Tento hnusný stav úzkosti ťa môže prekvapiť kedykoľvek. Pomaly sa zakráda ako špinavý zlodej, usádza sa hlboko v tvojej mysli a požiera všetko šťastie vôkol teba. Je nevyspytateľná, nedáva, iba berie a urobí z teba úplne iného človeka. Preto ak budeš mať pocit, že trpíš depresiou, urob týchto 5 vecí.

Nesnaž sa riešiť problémy, ktoré ťa frustrujú

Podráždenosť je hlavnou príčinou depresie. Takýto ľudia sa svojimi problémami nezaoberajú, pýtajú sa sami seba, kvôli čomu ešte žijú na tomto svete. Predstav si, že v domácnosti nemáte dostatočné množstvo elektrických zásuviek, no často sa stáva, že si chcete všetci naraz nabiť mobily. Dalo by sa to vyriešiť napríklad kúpou „rozdvojky“ alebo iným, podobným riešením. Napriek tomu sa aj tak začnete hádať a ste frustrovaní. Ľudia s depresiami sa namiesto toho, aby daný problém vyriešili, radšej budú naň sťažovať.

zdroj: pixabay.com

Dopraj si dostatok spánku, aby si robila správne rozhodnutia

Nespavosť tvorí ďalšiu významnú príčinu depresie. Dokážeš sa jej ale zbaviť, a tak sa dostať do nálady. Aby si ju ale porazila, musíš si vymyslieť vlastnú stratégiu, ktorá je skvelým riešením na tento problém (napríklad tak, že začneš cvičiť).

Nejedz všetky možné lieky proti depresii

Myslíš si, že všetky tvoje problémy za teba vyriešia tabletky? Tak to si rozhodne na veľkom omyle. Je pravda, že veľa ľudí trpiacich depresiou užíva lieky, no to neznamená, že by si to mala robiť aj ty. Následkom toho budú pravdepodobne oveľa väčšie psychické problémy, môžeš sa dokonca aj zblázniť. Radšej sa skús liečiť cvičením meditáciou, pozeraním komédií, počúvaním hudby… Časom zistíš, že ti tieto bežné činnosti pomáhajú oveľa viac ako nejaké lieky.

zdroj: unsplash.com

 

Vyhľadaj pomoc

Kdekoľvek a od kohokoľvek. Veľakrát sa stane, že ľudia zápasia s depresiami bez toho, aby požiadali niekoho o pomoc. Niekedy sa však stretávame s opačným problémom – sú typy ľudí, ktorí sa spoľahnú na to, že ich problémy za nich všetci vyriešia. Dobré nie je ani jedno – skús vyhľadať odbornú pomoc, no kľúčom k úspešného boja s depresiou je to, že ty sama podnikneš kroky, ktoré ju porazia.

Neopúšťaj sa a nikdy nezanevri na to, čo ťa robilo šťastnou

Keď máš stav úzkosti, tvoj mozog nefunguje tak, ako by mal. Zameriavaš sa skôr na to zlé v tvojom živote a preto nerobíš nič, čo ti kedysi prinášalo šťastie. Nemáš chuť ani energiu pracovať, či sa sebarealizovať. Každý deň si aspoň raz dopraj niečo, čo ti vyčarí úsmev na tvári – či to už je obľúbená sladkosť, šport alebo stretnutie sa s nejakou blízkou osobou. Urob niečo, čo ti prinesie menšie víťazstvo – preplávaj celé jazero, zdolaj vrch, o ktorom si si myslela, že by si to nikdy v živote nedala, zabehni niekoľko desiatok kilometrov… Takéto malé víťazstvá ťa dokážu opäť urobiť šťastnou.

 

Zdroj: psychologytoday.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.