Mýty o behaní

Najskôr je potrebný strečing

Mnoho ľudí sa pred behom trochu rozcvičí a urobí nejaký strečing. Podľa uvedených portálov ale strečing nezabráni zraneniu a teda nie je vyslovene potrebný. Vhodný je ale pre ľudí, ktorí majú nejaký problém s pohyblivosťou, im môže naozaj pomôcť.

Rýchly beh = lepší beh

Nie je dôležitá rýchlosť, ktorou odbehneš a nemala by si sa cítiť zle, ak bude niektorý beh pomalší ako tie ostatné. K rýchlosti sa dopracuješ neskôr, najskôr pokojne začni rýchlejšou chôdzou a postupne pridávaj na tempe. Vždy ale bež len tak rýchlo, ako ti to vyhovuje. Nie si predsa na žiadnych pretekoch, robíš to pre seba.

Beh nahradí „leg day“ vo fitku

Beh nedokáže nahradiť silový tréning zameraný na nohy, aj keď si to mnohí nahovárajú. V skutočnosti je silový tréning kľúčom k zvýšeniu výkonu a prevencii zranení.

Musíš veľa piť

Počas krátkeho behu nemusíš vypiť celú fľašu vody. Vo všeobecnosti sa odporúča doplniť len toľko tekutín, koľko stratíš potom alebo dychom. Množstvo zbytočne vypitej vody by ti mohlo spôsobiť diskomfort pri behaní.

Preteky a súťaže sú len pre rýchlych bežcov

Pokiaľ nechceš dobehnúť do cieľa ako prvá, nemusíš sa súťažných behov či maratónov strániť. Nie je dôležité, za aký čas to odbehneš, ale že vôbec prídeš do cieľa. A ver či nie, motivácia bude silná, aby si sa snažila. Ak teda premýšľaš nad nejakým takýmto podujatím, neváhaj a prihlás sa. Aj keby si mala dobehnúť ako posledná, môžeš byť na seba hrdá.

Muž a dve ženy sa pripravujú na beh
zdroj: Pexels/Gustavo Fring

Vždy musíš použiť fitness hodinky alebo náramok

Dnes je už takým zvykom, že takmer každý tréning musíš zaznamenať na svoje fitness hodinky alebo náramok a následne sa tým pochváliť na sociálnych sieťach. Vôbec to ale nemusíš robiť stále. Ak si zabudneš hodinky, neznamená to, že tento beh sa nebude počítať. Tvoje telo si ho dobre zapamätá a to je predsa dôležitejšie ako pár lajkov, nie?

Ak by si chcela začať behať, no nevieš, ako na to a nemáš navyše žiadne skúsenosti, môžeš začať jednou jednoduchou metódou, o ktorej sme nedávno hovorili.

Zdroj: Lifehacker & Outside

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness