Pexels/Ehsan

Make-up je v našej kozmetickej taštičke už od puberty. Vďaka nemu sa cítime krajšie, zakrývame ním nedokonalosti či sa hráme s výzorom. No vybrať si ten správny môže byť poriadne náročné. Najmä, keď v drogériách nájdeš nespočetne veľa možností. Ako si vybrať ten, ktorý ti skvele sadne?

V prvom rade sa musíš pozrieť na to, aký máš typ pleti a aký je jej podtón, aby si správne vybrala nie len vhodnú konzistenciu či silu krytia, ale najmä farbu.

Aký mám podtón?

Určite dobre vieš, či si svetlý alebo tmavý typ a preto sa ti výber zúži na niekoľko produktov v odtieňoch, ktoré sa podobajú na farbu tvojej pleti. No dôležitú úlohu hrá aj jej podtón – určite si už počula o studenom (ružovom) či teplom (žltom) type, no môžeš byť aj neutrálna, ak si niekde medzi nimi.

Určiť si ho môžeš vďaka viacerým trikom. Najznámejší a najľahší je ten, pri ktorom sa pozrieš na svoje žily na zápästí. Ak sa ti zdajú, že sú zelené, si teplý typ, ak fialové, tak studený, no a ak by si povedala, že obe, či dokonca modré, tak neutrálny.

K ďalším trikom patrí skúška bielou farbou či šperkami. Prilož si k tvári biely papier (alebo si obleč biele tričko) a sleduj, či sa tvoja koža javí skôr ako ružová alebo žltá. Pri šperkoch skúmaj, či sa ti viac hodí zlato alebo striebro.

Do akého make-upu mám ísť?

Keď už poznáš svoj podtón, musíš sa pred kúpou pozrieť aj na iné faktory. Hlavne na to, aký typ pleti máš. Mastná, suchá, zmiešaná, normálna? V obchodoch nájdeš produkty presne pre ten svoj. A dokonca aj v ďalších možnostiach, akými sú konzistencia či sila krytia.

Pri konzistencii si vyberáš najčastejšie z tekutého, krémového, tuhého či púdrového. Tu je to najmä o tom, s ktorým sa ti najlepšie pracuje a vydrží na pleti najdlhšie. Platí však, že tekutý je vhodný pre každý typ, krémovejší  pre suchšiu a tuhý alebo púdrový pre mastnejšiu pleť.

No a do tretice si prečítaj o tom, aké krytie tvoji favoriti poskytujú. Ak máš akné, škvrny, jazvy alebo iné „nedokonalosti“, určite siahneš po vyššom, no ak potrebuješ iba zjednotiť tón, postačí ti aj slabšie prekrytie.

Ako sa make-up správne skúša?

Keď už budeš držať v ruke produkty, po ktorých by si mohla vďaka vyššie spomenutému skúmaniu siahnuť, potrebuješ si ich otestovať priamo na sebe. Ženy robia často známu chybu – nanesú si ho na ruku. Lenže tvoja ruka a tvár majú inú farbu.

Vždy si ho skúšaj na hranici krku a brady, kde sa ti pekne ukáže, ako si sa (ne)trafila. Po nanesení mu nechaj chvíľu času, keďže vplyvom vzduchu ešte produkt na pokožke pracuje. No a nezabúdaj ani na to, že k tomu potrebuješ denné svetlo. To ukazuje najreálnejšie farby.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty