unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pri výbere týchto 15 produktov by si mala skutočne dbať na ich zloženie a dátum spotreby…

Bronzer

Áno, je možno zdravšie si na pleť naniesť bronzer, ako chodiť do solárka kvôli umelému opáleniu, no ani tento skrášľovací produkt nie je bez viny. Obsahuje totiž vysoké množstvo parabénov, Tie síce zabraňujú vzniku plesní, húb a baktérií, no sú zodpovedné za umelé predlžovanie životnosti kozmetiky. Možno sa ti to na prvý pohľad zdá ako neuveriteľne skvelá vec, ale maj na pamäti, že môžu spôsobovať rakovinu prsníka a kože! Preto si radšej kupuj kozmetiku bez týchto zbytočných umelín.

Púder

Žiadna z nás nechce, aby sa jej pleť leskla po dvoch hodinách. Vďaka Bohu za vynájdenie púdra! Vedela si však o tom, že množstvo známych značiek pridáva do púdra okrem škodlivých parabénov aj chemickú zlúčeninu Retinylacetát, ktorý spôsobuje rakovinu či je príliš toxický pre tvoje telo?

Výrobky na obočie

Najškodlivejším produktom z tejto kategórie je najmä  Ultimate Brow Kit od značky Wet N’ Wild. Obsahuje totiž nebezpečné chemikálie, ako sú  izobutylparabén, etylparabén, metylparabén a retinylpalmitát. Spôsobujú rakovinu kože, najmä keď sú tieto chemikálie vystavené aktívnemu slnečnému žiareniu.

CC krém

Viem, že pre ženy, ktoré sú fanúšičkami prirodzeného looku, je tento produkt svätým grálom. Odstránime nim začervenanie či tmavé kruhy pod očami. Niektoré značky sú však oveľa škodlivejšie, ako by si si myslela. Najmä tie z drogérie. Je možné v nich nájsť škodlivinu akrylamid, ktorý tiež môže spôsobiť rakovinu. Značky, ktoré obsahujú SPF sa ti možno zdajú prijateľnejšie pre tvoju pleť, no nie je to tak. V skutočnosti totiž obsahujú oxybenzón, chemickú látku, ktorá môže vyvolať alergickú reakciu, spôsobuje vznik vyrážok.

zdroj: unsplash.com

Korektor

Je našou záchranou, ak sa nám do rána spraví na brade vyrážka. No je omnoho škodlivejší, než by si si pomyslela. Môže totiž obsahovať  parabény a retinyl acetát či je až príliš parfumovaný. Vôňa na prvý pohľad nemusí tvoriť problém pre tvoju pokožku, no ak je citlivejšia, tak tým problémom určite je. Spôsobuje napríklad dermatitídu či začervenanie kože.

Lícenka

Tento produkt uvoľňuje  formaldehyd, ktorý môže spôsobiť alergie či nebezpečné kožné reakcie – najčastejšie atopický ekzém. Z tohto dôvodu by si mala jej používanie trošku obmedziť a radšej stav na prirodzenú farbu tvojich líc.

Ceruzka na pery

Kto z nás ju nemiluje. Vďaka nej máme plnšie pery, ako stvorené na sladučký bozk. Pozrime sa však, čo za potvorku to nosíme na perách. Niektoré ceruzky obsahujú priveľa parfumácie, parabénov či retinylacetát, ktorý je v určitej forme prospešný pre naše telo, no rozhodne nie ako súčasť tohto produktu.

Očná linka

Možno si už počula o strašných infekciách, ktoré spôsobuje linka na oči. Aj napriek tomu ju však stále používaš, prakticky si nevieš bez nej predstaviť svoj každodenný look. Skús to ešte prehodnotiť, pretože v očnej linke boli nájdené nebezpečné chemické látky, ktoré sa pridávajú aj do pracích prostriedkov. Ak máš suchú pokožku či alergie, mala by si ju prestať používať. Očné linky obsahujú tiež arómu, ktorá ti dokáže poškodiť pečeň.

zdroj: unsplash.com

BB krém

Mnohé lacné značky najmä v drogériách, pridávajú do BB krémov škodlivé látky ako oxybenzón či metylizotiazolinón, ktoré spôsobujú alergické reakcie či podráždenie pokožky a očí. Tak vidíš – tuba tohto zázraku je plná škodlivých toxínov. Možno napokon prehodnotíš jeho používanie.

Mejkap s SPF

Myslíš si, že tvoju pleť chráni pred nebezpečným UV žiarením. No nemusí to byť celkom tak. Aby sme totiž ochránili pred ním našu pleť, museli by sme si na pleť aplikovať oveľa viac mejkapu s touto látkou. A dávať si na pleť tony mejkapu nie je práve tým najzdravším riešením.

Lak na nechty

Ak si si už niekedy privoňala k laku na nechty, možno si prišla na to, že je plný chemikálií. Obsahuje látky, ktoré nám dráždia oči a dýchanie výparov z laku na nechty dokonca škodí našim dýchacím cestám či nervovému systému. Môžu spôsobiť slabosť, depresiu, bolesť hlavy či dokonca poškodenie sluchu.

Lesk na pery

Mnohé z nich obsahujú úžasné vôňe či lahodne chutia. No vysušujú ti pery a spôsobujú podráždenie pokožky. Môže spôsobiť alergickú reakciu kože, škodí našim očiam či dokonca pľúcam. Aj napriek tomu ho však milujeme.

zdroj: unsplash.com

Riasenka

Okrem parabénov a retinyl acetátu sú v nej prítomné aj škodlivé baktérie, ktoré v tube s týmto vlhkým produktom majú skutočne raj na zemi. Množia sa v nej najmä  stafylokoky a streptokoky a aj napriek tomu, že mnohé riasenky obsahujú konzervačné látky, ktoré zabraňujú ich premnožovaniu, stále v nej môžu byť.

Mejkap

Obsahuje veľké množstvo chemikálií, zahŕňajúc metylparabén, propylparabén či propylénglykol. Tieto látky narušujú endokrinný systém a sú hlavnou hrozbou pre plodnosť a životné prostredie. Nevinné nie sú dokonca ani tie minerálne mejkapy, ktoré by mali byť pre tvoju pleť prospešné. Nie je však tak. Mnohé z nich totiž obsahujú sľudy, ktoré sa používajú na výrobu cementu. Dlhodobé dýchanie výparov z mejkapu spôsobuje poškodenie pľúc či kašeľ.

Parfum

Používa sa už po celé stáročia, no pre naše telo je obrovským strašiakom. Obsahuje totiž takmer všetky toxické látky, ktoré som doteraz spomenula. Lacnejšie verzie parfumov sú plné oxybenzónu, chemickej zlúčeniny s názvom citral, syntetickej látky benzyl salicylát, kumarín či BHT … Všetko toto môže spôsobiť rakovinu, poškodenie orgánov či narušenie endokrinného systému. Samozrejme, že jeho súčasťou sú nebezpečné farbivá, o ktorých ani písať nemusím. Preto si dávaj pozor na to, koľko strekov parfumu na seba dáš.

Zdroj: thetalko.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty