unsplash.com

Žijeme v 21. storočí, v dobe, keď si človek hľadá svoju spriaznenú dušu. Bolo to tak už od prvopočiatku, prirodzený mechanizmus, ktorý sa jednoducho nedá zastaviť. Rovnako ako tento mechanizmus, aj ľudská povaha nepodlieha veľkej zmene. A tak sa stáva, že si človek nájde spriaznenú dušu alebo menej spriaznenú dušu, pri ktorej zabúda na svoj potenciál.

Ženy a dievčatá, neostávajme vo vzťahu, v ktorom sme zabudli na to, aké vlastne sme! Tento článok píšem z vlastnej skúsenosti a chcem, aby ste si rovnako ako ja, všimli rozdiel medzi zdravým a toxickým vzťahom.

V prvom rade, ak si kladiete otázku, či žijete v toxickom vzťahu, už to je zle. V zdravom vzťahu sa predsa nepýtate na to, či je tento vzťah pre vás dobrý alebo nie. V zdravom vzťahu si jednoducho užívate prítomnosť toho druhého. Máte automaticky lepšiu náladu, cítite sa viac v bezpečí, máte pocit duševného pokoja. To je znak zdravého a šťastného vzťahu.

Toxický vzťah brzdí našu osobnosť, naše plány, naše sny. V každom jednom dni sa obmedzujeme a prispôsobujeme. Pôjdeme do reštaurácie, ktorú vybral on. Pôjdeme študovať na školu, ale hlavné je, aby sme boli v jeho blízkosti. Zabúdame na sny, ktoré sme si vysnívali už dávno. Zatiaľ čo v harmonickom vzťahu nás bude partner podporovať. Bude náš najväčší fanúšik, bude nám priať a tešiť sa z nášho úspechu.

zdroj: unsplash.com

V toxickom vzťahu nám partner toho veľa nasľubuje. Pôjdeme tam a tam, budeme robiť toto a toto…no keď dôjde na lámanie chleba nič z toho čo povedal už neplatí. V zdravom vzťahu sa sľuby dodržiavajú, nie sú to len prázdne slová, ale menia sa na činy. Veď predsa my sme jeho najdôležitejšia priorita.

„Najskôr si treba položiť otázku: Veríš, že sa s touto ženou budeš až do staroby dobre zabávať? Všetko ostatné v manželstve je prechodné, ale väčšinu času zaberajú rozhovory.“ – Friedrich Nietzsche

V toxickom vzťahu partner často znižuje našu hodnotu. Mnohokrát si dokonca prestávame vážiť samú seba. To je to najhoršie, čo môžeme urobiť. My sme predsa tak skvelé a jedinečné bytosti a každá jedna z nás je niečím charakteristická. V toxickom vzťahu bude partner skúšať našu dôveru a robiť nám naprieky, zatiaľ čo v zdravom vzťahu nám bude partner plne dôverovať.

V poslednom bode spomeniem nedôveru. Partner v toxickom vzťahu verí ostatným ľuďom. Kto čo povedal, čo si robila v piatok večer, aká si bola predtým. To všetko vám bude vyhadzovať pred oči v nepríjemných situáciách. To je to najhoršie, čo môže urobiť, neveriť tebe, ale ostatným. Partner v zdravom vzťahu bude veriť len a len tebe, rovnako ako ty jemu.

Verím, že ste si možno zrekapitulovali, ako to funguje vo vašom vzťahu. Spriaznenú dušu budete cítiť už z diaľky. Bude na vás vplývať ako bezpečný prístav pokoja a šťastia. Verte preto svojim inštinktom a nenechajte sa pomýliť nátlakom, ktorý na vás vyvíja partner.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating