O ekologickom trende „zero waste“, ktorý sa v posledných rokoch stal alfou a omegou všetkých fanúšikov redukcie odpadu a zelenšej planéty si už určite počula, a možno aj aplikovala do svojho každodenného života. Odpad produkujeme rôzny a nepatria sem len obaly z potravín, igelitové tašky či plasty. Často si to neuvedomujeme, no veľké množstvo tejto neželanej hmoty tvoria aj kúsky z módneho priemyslu. Kopy oblečenia, topánok či kabeliek taktiež prispievajú k hromadeniu odpadu, a preto sa v tomto článku pozri na to, ako môžeš 4 zo slávnych „5R“ princípov zero waste využiť aj v móde!

1. Refuse – odmietni kúpiť čo nepotrebuješ

Tento princíp hovorí jasne – nenakupuj zbytočnosti! Áno, aj keď sa ti teraz nezdá, že kupuješ veci, ktoré reálne nepotrebuješ a ani nechceš, no opakom je pravda. Často je výsledkom bezcieľneho flákania sa po nákupnom centre práve množstvo zbytočných kúskov v tvojom šatníku, ktoré ťa zlákali. Ide väčšinou o najnovšie trendy, ktoré však vydržia maximálne jednu sezónu. Preto, si už pri myšlienke na kúpu nového oblečenia či módnych doplnkov dobre zváž, či danú vec naozaj potrebuješ, poprípade už aj nemáš x podobných vo svojej zbierke. Ušetríš tak nielen čas a peniaze, ale aj našu planétu!

2. Reduce – zredukuj obsah svojho šatníka

Aj keď je snom každej nákupnej maniačky či maniaka šatník plný najnovších módnych trendov, kvantita, nenahradí kvalitu! Ak sa ti pravidelne stáva, že si z preplnených a neprehľadných skríň, aj tak nedokážeš vybrať pohodlný outfit podľa svojich predstáv, neváhaj a zbav sa všetkého, čo si na sebe nemala už dlhšie obdobie. Práve na zadných kôpkach či vešiakoch sa ukrýva oblečenie, ktoré nenosíš, lebo ti pravdepodobne nesedí, nie je pohodlné, alebo je na teba príliš výstredné či naopak konzervatívne. Jednoducho ho zo svojej zbierky vyraď a nechaj si len to, čo skutočne nosíš, potrebuješ a cítiš sa v tom fajn. Následne sa nechceného oblečenia môžeš jednoducho zbaviť – posunúť ho ďalej buď predajom alebo darovaním kamarátke či deťom v detských domovoch.

3. Reuse – znova využi, oprav pokazené

Ak máš medzi svojimi úlovkami napríklad kvalitné rifle, ktoré majú však pokazený zips, perfektné elegantné sako s odtrhnutými gombíkmi či topánky z pravej kože so zničeným podpätkom, skús takéto hodnotné kúsky jednoducho opraviť alebo si z nich vyrobiť niečo nové. Využi služby krajčírky v tvojom meste, pre ktorú nebude problém našiť nový zips alebo gombíky, či precízne ruky obuvníka, ktorý si ľahko poradí so zničenou obuvou. Tvoje cenné a nadčasové kúsky tak dostanú druhý dych a ty ich budeš môcť opäť využívať! Navyše, podporíš tak malých, no zato šikovných slovenských podnikateľov.

4. Recycle – recykluj staré/nosené oblečenie

Nie nadarmo sa hovorí, že v mamkinej či babkinej skrini nájdeš tie najväčšie poklady! Móda sa v súčasnosti stále vracia, a to čo sa nosilo v osemdesiatych či deväťdesiatych rokoch, je momentálne najviac trendy. Často stačí nájdené cennosti z povaly len jemne ozvláštniť – vyhrnúť rukávy, podkasať nohavice, prepásať opaskom a štýlový vintage kúsok je na svete. Ak ti však mamka s babkou svoje oblečenie nenechali, nezúfaj, pretože za lacný peniaz si dokážeš zadovážiť nosené oblečenie aj v stále viac obľúbených second handoch, kde sa to hemží kvalitou i štýlom. Pri nákupoch v nich, síce budeš potrebovať dávku trpezlivosti, no tá však ruže prináša!

Tak, a teraz už vieš ako na to! Ver mi, že ak čo i len pričuchneš k týmto štyrom pravidlám, nielen že budeš mať naozaj plnohodnotný šatník vyskladaný z kvalitných kúskov, ale aj oprávnene dobrý pocit, že našu planétu nezaťažuješ zbytočne viac.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.