Photo by Erriko Boccia on Unsplash

Hovorí sa, že zdravé sebavedomie je základom úspešného života. Je to stav mysle, vďaka ktorému veríme v seba, v svoje schopnosti a zručnosti. A to nám otvára mnohé dvere v živote. S týmto sa nemusíš narodiť ako ľudia, ktorí ti prídu až namyslení. Zdravé sebavedomie sa dá budovať. Nepríde zo dňa na deň, vyžaduje si odhodlanie, trpezlivosť a akciu. 

Neporovnávaj sa s inými

Porovnávanie sa s inými ľuďmi je azda najväčšou príčinou nízkeho sebavedomia. Ako človek prirodzene sleduješ, čo ťa od toho druhého odlišuje. Ako sa líši váš výzor, správanie, pracovné výsledky, osobné životy. Žiarliš a závidíš druhým to, čo nemáš a chcela by si mať.

Prestaň si myslieť, že nie si dosť dobrá. Každý človek je iný, má iné plusy aj mínusy. Aj tak sú všetci výnimočný. Nikto ako ty už na svete neexistuje. Súťaživosť ťa môže motivovať k lepším výsledkom, no porovnávať sa s niekým je nezdravé a dostane ťa iba do depresie. Jediný človek, s ktorým by si sa mala porovnávať si ty sama. Sleduj svoje výsledky a svoj posun.

Dbaj na svoj výzor

Aj keď na vzhľade naozaj nezáleží, ak vyzeráš dobre, cítiš sa sebaistejšie. To, ako vyzeráš od prírody nezmeníš, no môžeš zmeniť veci, vďaka ktorým sa budeš cíti lepšie. Nemáš sa stať iným človekom, iba drobnými krokmi získať ten pocit, ktorý následne ovplyvní tvoju psychiku. Nemeň sa na niekoho, komu zovňajšok závidíš. Buď originál, ktorý sa cíti dobre vo svojej koži. Zmeň štýl obliekania, prefarbi si vlasy, kúp si nový parfém, športuj. Čím lepšie sa budeš vo svojom tele cítiť, tým väčšia istota bude z teba žiariť.

Nauč sa mať rada samú seba

Jedna z najťažších, no najoslobodzujúcejších vecí v našom živote. Ak sa nemáš rada sama, prečo by ťa mali mať radi ostatní? Ak nie si pyšná na svoje schopnosti, prečo by ich mali oceniť iní? Ak si o sebe myslíš, že si nula, prečo si myslíš, že ostatní by si mali myslieť opak? Ak pre teba sebaláska nie je cesta, prečítaj si o tom niečo v tomto článku.

Vykroč zo svojej komfortnej zóny

Niekedy musíš vyskúšať spraviť niečo nové, aby si vedela, ako budeš reagovať, ako sa budeš v danej situácii správať. Ak sa budeš všetkého nového a „iného“ báť, nikdy sa neposunieš vpred. Nemysli na to, aké by to malo následky, jednoducho do toho choď. Ak dostaneš pozvánku na párty, na ktorej si nikdy nebola, choď. Ak máš možnosť ísť na zaujímavý kurz, choď. Takto si budeš budovať rôzne nové návyky.

Mysli pozitívne

Strach je najväčším nepriateľom sebavedomia. Kvôli nemu prídeš o mnohé príležitosti v živote. Musíš sa naučiť myslieť pozitívne nie len v tomto smere. Ak ťa pozvú na párty, na ktorej si nikdy nebola, ako sme uviedli vyššie, nemysli na to, že by si sa mohla medzi ľuďmi strápniť. Mysli na to, koľko skvelých ľudí môžeš spoznať. Hľadaj a ver v pozitíva a nie negatíva.

Trénuj svoje sociálne zručnosti

Nemôžeš pôsobiť sebavedome, ak sa vyhýbaš ľuďom. Musíš sa s nimi stretávať a rozprávať. Čím viac to budeš robiť, tým viac si budeš pri konverzáciách istá. Sociálne zručnosti si jednoducho musíš osvojiť, inak ti všetko ostatné bude k ničomu.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife