Pexels/Anna Shvets

Mladistvá a žiarivá pleť nie je iba výsledkom drahých krémov a návštev kozmetičky. Ide o viacero faktorov, ktoré vyplývajú na tvoj vzhľad. Aby si predišla akné, začervenaniu, suchej pokožke či iným problémom, musíš sa o pleť starať nie len zvonka, ale aj zvnútra.

Okrem toho, že by si mala mať svoju vlastnú rutinu v starostlivosti, držať sa musíš aj iných zásad, ktoré spolu súvisia a ich výsledkom je krásna pleť. Pravidelné čistenie, menenie vankúšových obliečok, či uterák určený iba na tvár, sú základom. No tým úplne najdôležitejším je to, čo do tela prijmeš prostredníctvom potravy.

Tá nám dokáže nie len narobiť šarapatu, ale aj práve naopak, pomôcť pokožku vyčistiť. Jednoducho povedané, keď je zdravé telo a orgány, odrazí sa to i na našom výzore. Týchto 7 potravín by si preto nemala vynechávať.

Voda je úplný základ

Čistá neperlivá voda je pre naše zdravie, telo aj krásu nevyhnutná. Pitý režim ti zaistí nie len správne fungovanie metabolizmu a orgánov, ale pomôže ti aj pri chudnutí a čistení pleti. Voda so sebou škodliviny vyplaví von rýchlejšie, nehovoriac o tom, že bunky na tvári budú hydratované, čím predídeš suchej a mdlej koži.

Listová zelenina dokáže zázraky

Brokolica, karfiol, kel, kapusta, … nemusíš ich mať rada, no v tvojom jedálničku by nemali chýbať. Táto zelenina obsahuje množstvo prospešných látok, akými sú vitamíny a minerály, ktoré chránia bunky pred poškodením. Navyše, majú minimum kalórií, takže efekt sa odrazí aj na váhe.

Granátové jablko

Toto exotické ovocie je plné antioxidantov, ktoré spomaľujú proces starnutia a vyživujú pokožku, takže ide o prirodzený kľúč k mladosti. Pleť spevňuje a rozjasňuje.

Čučoriedky, maliny a černice

Bobuľovité ovocie je taktiež plné antioxidantov a odporúča sa jesť pravidelne, ak chceš zhodiť pár kíl navyše či predísť rakovine. Tiež má antibakteriálne a antivírusové účinky, čo znamená, že si ním buduješ imunitu a predchádzaš zápalom. Vitamín C, ktorý obsahuje, bojuje proti tvorbe vrások.

Mrkva

Mrkva je predovšetkým známa vďaka vitamínu A a beta-karoténu – farbivu, ktoré výrazne posilňuje obranyschopnosť pokožky proti nepriaznivému vplyvu UV žiarenia. Vyrovnáva tón pleti, je prevenciou proti vráskam a pomáha aj pri kožných infekciách.

Rôzne semienka

Slnečnicové, tekvicové, ľanové, … semienka majú jedno spoločné – sú bohaté na selén, vitamín E, horčík a bielkoviny. Práve selén udržuje pokožku mladistvú a napnutú, no vitamín E ju hydratuje. Zdravé sú aj omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa v nich nachádzajú, sú ideálne v boji proti vráskam a akné.

Horká čokoláda

Čokoláda a pekná pleť idú dokopy, ak si zvolíš tú správnu. Vyber si minimálne 80 %, ktorá je bohatá na antioxidanty a mastné kyseliny. Tie bojujú proti voľným radikálom a chránia našu pleť. Navyše, horká čokoláda ochraňuje srdce, znižuje riziko mŕtvice a tiež znižuje krvný tlak.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty