Potreby podľa psychológa Maslowa: Hierarchia, ktorá ti všetko vysvetlí

3. Potreba príslušnosti

Potreba príslušnosti je pre človeka neskutočne dôležitá. Každý z nás chce niekam patriť a keď to tak nie je, tak sa necítime úplní. Ba naopak, ak to pociťuješ, tak automaticky sa u teba bude stimulovať osamelosť. Napĺňa ťa len nádej, že všetko bude dobré a že sa máš s kým podeliť o svoje radosti, ale aj starosti a o všetky nádeje. Je jedno, či to je rodinný príslušník, sused, kamarát. Ktokoľvek, kto ti bude oporou je pomoc.

4. Potreba úcty a uznania

Možno si myslíš, že ty nemáš potrebu uznania, ale ver mi, nie je to pravda. Všetky to potrebujeme. Chceme, aby k nám mali partneri úctu a videli nás také, aké sa vidíme my. Ak vykonáš niečo, za čo si na seba hrdá, tak prečo by nemal byť aj on?

Potreby podľa psychológa Maslowa: Hierarchia, ktorá ti všetko vysvetlí
zdroj: Unsplash/Jonathan Borba

5. Potreba poznania

Ak povieš, že ty máš rada veci, ktoré sú jasné, tak ti asi nikto neuverí. Každý má rád tajomno, nevysvetliteľné záhady. Je to potreba, ktorá sa v nás skrýva a akonáhle je niečo až príliš známe, tak od toho utekáme. Vychádza to z toho, že sme stvorení na hľadanie odpovedí a radi sa zamýšľame nad všetkým.

6. Estetické potreby

Je dôležité poznamenať, že Maslowov  päťstupňový model bol neskôr rozšírený o ďalšie dve kategórie, medzi ktoré patria napríklad estetické potreby.

Aj tá najmenej kreatívna duša, ktorej to jednoducho nejde, má v sebe potrebu estetickosti. Skrýva sa v tebe schopnosť vidieť krásu a harmóniu v hudbe, divadle či dokonca v prírode. Práve vďaka tomu dokážeš hlbšie precítiť daný okamih, ktorý sa ti vryje do pamäti.

7. Potreba sebaurčenia

Možno to bude pre teba znieť sebecky, ale podľa Maslowa to tak vôbec nie je. Práve naopak, je to humanistické, pretože chceš priniesť spoločnosti niečo, čo ju obohatí. Pokiaľ sa staneš tým, kým chceš, tak nič viac už pre teba nie je. Ale najhoršie, čo sa ti môže stať, je opak toho. Ak sa budeš skrývať za masky a nikdy nerozprestrieš voľne krídla.

Zdroj: Simply Psychology

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife