Mozog introverta a mozog extroverta pracujú odlišne. Ak aj vy máte v svojom okolí nejakého kamaráta – introverta, tieto pravidlá vám pomôžu lepšie ho pochopiť.

Introverti sú často spoločnosťou odmietaní, a to len pre to, že sú trochu iní. Odlišujú sa. Vyčnievajú z radu. Taktiež, oproti extrovertom, ich mozog funguje ináč. Majú svoje potreby, ktoré možno spoločenskí ľudia nikdy nepochopia. No napriek tomu aj introverti potrebujú priateľov. Priateľstvo s takýmto človekom však nie je presne také, aké by ste možno očakávali. Práve preto by ste mali mať na pamäti tieto pravidlá, ktoré vám pomôžu vašich priateľov – introvertov lepšie pochopiť.

Keď chcete introverta lepšie spoznať, hovorte s ním osamote

Ak chcete, aby introvert zmizol, strčte ho do veľkej skupiny ľudí. Postupne ustúpi do pozadia a o malú chvíľu sa môže zdať, akoby tam ani nebol. Naopak, ak je introvert sám, je to už o inom. Introvertom sa v intímnom prostredí naozaj veľmi darí a radi sa rozhovoria o zmysluplných témach. Introverti totiž chcú zdieľať svoje myšlienky a hovoriť autenticky o veciach, na ktorých záleží. Ak ich chcete bližšie spoznať, hovorte s nimi radšej osamote.

Nepozývajte ďalších ľudí

Ak sa s introvertom dohodnete, že niečo podniknete iba vy dvaja, nikdy na takúto udalosť nepozývajte aj ďalších ľudí. Pre introverta nie je nič horšie, než byť  ďalším tieňom v skupine plnej extrovertov. Introverti majú len úzky okruh priateľov, no tým nadovšetko dôverujú. Ak ste v tom kruhu aj vy, znamená to, že ste pre introverta špeciálni. Ešte raz, nikdy teda nepozývajte iných ľudí. Aspoň nie bez toho, aby ste sa ho najprv opýtali alebo mu to oznámili, aby mal čas psychicky sa na to pripraviť.

zdroj: pexels.com

Aj krátka zmysluplná konverzácia je lepšia, než hodinové táranie

Ako sa v skutočnosti máte? Ako sa v skutočnosti cítite? Nad čím naozaj rozmýšľate? Introvertov viac zaujíma vývoj myšlienok či hodnoty. Takže namiesto obyčajného “mám sa dobre” skúste rozprávať o tom, čo vás v skutočnosti trápi, prečo ste momentálne šťastní, alebo sa zamyslite nad tým, čo je vaším osudom. Introvertov viac zaujíma, čo sa deje vo vnútri vás, než táranie okolo toho.

 

 

Ticho znamená, že niečo spracovávajú

Ak sa introvert náhodou uprostred konverzácie odmlčí a je chvíľu ticho, je to pravdepodobne kvôli tomu, že premýšľa, čo ste práve povedali. Dajte im priestor, nech si zhromaždia svoje myšlienky. Introverti radšej najprv myslia a až potom rozprávajú.

Aj introverti však radi rozprávajú

Ľudia si myslia, že introverti sú utiahnutí a neznášajú keď musia niečo povedať. Samozrejme, to vôbec nie je pravda. Introverti dokážu byť výborní poslucháči, no aj napriek tomu radi rozprávajú. Bohužiaľ ľudia si toto ich mlčanie môžu vysvetliť ako signál toho, že majú stále hovoriť a neprestať. Uistite sa, že aj váš kamarát introvert dostane vlastný priestor, kde sa môže prejaviť.

Nenapíšu alebo nezavolajú tak často ako extroverti

Možno vám nezavolajú alebo nenapíšu tak často ako vaši extrovertnejší kamaráti, no to neznamená, že na vás nemyslia. Práve naopak, v skutočnosti možno na vás myslia neustále. Ale vedia, že čoskoro vás znovu uvidia a radšej to všetko dobehnú, keď sa s vami stretnú osobne.

zdroj: unsplash.com

Ak vám hneď neodpovedia, neznamená to, že vás nemajú radi

Teraz sme v trochu inej situácii. Predstavte si, že už si s introvertom píšete, no on vám hneď neodpovie. Nie je to kvôli tomu, že vás nenávidí. Ako už bolo spomenuté, introverti najprv rozmýšľajú a až tak konajú. Alebo je možné, že momentálne nemajú na ľudí náladu a tak sa od nich “odpojili”.

Keď sa niekam chystáte, dajte im čas, aby sa mentálne pripravili

Spontánnosť môže byť niekedy naozaj zábavná, to sa musí uznať. Ale všeobecné pravidlo hovorí o tom, aby ste nečakali, že introverti budú pripravení do 10 minút. Potrebujú totiž čas, aby sa mentálne pripravili na spoločenský život.

Nechoďte do ich domu/ izby bez pozvania

Akokoľvek vás môže mať introvert rád, nikdy nevstupujte do ich domu či izby bez pozvania alebo bez ich vedomia. Je to totiž ich teritórium, ich posvätné miesto, v ktorom sa dobíjajú po alebo pred náročným dňom.

Aj keď sa včera večer v bare bavili, neznamená to, že budú chieť ísť aj dnes

Aj keď ste niekde s introvertom a on sa dobre baví, po istom čase musí ísť domov, aby sa znova dobil. Je to kvôli tomu, že mozog introverta pracuje a vníma veci trochu inak ako mozog extroverta. Byť v spoločnosti pre nich nie je až taký druh relaxu. Doprajte im teda trochu viac času medzi všetkými akciami.

Ak tvrdia, že chcú zostať doma, naozaj chcú zostať doma

Každý introvert potrebuje raz za čas trochu samoty. Chvíľu, ktorú by mohol stráviť len sám so sebou. Samota je pre nich totiž vzduch, ktorý dýchajú. Preto ak tvrdia, že chcú zostať doma, naozaj chcú zostať doma.

102

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.