Poznáte tú vetu, ktorá čoraz častejšie pripomína klišé? „Keby cestovanie bolo zadarmo, už by ste ma nikdy nevideli„. U mňa to platí. Aj keď si myslím, že cestovať sa zadarmo dá. Alebo aspoň lacno – veľmi lacno. Tak, kde je teda problém? Práca, škola, rodina, priatelia … Až pri slovách napísaných na monitor obrazovky sa zamýšľam, kam som sa to dopracovala, keď na prvom stupni môjho hodnotového rebríčka je práca. Veď ja som taká predsa nikdy nebola. Alebo bola?

traveling-girl glamour.com

Neviem kedy som do toho spadla. Myslím tým, uprednostniť pred láskou k človeku lásku k cestovaniu. Poznáte ten zvláštny pocit, tie motýle v bruchu, keď sa zamilujete? Aj ja ich mávam. Vždy, keď si kupujem letenku. Milujem to a keby som mohla, čo vlastne môžem, vykričala by som to do sveta. JA MILUJEM CESTOVANIE, bezhlavo, divoko, úprimne, od srdca, nenútene … ja milujem cestovanie. A navyše, nikdy mi nezlomí srdce.

No ako starnem, uvedomujem si, že jeden život je málo na precestovanie celého sveta. No človek sa o to môže aspoň pokúsiť.

Takže. Čo by som si o cestovaní priala vedieť, keď som bola mladšia?

14570468_1217299645009861_1038133869940072192_n pixabay.com

Cestovanie nikdy nebude lacnejšie

Nie, vážne. Patríte k tým, ktorí si hovoria, že začnú cestovať až keď to bude lacnejšie? Alebo čakáte, že sa cena letenky ešte zníži ? Haló, vážení. Niekedy sa to stať môže, ale ak nájdete letenku za fakt dobrú cenu, načo ešte čakáte? Nie raz sa mi potvrdilo pravidlo „Kto zaváha, nežere“. A navyše, dnes kúpite letenku do Ameriky za smiešnych 200 euro. Smiešnych? Porovnajte si ceny leteniek do Ameriky spred niekoľkých rokov. Už vtedy sa vyslovovali vízie, že za veľkú mláku raz budeme cestovať za smiešne peniaze a my, smrteľníci sme len krútili hlavou. Amerika už dávno nepatrí medzi krajiny, ktoré si môžu dovoliť len vyvolený. Tak isto ako Dubaj, India, Rusko …

Spať môžeš, keď prídeš domov

Alebo na letisku. Nedá sa povedať, žeby som milovala spanie na letisku, ale niečo do seba to má. Veď kto môže povedať, že spal na letisku v Anglicku, Istanbule, Izmire, Budapešti, Bratislave … A navyše. Vždy som spoznala kopu nových ľudí. A o to predsa ide, nie? Ak cestujete, nepotrebuje 8 hodinový, pravidelný spánok. Cestovanie je o tom vychutnať si to, robiť niečo nové, spoznávať … no tak. Keby som nemusela tak na svojich cestách ani nespávam.

375 yelowcorner.com

Cestovanie nie je voľná vstupenka na mrhanie časom

Ísť sa večer zabaviť, opiť sa, spoznať pána božského – neznámeho. To všetko je pekné. Ale malo by to mať nejaké limity. To nie sú spomienky, na ktoré si chceš jedného dňa spomenúť. A navyše, koľko príležitostí premeškáš …

Vždy počítaj s tým, že minieš o 20% viac ako je tvoj rozpočet

Vždy si odlož o 20% peňazí viac, ako si berieš. Ber to ako rezervu, s ktorou nebudeš počítať. Bude ti teda slúžiť ako „záchranný balíček“. A v prípade potreby nemusíš stresovať.

Späť sa už nevrátiš

Koľkokrát si už navštívil/a nejaké mesto a hovoril/a si si, že túto a tamtú pamiatku a hento a tamto si nepozrieš pretože TY sa sem jedného dňa určite vrátiš. Nevrátiš! Absolvuj to všetko teraz a to aj keď nejakú destináciu miluješ. Znova sa pozri na svoj „must see list“. Už chápeš, prečo sa sem nikdy nevrátiš? Pretože toho na svete chceš ešte tóóóóľko vidieť …

eiffel_tower_paris_vintage_boats_duplicate_1366x768_7140 mixhdwallpapers.com

Daj si pozor na „musíš vidieť“, „neprehliadni“ a „najlepšie miesta“

Nemusíš stále nasledovať všetky „toto musíš vidieť“ pamiatky. Cestovanie je o tom spoznávať nové miesta. Nasleduj svoje vlastné srdce, túlaj sa a nájdeš niečo, čo za to naozaj stojí. Ver mi.

Hľadaj neprebádané

Nemusíš hľadať zaručené typy čo v danom meste vidieť na tripadvisore. Skús sa pozrieť na Instagram alebo cestovateľské blogy. Urob si pred odchodom malý prieskum mesta cez google. Uvidíš, že si zato neskôr poďakuješ.

1587281920 wallpaperambition.com

Cestuj pre seba

Ak cestuješ v skupine ľudí, je úplne normálne ak si túžiš dať pauzu a vidieť to po čom túži tvoje srdce. Môžete sa stretnúť znova neskôr a navyše budete si môcť povymieňať ďalšie a ďalšie zážitky.

Svitanie je lepšie ako západ slnka

Ak sa dokážete zobudiť s dostatočným predstihom, aby ste videli východ slnka, máte naštartované na krásny deň. Skorý štart ponecháva dostatok priestoru pre nové príležitosti.

Foť, foť, foť

Ulož si všetky spomienky na fotky. Neskôr tieto zážitky môžeš zdieľať s rodinou, priateľmi. A navyše, jedného dňa to bude krásna spomienka na tvoje divoké cestovateľské dni.

Travel_Photography_Blog_NewYork_20120228 travelphotography.com

Mesto vždy vyzerá lepšie zo strechy

Je to zážitok, ktorý stojí za to. Tak do toho !

Vyhni sa zamilovaniu 

Romantika je vedľajším produktom cestovania ale … Neriskujte, že sa vzdáte nevšedných zážitkov len preto, že si myslíte, že je to láska vášho života. Vždy by ste mali mať na pamäti, že zahraničné lásky sa končia tak, ako sa končí vaše cestovanie.

Povedz áno toľkým možnostiam, koľkým môžeš

Dokonca aj keď sa cítiš unavená, si bojazlivá alebo nerozhodná.

IMG_39251275607608 Berlín pixabay.com

Nie je lepší čas ako TERAZ

Neklam samú seba, že začneš cestovať, keď budeš bohatšia, stabilnejšia, v penzii alebo akékoľvek výhovorky. Nie je lepší čas ako TERAZ v spoznávaní tejto veľkolepej planéty, ktorú nazývame domov …

Milujem letiská, balenie sa, vôňu nového mesta, hotelové raňajky a tiež robenie tých milých turistických vecí, ach človeče .. ja milujem cestovanie

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife