Ak si sa niekedy ocitla v situácii, kedy si musela niekomu odpustiť, určite dobre vieš, že to nebýva najjednoduchšie. O to väčší problém môže nastať, ak musíš odpustiť sama sebe. Portál Verywell Mind prináša jednoduché kroky ako na to.

Každý z nás robí chyby, je to ľudské. Z týchto chýb by si sa však mala poučiť, mala by si odpustiť a ísť ďalej. Odpustenie znamená, že prijmeš svoje správanie a to, čo sa stalo a si ochotná posunúť sa vo svojom živote ďalej. Musíš tak však urobiť bez toho, aby si premýšľala nad minulosťou, ktorá sa už nedá zmeniť.

Zodpovednosť

Tiež si sa doteraz vyhovárala a hľadala dôvody, ktoré by tvoje správanie obhajovali a zdali sa tak prijateľné? V prvom rade je potrebné, aby si prijala to, čo si urobila alebo to, čo sa stalo. Prevzatím zodpovednosti a prijatím toho, čo sa stalo, môžeš zabrániť ďalším negatívnym emóciám, ktoré ťa budú zožierať.

Výčitky svedomia, ľútosť

Keď prijmeš zodpovednosť za to, čo si urobila, možno sa budeš cítiť zle, budeš sa hanbiť a cítiť vinná. Je to úplne v poriadku a v procese odpustenia sú tieto pocity veľmi dobré, pretože môžu slúžiť ako odrazový mostík k pozitívnej zmene správania.

Chyby, za ktoré sa cítiš previnilo, z teba neurobia zlého človeka. Ak si tieto pocity v sebe nevyriešiš, môže to dokonca viesť k depresii, agresii alebo dokonca aj závislosti.

Obnovenie, opätovné začatie

Náprava je dôležitou súčasťou odpustenia, aj keď osobou, ktorej odpúšťaš, si ty sama. Je pravdepodobnejšie, že si odpustíš, ak budeš mať pocit, že si to zaslúžiš. Ospravedlň sa tomu, komu si ublížila a hľadaj spôsoby, ako by si mohla napraviť to, čo sa stalo.

Pouč sa z toho, čo sa stalo. Tieto skúsenosti z teba môžu urobiť lepšieho človeka. Aby si to dosiahla, musíš pochopiť, prečo si sa správala tak, ako si sa správala a prečo sa cítiš previnilo. Čo môžeš urobiť pre to, aby sa takéto správanie v budúcnosti neopakovalo?

Keď sa ti podarí odpustiť si, urobí to z teba silnejšiu osobu, ktorá sa v budúcnosti lepšie dokáže vysporiadať s problémami. Takže aj keď si myslíš, že to nedokážeš, aspoň sa o to pokús.

Zdroj: verywellmind.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.