elitedaily.com

1. Turisti utrácajú čas aj peniaze, cestovatelia putujú, objavujú a užívajú si.

Neexistuje žiadnen správny alebo nesprávny spôsob, ako cestovať. Je tu však pár užitočných princípov, ktorých sa oplatí držať. Turisti necestujú kvôli tomu, aby zažili niečo nové alebo spoznali novú kultúru. Zvyčajne sa vydajú na cestu  kvôli tomu, aby sa mohli pochváliť , že boli v tej a tej krajine a videli to a tamto. Praví cestovatelia snívaju o tom, aby sa mohli túlať po nových miestach, zíkali neobyčajné zážitky a užili si každý okamžik naplno.

2. Turisti snívajú o domove, zatiaľčo cestovatelia sa cítia doma aj na cudzích miestach.

Cestovateľ telom aj dušou vie , že pravý domov nie je jedno pevné miesto. Turistom chýba ich posteľ, domáce jedlo a tým sa ukracujú o jeden z dôležitých aspektov cestovania. Cestovateľ sa cíti doma všade tam, kde si môžu skloniť hlavu a odpočínúť si, či už je to v hoteli, v stane alebo v karavane. Ten, kto cestuje s nadšením a vášnou vie, že je skvelý pocit zobudiť sa každé ráno na úplne inom mieste . Cestovateľ sa nenecháva ovplyvňovať niečím ako je zóna komfortu.

foto: pinterest.com

3. Turisti so sebou ťahajú preplnené kufre, zatiaľ čo cestovateľ putuje naľahko.

Turisti vyhľadávajú komfort a presúvajú sa z hotela do hotela bez toho, aby naozaj spoznali dané miesto alebo krajinu. Cestovatelia chodia do ulíc . Chcú spoznať  bohaté, ale aj tie  chudobné časti miest.Zoznamujú sa s novými ľuďmi, rozprávajú sa s miestnymi a skúšajú vidieť  krajinu cez oči lokálnych ľudí. Jednoducho sa snažia objaviť dušu danej krajiny alebo miesta.

4. Turisti potrebujú mapy, cestovateľ to nechá na náhodu.

Mnoho turistov má veľakrát svoj výlet do detailov naplánovaný ešte predtým , ako opustia svoj domov. Presne vedia, čo chcú vidieť a kam chcú ísť. Turisti radšej nechajú priebeh svojej cesty na náhodu a riešia veci tak , ako im prídu pod ruku.

map foto: pinterest.com

5. Turisti si kúpia magnetky na chladničku, no cestovateľ radšej zájde do baru na lokálny drink.

Ak chce cestovateľ naozaj preniknúť do duše mesta, tak sa nebojí a skúša používať miestne frázy a slová. Naopak bežný turista sa obmedzí len na základnú konverzáciu v angličtine a slová ako “please” a “ thank you”. Cestovateľ vie, že najlepšou cestou ako pochopiť miestny jazyk a vžiť sa sním je načúvať  miestnym. Najvhodnejšie miesto, kde sa dá jednoducho zbaviť zábran  a tiež nabrať potrebnú odvahu skúsiť niečo nové je práve miestny bar.

6. Turisti fotia vždy a všetko.

Cestovanie nie je spôsob, ako si zaobstarať obsah na tvoj Facebook alebo Instagram. Samozrejme, že nie je nič zlé na tom si urobiť spomienku v podobe fotky alebo videa z miesta, ktoré si mala možnosť navštíviť. Problém nastáva vtedy, ak celý svoj výlet vidíš len spoza obrazovky fotoaparátu. Cestovateľ necestuje len kvôli tomu, aby mohol ostatným hovoriť, kde všade bol . Cestovateľ cestuje kvôli zážitkom, ktoré mu už nikto nebude môcť zobrať.

photo foto: pinterest.com

7. Turisti cestujú podľa knižky. Cestovatelia píšu knižky o cestovaní.

Skutočný cestovateľ nevyhľadáva vychodené chodníčky, po ktorých prešiel už každý bežný turista. Skôr sa z nich snažia zísť a získať svoj vlastný pohľad na miesto. Turista je spokojný s fotkou pred pamiatkou, ale cestovateľ chce spoznať mesto na vlastnej koži so všetkým, čo k tomu patrí.

Turista bude chodiť od jednej pamiatky k druhej a odškrtávať si miesta, ktoré má v turistickej brožúrke. Cestovateľ chápe nové mesto ako živý organizmus plné možností, ktoré sa s ním budú niesť počas celého života.

mapyyy foto: weheartit.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife