Hľadáš si novú prácu a pozvali ťa na pracovný pohovor? Určite si neskutočne nervózna a už teraz premýšľaš nad všetkým, čo ťa tam bude čakať a čo by si mala byť pripravená. Pripravili sme preto pre teba krátky manuál, na čo všetko by si mala myslieť.

1. V prvom rade by si si mala pozrieť údaje o firme, aspoň základné. Môže sa stať, že ti položia otázku, prečo si si vybrala práve ich spoločnosť, čo sa ti na nich páči alebo čo by si navrhovala zlepšiť. Taktiež si zapamätaj meno kontaktnej osoby, ktorá bude viesť pohovor.

2. Dbaj na výber vhodného oblečenia. Mala by si si zvoliť niečo slušné a elegantné, určite žiadne kraťasy alebo žabky. Čo sa týka farebnosti, nič nepokazíš čiernou, bielou, modrou, alebo žltou. Ak si energická a dynamická, môžeš to ukázať napríklad červenou.

zdroj: Photo by Tim Gouw from Pexels

3. Určite si skontroluj dych a pred pohovorom nekonzumuj aromatické potraviny ako cesnak či cibuľu. Žuvačku ale vypľuj ešte pred vstupom do miestnosti. Nezabudni na parfém, ale v tomto prípade s mierou, aby náhodou z tvojej silnej vône niekoho nerozbolela hlava.

4. Mysli na časovú rezervu. Všeličo sa po ceste môže stať, môže meškať autobus alebo bude zápcha či dopravná nehoda. Ak ideš na aute, vopred si zisti možnosti parkovania, aby si sa nemusela zdržiavať.

5. Keď vojdeš do miestnosti, usmievaj sa. Prvý dojem je veľmi dôležitý a určite viac uspeješ s úsmevom, ako keby si sa mračila. Udržuj očný kontakt a nezabudni si vypnúť zvonenie na svojom mobile.

6. Keď si sadneš, seď pekne vystreto na mieste, nekrúť sa, neprekladaj si ruky z miesta na miesto, inak budú vidieť, ako veľmi si nervózna. Pokús sa pôsobiť vyrovnane a ruky si môžeš zložiť napríklad do lona.

7. Vopred si priprav otázky, ktoré ťa zaujímajú o pracovnej pozícii a nehanbi sa pýtať. Určite to bude lepšie, než by si len ticho sedela a čakala, čo ti povedia oni. A keď budú rozprávať, nikdy neskáč do reči, počkaj, kým dokončia vetu.

8. Už vopred by si si mala aspoň v hlave pripraviť odpovede na nasledovné otázky, ktoré na pohovore určite zaznejú:

  • Prečo ste sa rozhodli pre našu firmu?
  • Čím vás zaujala práve táto pozícia?
  • Aké sú vaše silné a slabé stránky?
  • Prečo ste odišli zo svojho predchádzajúceho zamestnania?
  • Prečo by sme si mali vybrať práve vás?
  • Čomu sa venujete vo voľnom čase?
  • Aké sú vaše očakávania ohľadom finančného ohodnotenia? 

9. Ak budú vidieť, že vieš pohotovo reagovať a odpovedať, určite získaš plusový bod, než by si len habkala a rozmýšľala, prečo tam vlastne sedíš. Čo sa týka platu, určite povedz svoju predstavu, aby nedošlo k nedorozumeniam.

10. Nehanbi sa pochváliť a vyzdvihnúť všetky úspechy, ktoré si dosiahla, čo všetko vieš ovládať a aké kurzy si absolvovala. V životopise si to síce prečítať mohli, ale určite neuškodí, ak to spomenieš aj osobne.

A potom ti neostáva nič iné, len čakať, kedy sa ozvú. Z pohovoru ale budeš môcť odísť aspoň s dobrým pocitom, že si urobila všetko, čo bolo v tvojich silách. Prajeme veľa šťastia a držíme palce! 🙂

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.