pexels.com

Nebola som vždy taká. Hrdosť bolo slovo, ktoré vo mne vzbudzovalo nepríjemné pocity. Mala som predsudky voči hrdým ľudom a myslela som si, že sú namyslení a sebeckí. No časom som zistila, že to tak úplne nie je.

Neviem, kedy to bolo, ale rozhodla som sa nemať predsudky voči ľudom. Neodcudzujem ich za jednu vetu, ktorú povedia v mojej blízkosti, aj keby sa mi akokoľvek nepáčila. Snažím sa s nimi rozprávať, pochopiť ich, prečo sú tam kde sú, prečo konali tak, ako konali a čo ich k tomu doviedlo.

Časom som zistila, že hrdí ľudia sú na seba hrdí právom. Možno to nemali v živote ľahké a napriek tomu sú tam, kde sú. A zaslúžia si to.

pexels.com

Dlho som sa prehodnocovala. Som vo veku, kedy sa ešte hľadám. Mám to obdobie, kedy ma baví všetko a neviem sa rozhodnúť. Najradšej by som šla študovať psychológiu, filozofiu, manažment  a podnikanie, bytový dizajn alebo žurnalistiku. Neviem. Baví ma všetko. A v tomto období sa zamýšľam aj nad sebou.

Veľakrát ma ľudia odsudzovali za to, čo robím. Že to nie je normálne a mám sa správať slušne. Veľakrát ma ľudia podceňovali a napriek tomu som im ukázala, že nemusia. Veľakrát sa mýlili a ja som mala pravdu. Veľakrát mi hovorili, že som nič a nič som nedokázala.

pexels.com

No teraz viem, že to nie je pravda. Že môžem byť na seba hrdá, a pritom nemusím byť namyslená. Chodím na školu, ktorá sa radí medzi najlepšie školy na Slovensku. Dokázala som úspešne prejsť polrokom, aj keď viem, že to by mala byť samozrejmosť, pre mňa je to ako zázrak. Dokázala som stáť zoči-voči môjmu strachu a poraziť ho. Dokázala som sa odraziť od dna a byť znova hore. Dokázala som poraziť anorexiu a milovať svoje telo (naozaj, Radka?). Dokázala som, že som silnejšia ako sa zdám.

Dokázala som byť oporou mojej mame, keď sme stratili otca. Dokázala som vyjadriť svoj názor na niečo, čo sa mi nepáčilo alebo som zhodnotila situáciu podľa seba. Dokázala som riskovať veľa a vedieť, že pri tom môžem aj stratiť, no aj tak som to riskla. Naučil ma to jeden človek a ja som za to nesmierne rada, dúfam, že sa mu budem môcť raz poďakovať.

pexels.com

Pre niekoho maličkosti, pre mňa veľké  veci.

A tak priznávam, že som na seba hrdá. Mám byť začo. No to neznamená, že som namyslená alebo sebecká. Som stále to malé skromné dievčatko, čo nevie čo chce, ale viem, že som aj hrdá žena.

Buď hrdá aj ty. Tak pravdivo. Úprimne.

Napíš si na papier veci, ktoré si dokázala a z ktorých sa tešíš, verím, že ich nebude málo a budeš na seba hrdá aj ty.

Poď, buď hrdá žena spolu so mnou.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife