Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Budúci mesiac budem mať dvadsaťsedem. Pred desiatimi rokmi som v takýto čas „drala“ školské lavice a nepáčilo sa mi to. Milovala som dni, kedy som ležala doma s angínou či chrípkou. Milovala som, keď som bola objednaná k zubárovi a uliala som sa z pár hodín. Moje problémy vtedy boli typu: “ och, len nech ma nevyvolá zajtra, nič neviem, ani som sa do toho nepozrela.“ Nerada som chodila do školy. Okrem slovenčiny a telesnej ma vlastne nič poriadne nezaujímalo. A keď hovoríme o matematike, fyzike či chémii, tak slovo „nezaujímalo“ je slabý výraz. Nevedela som pochopiť, načo mi to všetko bude…

Na vysokej to bolo iné. Robila som si ju externe počas materskej v mieste bydliska. A chodila som tam fakt rada. Prednáška či skúška bola perfektná príležitosť ako „vypadnúť“ z domu a riešiť iné veci než plienky a kašičky. Keďže ma predtým nevzali na psychológiu, sociálna práca bola cool voľba, naučila som sa o človeku, komunikácií, výchove a iných humanitných záležitostiach ozaj dosť. Využívam to hlavne v živote. Predsa len, veľa vecí, ktoré sa učíme v škole je najmä teória bez praxe. Poznáme to. V máji som školu úspešne ukončila štátnicami a poviem Vám, ŠKOLA mi CHÝBA!happy-loser-in-high-schoolfoto: elitedaily.com

Dnes poznám odpoveď na otázku, načo mi to všetko bude. Potvrdili sa slová mojej ráznej a svojskej matikárky zo základnej školy, že :“ matematika je základ života“. Nie je vari všetko o počítaní a logike? Spoznávam pravdivosť slov chemikárky zo strednej, že “ chémia je všade okolo nás“. Vidím dennodenne, že práca s počítačom sa už dnes považuje za základ gramotnosti.

O pár „jobov“ som prišla kvôli mojej nedostatočnej angličtine, ale nevadí. Preto som sa rozhodla navštíviť zopár hodín konverzácií, čo mi istotne len pomôže.

Ešte počas štúdia som si stihla splniť sen a spraviť si masérsky kurz, veď remeslo v rukách…

Tento víkend sa chystám na kurz Duchovné príčiny chorôb a fakt sa teším na tie vedomosti, ktoré využijem v praxi. Mám a ďalší sen a síce študovať psychológiu alebo žurnalistiku. Snáď ako univerzitu tretieho veku. 🙂 Alebo keď bude čas a peniaze. Teraz totiž treba pracovať a zarábať, je pravda, že zo štúdia človek nevyžije. Ach, sladký študentský život. Naozaj je krásny a má svoje čaro, o tom vie každý študent svoje…

Ono je to tak, že každodenný život od nás vyžaduje, aby sme sa neustále vzdelávali a zdokonaľovali. Či už sme recepčné, fitness tréneri, barmani alebo prispievame do magazínu. Ak nesúhlasíte, dajte argument, že to tak nie je a nejaká práca od vás učenie sa či už manuálne zručnosti, sociálne alebo mentálne. Učíme sa všetci a stále. Napríklad ja sa učím, keď sedím s kamošmi na víne či káve a počúvam ich. Učím sa vo fitku nové cviky a techniku. Učím sa pri sledovaní filmov. Učím sa pri čítaní. Učím sa pri varení. Učím sa, keď si kupujem auto. Učím sa, keď mi niekto zasadí podpásovku. Snažím sa učiť na chybách iných, no predsa len, na vlastných to ide efektívnejšie. 🙂

Keď ťa nechá frajer, skús sa prihlásiť na nejaký kurz alebo sa len s vervou pusti do toho, čo ťa zaujíma. Háčkuj či boxuj, len neseď doma na zadku a neplač dlhšie než jeden deň. Uč sa, vyťaž zo situácie pre seba to najlepšie. Povstaň z popola ako fénix. Investuj do seba. Ono sa to vráti, lebo najlepšia investícia je práve do vzdelania. Neviem ako Vám, ale ja keď sa niečo nové naučím alebo keď napíšem dobrý článok, zaplaví ma energia, radosť, ľahkosť. Máločo sa vyrovná pocitu, keď si na seba hrdý…

Dnes neľutujem nič, čo som spravila, aj keď možno zle ( naozaj zle?). Je však zopár vecí, ktoré som nespravila, aj keď som mala skvelú možnosť. V príslušnom čase som to totiž nepovažovala za potrebné, užitočné. Napríklad na strednej. Vtedy má človek iné priority ako myslieť na budúcnosť dlhšiu než do víkendu.

Teraz však viem jedno. Nikdy v živote nie je taká chvíľa, tobôž nie v pracovnom živote, kedy sa nebudem musieť učiť. Sám život ma k tomu pozýva ,lebo on je najlepší učiteľ. Starší ľudia hovoria: “ Čo sa človek naučí, to mu ani oheň nespáli, ani voda neunesie, ani vietor neodveje.“ Iba ak alzheimer. Ale aj proti nemu existuje predsa prevencia, a to vo forme pravidelného precvičovania mozgu učením a vzdelávaním.

foto: elitedaily.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife