Potreby podľa psychológa Maslowa: Hierarchia, ktorá ti všetko vysvetlí

Každý človek má určité potreby, vďaka ktorým sa niekam posúva a vyvíja. Bez nich a bez vymedzenia hraníc, čo chceme v živote dokázať, nemôžeme vidieť poriadne našu budúcnosť. Nevideli by sme totiž zmysel v štúdiu, v práci, v rodine, v láske, absolútne v ničom. Ako si sa iste aj v škole učila, americký psychológ, Abraham Maslow, vytvoril hierarchiu potrieb, ktoré vplývajú na náš rozvoj. Na jeho prácu poukázal aj portál Simply Psychology.

Abraham Maslow, americký psychológ, ktorý sa postaral o pyramídu potrieb, ktoré vedú našu motiváciu. Ak ti chýba nejaký impulz do života a nevieš sa rozhýbať, tak sa skús zamerať na túto teóriu. Všetci totiž potrebujeme lásku, uznanie, úctu a mnohé ďalšie veci.

Maslowova hierarchia potrieb

Náš rozvoj spočíva v uvedomení si toho, čo od života chceme a čo nám chýba. Tieto potreby lepšie určil Maslow, pričom vytvoril hierarchiu a takto ju poznáme dnes. Čo všetko potrebujeme, aby sme vedeli, kto vlastne sme?

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dil Se Psychologist (@dilse_psychologist)

1. Fyziologické potreby

Je úplne jasné, že ako prvé sú fyziologické potreby, ktoré sa starajú o náš samotný život. Zabezpečujú ti prežitie, v ktorom sa zahŕňa voda, jedlo, spánok, ale aj milovanie. Podľa všetkého, ak si naplníš tieto veci, tak by si mala byť uspokojená a tým pádom by mala tvoja motivácia vzrásť. Nebudeš sa už totiž zapodievať týmito potrebami, ale zameriaš sa na iné úspechy a zlepšenie života.

2. Potreba bezpečia

Bezpečnosť a stabilita, to je to, čo vyžaduje asi každá z nás. Chceme mať usporiadaný život, v ktorom sa nenachádzajú zbytočné problémy a úzkosti či depresie. Toto všetko sa radí do potreby, ktorú Maslow dáva na druhé miesto. A vieš prečo? Lebo aj keby si mala naplnené všetky fyziologické veci, tak nebudeš dostatočne spokojná so svojím životom, lebo sa budeš chcieť zbaviť pocitu nebezpečia.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife