Ak sa chceš stravovať naozaj zdravo, mala by si si začať lepšie čítať zloženie na obale. Niektoré jedlá môžu mať na prvý pohľad nálepku „zdravé“, no v skutočnosti pre teba nemusia byť prospešné, skôr naopak. Portály Eat This & Healthline zverejnili niekoľko potravín, na ktoré by si si mala dať pozor.

Cereálie a instantné ochutené kaše

Veľa ľudí pri prechode na zdravšiu stravu zaradí do svojho jedálnička cereálie a ochutené kaše, ktoré si dajú na raňajky. Prečítala si si niekedy ich zloženie? Obsahujú množstvo zbytočne pridaných cukrov. Áno, tieto cereálie a kaše chutia dobre, no so zdravím nemajú nič spoločné.

Radšej si urob domácu granolu alebo si ovsenú kašu priprav na raňajky sama. Dochutíš si ju podľa seba, použiješ čerstvé ovocie a pre svoje zdravie urobíš viac.

Ryžové chlebíčky (sucháre)

Začala si s diétou a pečivo si nahradila ryžovými „polystyrénovými“ suchármi? Aj keď na prvý pohľad vyzerajú zdravo, pravdou je, že približne 80 % ich zloženia tvoria sacharidy. Okrem toho môžu obsahovať aj veľa sodíka. Ak si značíš svoj denný príjem do kalorických tabuliek, budeš prekvapená ako rýchlo naplníš denný limit týmito chlebíčkami.

Sušené ovocie a oriešky

V tomto prípade platí všetko s mierou. Ak si dopraješ pár kúskov sušeného ovocia a orieškov, je to úplne v poriadku. Ak by si ale zjedla celý balík, bol by to problém. Sušené ovocie obsahuje množstvo cukrov a oriešky zas veľa tukov. Ak sa čuduješ, prečo nechudneš, môže za to veľa kalórií prijatých napríklad z takýchto snackov.

Balené džúsy, čaje a smoothie

Prečo by si si mala kupovať džúsy, smoothie alebo ľadové čaje balené v obchodoch? Obsahujú zbytočne pridávané cukry a iné sladidlá. Radšej si urob ovocnú šťavu doma a budeš mať istotu, že ide o čisté ovocie. To isté platí aj o smoothie. Nie je nič jednoduchšie ako nahádzať ovocie a zeleninu do mixéra.

Nízkotučné potraviny

Nízkotučné potraviny vyzerajú dobre a v obchode určite prilákajú tvoju pozornosť. Tuk, ktorý ubrali, však museli pridať niekde inde a zväčša ide o pridané cukry. To však na balení už napísané nie je. Nepreháňaj to zbytočne s takýmito potravinami a radšej si raz za čas dopraj klasický jogurt.

Bezlepkové potraviny

To isté platí aj o bezlepkových potravinách. To. že je niečo bezlepkové, neznamená, že je to aj zdravé. Klasická pšeničná múka bola nahradená inou alternatívou. V zložení však nájdeš množstvo sladidiel, prídavných látok, ktoré nemajú spoločné nič so zdravím. Ak nepotrebuješ konzumovať bezlepkové produkty kvôli intolerancii na lepok, radšej sa im vyhni.

Citrónová voda

Na záver by sme mali spomenúť aj vodu s citrónom. Ide o veľmi obľúbený nápoj, ktorým množstvo ľudí začína svoj deň. Nehovorí sa však o tom, že môže poškodiť tvoju zubnú sklovinu, kvôli čomu budú tvoje zuby veľmi citlivé. Citrónovú vodu radšej pi cez slamku. Voda s citrónom taktiež môže spôsobiť pálenie záhy alebo reflux. Takže nezabúdaj tiež na to, že všetko s mierou.

Zdroj: Eat This & Healthline

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.