z ich života krajšie miesto. Ako môžeš žiť a budovať vzťahy, keď nevieš vybudovať vzťah so sebou samou?

Ako môžeš niekoho milovať a dávať mu lásku, keď ju nenachádzaš u seba samej? „Mať sa rada“ je jednoduchšie, než si myslíme. Áno, je to síce beh na dhú trať a občas zlyháš, no mať svoje hranice, vedieť kto si, čo ti škodí a čo ti robí dobre, je základ.

Nauč sa, prosím, rešpektovať samú seba a mať sa rada, a až potom hľadať niekoho, kto si tú tvoju hodnotu bude aj vážiť.

“Keď sa naučíme milovať sami seba, akceptovať sa a bezpodmienečne sa prijímať, potom sa v našom živote začnú diať zázraky.” Louise L. Hay

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.