Bozkávanie sa

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bozkávanie je najmä aktom lásky a priazne k partnerovi. Tento pohyb perami robíme, ak chceme vyjadriť svoje city, ktoré by mali byť obojstranné. Čin lásky má aj výhody pre tvoje zdravie, o ktorých si pravdepodobne nevedela. Čo sa s nami deje pri bozkávaní? Tieto fakty odhalil aj časopis The American Journal of Medicine a na ďalšie zaujímavosti poukázal portál Healthline. Bozkávanie má dokonca vlastnú vedu, ktorá sa nazýva filematológia.

Tvárové vrásky a kalórie

Určite si ani len netušila, že pri bozkávaní sa pália kalórie. Čarovný akt lásky má na svedomí 5 až 26 kalórii za minútu, čo znamená, že ak sa s partnerom vášnivo bozkávaš aj hodinu, dokážete spáliť až 300 kalórii. Jednoduché, nie? Navyše ďalšou výhodou je, že bozkávaním je možné predchádzať vráskam na tvári – tento fakt poteší nejednu ženu a môže slúžiť aj ako motivácia.

Hormóny šťastia

Pohybmi pier sa uvoľňujú hormóny šťastia a odráža sa to aj na stresovej úrovni každého človeka. Po bozkávaní sa cítiš smelo, sebavedomo, no najmä si šťastnejšia. Nie je to žiadna veda. Predsa len pocit, že ťa niekto ľúbi a prejavuje to aj takýmto spôsobom je na nezaplatenie.

Partnerova lojalita
zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Koniec zubným kazom

Aj keď by si logicky možno tvrdila opak, bozkávanie predchádza zubným kazom. Počas neho si totiž páry vymenia až 95 % baktérií, no paradoxom je, že len 5 % z tohto počtu je škodlivých. A čo ten zubný kaz? Pri bozkávaní produkujeme viac slín a tie majú za úlohu z istej časti zabrániť výskytu zubných kazov. A kto by nechcel mať pekné a zdravé zuby?

Dobrá nálada a zdravé telo

Ako uvádza portál Healthline, dôvodom dobrej nálady je vyššia produkcia hormónov šťastia – oxytocín, serotonín a dopamín. Okrem toho znižuje hladinu stresového hormónu. Možno to vyznie komplikovane, ale dá sa to preložiť v tom zmysle, že sme jednoducho šťastní.  Zároveň naše telo pracuje lepšie a je zdravšie – a to všetko zásluhou bežného bozkávania sa, ktoré zvyčajne patrí do každého vzťahu.

Teraz už vieš, že bozkávanie je nesmierne zdravé pre psychickú pohodu, fyzické zdravie, ale aj dobrý pocit. Zároveň si s partnerom dokazujete lásku a oddanosť, čo je na tomto čine lásky to najdôležitejšie.

Zdroj: The American Journal of Medicine, Healthline

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating