Určite to poznáš. Maturita, skúškové a ty máš zase stresy. Ak si myslíš, že je toho na teba veľa a nič nestíhaš, prinášam ti 5 praktických tipov, ako všetko zvládnuť. 

 

Urob si plán

Taký, kde si napíšeš konkrétne otázky, ktoré sa chceš v ten deň naučiť. Vypíš si ich na papier a na ďalší deň sa ich snaž držať aby si na konci dňa mala vyškrtané všetky otázky a témy. Je jasné, že v jeden deň všetko nestihneš a tak sa ti takýto plán hodí zakaždým.

 

Vyber si otázky čo ťa bavia, až potom tie, ktoré nemáš rád/a

Vždy je lepšie (teda, mne to pomáha) si najpv vypracovať otázky, ktoré máš rada, ktorým chápeš a máš k nim dosť poznámok. Naučíš sa ich hneď na začiatku a už sa k nim nemusíš vracať. Tým pádom ti zostane viac času na naučenie sa tých zložitých otázok.

zdroj: pexels.com

Pri učení si vypni Facebook aj Instagram.

Naozaj sa v tej chvíli, keď sa učíš, snaž venovať učeniu a nie niečomu inému. Všetci vieme, že prokrastinácia je super vec, ale naozaj nie vtedy, keď ťa čaká za týždeň skúška zo 120 otázok. Vyhni sa sociálnym sieťam a naozaj sa snaž byť každú chvíľu produktívna.

 

Využívaj všetky grafické pomôcky 

Či už sú to zvýrazňovače, obrázky, grafy, čísla, kresby, myšlienkové mapy, pestré nálepky … je to jedno a úplne normálne, ak ti to pomôže zapamätať si určitú vec. V učive, ktoré je napísané husto je určite fajn použiť zvýrazňovač alebo lepiace papieriky. Farby si tvoj mozog aj oveľa lepšie zapamätá a ty si to rýchlejšie vybavíš v pamäti.

 

Snaž sa o prestávky 

To, že sa budeš učiť v kuse celý deň taktiež nie je moc dobré a tvoj mozog bude po čase veľmi unavený. Skús sa ísť prejsť, prečítať si knihu, zjesť niečo sladké na nervy (horkú čokoládu), oddychovať a niekedy aj naozaj nič nerobiť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.