unsplash.com

Myslím si, že ti nemusím vysvetľovať, čo je to cheat day. Toto slovné spojenie je rozšírené a aj pomerne obľúbené. Veď komu by sa nepáčila myšlienka, že každý týždeň si môže dopriať jeden kontrastný deň, keď bude jesť čokoľvek, po čom mu srdce piští? A ešte dokonca ani nepriberie, ale práve naopak!

Áno, cheat day je deň, v ktorý oklameš svoje telo. Ak ideš naozaj striktne podľa svojho režimu celý týždeň, tento deň ti predsa uškodiť nemôže. Dokonca ti pomôže! Ak budeš cheat day praktizovať pravidelne, tvoje telo si nebude odkladať zásoby z každého jedla (lebo celý týždeň ješ menej). Bude vedieť, že ho čaká deň, keď toho dostane viac, a tvoj metabolizmus sa vďaka tomu nakopne ešte viac.

foto: weheartit.com foto: weheartit.com

Mnohí ľudia vo fitness však namiesto cheat day uprednostňujú cheat meal. A ja si myslím, že to by mala byť skutočne tá správna cesta. Prečo? To ti poviem v pár bodoch:

1.“Obžerstvo“ len na obed

Predstav si, že sa odtrhneš z reťaze na celý jeden deň. Na raňajky si kúpiš donuty s nutellou alebo si pripravíš chlebíky vo vajíčku. Najlepšie v dvojitej porcii. Na obed si dáš všetky tri chody. Nejakú smotanovú polievku, ktorú si už dlho nemala, ako druhý chod si dáš vyprážaný syr s hranolčekmi a ešte to „zabiješ“ návštevou cukrárne. A večera, nejako podobne ako obed, pretože zajtra už deň začínaš ovsenou kašou!

Samozrejme, dosť som to prehnala, ale určite chápeš, že to pre tvoj žalúdok vôbec vhodné nie je. Mohla by som napísať: „budeš mať pocit, že ti to trávi ešte týždeň“. Lenže vezmi si ten mnou spomínaný obed. Keby celý deň ješ normálne zdravo a dáš si len ten obed, prvý chod, druhý chod až po dezert, ani žalúdok sa z toho nezblázni, a ty budeš mať svoj cheat a všetky výhody z neho.

large (1) foto: weheartit.com

2.Aby to nepokračovalo

Jasné, nie všetky máme slabú vôľu. Môžem však v tejto veci hovoriť aspoň za seba. Čo sa týka jedla, je pre mňa priam srdcervúce obmedziť sa. Ak by som už šla celý týždeň (nejakým zázračným spôsobom) podľa režimu a prišiel by taký cheat day, napríklad v nedeľu, myslím, že by som pokračovala aj v pondelok. Pokračovala by som s tým, že keď ma to nezabilo včera, tak jeden malý keksík ma nezabije ani dnes. Lenže ak po svojom cheat meale ješ na večeru zdravo, na ďalší deň jednoducho pokračuješ.

3.Predsa si uchrániš nejaké kalórie

Áno, áno, viem. Keď už píšem o cheat day, nemala by som myslieť na kalórie, makrá, a tak ďalej ale predsa. Chceš všetky ušetrené kalórie z celého týždňa len tak „dojesť“ v jeden deň? Potom by to tvoje celotýždenné zdravé stravovanie nemalo nijaký zmysel. Ak si dáš len jeden cheat meal, musela by si mať dva žalúdky, aby si dojedla celotýždňové ušetrené kalórie.

foto: weheartit.com foto: weheartit.com

Dá sa však mať aj zdravý cheat day. A to tak, že budeš jesť podľa svojho režimu, len sa nebudeš pozerať na porcie a zješ toho toľko koľko chceš. Alebo si upečieš koláč, ale v zdravej verzii a zo zdravých surovín. (A zješ ho celý, samozrejme.) Možností je veľa, stačí si len nájsť tú, ktorá ti najviac vyhovuje.

Hlavné je, aby si po cheat day bola šťastná a nemala nijaké výčitky. Ak máš výčitky vždy, keď niečo nezdravé zješ, cheat day pre teba nie je! Najdôležitejšie totiž je, aby si ty bola v úplnej pohode! Keď sa už aj tvoj cheat day pretiahne na dva dni, nezúfaj, nadýchni sa a jedz opäť zdravo. Jedna chybička predsa nikoho nezabila. Dôležité je, aby si sa z nej poučila a našla svoju rovnováhu.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness