pexels.com

Priateľstvo je nevyčerpateľná téma. Každý z nás by isto vedel odrecitovať nejaký múdry výrok o priateľstve. Takisto však všetci poznáme skutočný význam tohto vzťahu. Možno aj vy rozmýšľate, ktorí priatelia sú tí skutoční vo vašom živote. Ako to spoznať? Prinášam vám zopár znakov skutočného priateľstva.

Máte mnoho spoločných zážitkov. To prvé, čo všetci priatelia spolu zdieľajú, je čas strávený spoločne. Prežili ste spolu kadečo  a radi na  to spomínate. Vaše zážitky sú pravdepodobne aj dobrodružného charakteru. Je predsa vedecky dokázané, že adrenalín ľudí spája.

Nemusíte si dávať pozor na jazyk. Medzi ozajstnými priateľmi to chodí tak, že čo na srdci, to na jazyku. Vieme dobre, že v pracovnom živote to nie je vždy možné. No „priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme“. A tak skutočný priateľ pochopí všetko. Či už chválime či nadávame. Náš vzťah s ním je nezávislý na našej nálade. Priateľ si je vedomý toho, že ak máme nanič náladu, tá pominie a nič nám nebude zazlievať.

f35315a036953fb1f0965460e10c94bf pexels.com

Vaša komunikácia býva bez konca. Keď sa aj stretnete po dlhšej dobe, môžte pokojne nadviazať tam, kde ste skončili. Alebo aj inde:-) Konverzácie prebiehajú plynule a bez zbytočných formalít.  Niet pochýb o tom, že najlepšie si dokážeme podebatovať práve s pravými priateľmi. Mimochodom, niektoré debaty môžu pokojne trvať aj do rána. A to býva tá najlepšia terapia!

Myslíte na seba. Trebárs v robote: „napíšem Katke, čo robí večer, či nezájdeme na kávu“. Alebo: “ čo by na to povedala Monika?“ Alebo:“ Tomu by sa Diana určite potešila!“ Alebo úplne prirodzene, keď máte cestu okolo, zazvoníte a idete na návštevu. Tam sa cítite ako doma.

Smejete sa spolu. To je predsa jasné! Máločo dodá viacej chuti do života než smiech a zábava s priateľmi. Pri nich sa totiž cítime uvoľnene a šťastne, čiže to ide samo.

pexels.com

Objatia, „ťľapkanie“ po pleci či „give five“ sú možno pre niekoho úplne bežné veci. Ale môžete to robiť s hocikým? Myslíme, že nie. Fyzické prejavy naznačujú istú spriaznenosť, najmä ak sú opakované.

Konštruktívna kritika. Pravý priateľ tu pre nás nie je preto, aby nás „hýčkal“ či poklonkoval sa nám, práve naopak. V kritickej chvíli je skutočný priateľ pripravený dať nám hoci aj jednu „otcovskú“. Kto je predsa viacej kompetentný na takúto dôležitú úlohu, hlavne, ak robíme nejakú hlúposť? Nepriateľ sa teší, keď robíme chyby. No pravý priateľ nás na ňu upozorní.

pexels.com

Dobíjate sa vzájomne energiou. Od priateľa odchádzate vždy pozitívne naladený. Tento bod snáď nemusíme podrobne rozpisovať, každý z nás predsa vie, kto ho akou energiou napĺňa. A priateľstvo, to je energia sama o sebe.

Podporuje vás. Nech sa už rozhodnete pre čokoľvek. Priateľ totiž vo vás a vaše schopnosti verí.

Vie o vás všetko. Možno aj to, čo o sebe neviete vy sami. A ako sa hovorí,“ aj napriek tomu vás má rád“:-) Alebo práve preto?…

Ak máte priateľov, ktorí robia všetko toto, držte sa ich, veď skvelí priatelia nerastú len tak na stromoch. Považujte ich za dar, o ktorý by ste sa mali patrične starať. Ale o tom až niekedy nabudúce:-).

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife