Aj tvoja kúpeľňa vyzerá ako raj farebných fľaštičiek od výmyslu sveta? A pritom polovicu z nich nepoužívaš, len si si ich kúpila kvôli akcii alebo si počula na to dobrú recenziu. A vieš čo je najhoršie? Že väčšina z nich sa nachádza v plastových obaloch.

Ak sa aspoň trochu zaujímaš o životné prostredie, určite si už premýšľala nad tým, ako by si mala eliminovať odpad, ktorý vyprodukuješ z kozmetických produktov. Predsa len, väčšina sa nachádza v plaste a pritom existujú prírodné náhrady bez chemikálií a látok, ktorými si v podstate len škodíš.

Nemusíš teraz hneď začať žiť zero waste a vyhodiť všetko, čo máš v kúpeľni. Niektoré produkty ale môžeš vyskúšať nahradiť a sama uvidíš, že prírodná kozmetika ponúka množstvo výhod. Okrem toho, že neobsahuje škodlivé látky, je balená v papierových alebo iných kompostovateľných obaloch. Takže sa ti poďakuje tvoje telo a aj príroda.

View this post on Instagram

BEZ CHLPOV A BEZ ODPADU 😎 Ako na to? 1️. Najjednoduchším riešením je klasický kovový holiaci strojček, v ktorom si raz za čas iba vymeníš planžetu. Tá je z čistého kovu a preto sa výborne recykluje. Samotný strojček sa dá ľahko rozobrať a vyčistiť a preto je veľmi hygienický. Už žiadne chlpy a zvyšky odumretej kože zachytené medzi planžetami a šíriace infekciu! Takáto žiletka ale nemá ochrannú mriežku a rešpekt je preto určite na mieste. Ale nie strach! Najprv si ju vyskúšaj na rovnom povrchu, napr. na lýtku. Na intímne partie sa vrhni až keď chytíš grif a zistíš v akom uhle najlepšie zaberá a aký tlak je ideálny 😉 2️. Druhou možnosťou – hlavne pre pánov (a to veľmi sexi možnosťou) je britva. Pri nej nevzniká žiadny odpad, treba ju len udržiavať ostrú. Prípadne môžeš použiť aj ostrý nôž, ak sa cítiš ako Krokodíl Dundee 😂 3️. Tretia možnosť je cukrová depilačná pasta. Na internete sa názory na ňu líšia a ja som zatiaľ nikdy nemala nutkanie to vyskúšať. Ale ak máš chuť experimentovať, tak si vyhľadaj recept a daj vedieť ako si dopadla 😅 4️. Štvrtá možnosť je elektrický epilátor. Ak ho už máš doma, tak ho neváhaj používať. No kúpu nového by som si riadne zvážila. Na jeho výrobu sa totiž minie veľa prírodných zdrojov, môže sa ľahko pokaziť a ešte aj žerie elektrinu či baterky. Klasická kovová žiletka mi preto príde ako šetrnejšia možnosť. A nezabudni ani na doplnkovú výbavu. Penu na holenie hravo nahradíš prírodným mydlom (ani nemusí byť určené špecificky na holenie, stačí aby penilo) a na ukľudnenie pokožky po holení použi napr. bambucké maslo, kokosový olej či akýkoľvek iný olej, ktorý doma máš. A kde takú klasickú kovovú žiletku zoženieš? Môžeš kuknúť špecializované predajne či bezobalové obchody vo svojom okolí. Alebo zbehni do drogérie. No pozor! Väčšinou majú tieto žiletky iba v pánskej sekcii! Podľa týchto nadnárodných sietí má žena nielen platiť ružovú daň (v podobe drahších produktov pre dámy), ale zjavne má byť aj menej ekologická ako páni! Tak kašlime na ružové žiletky a kľudne si kúpme tie strieborné pánske! Baby, do boja! Nielen s chlpmi 😉 #zerowaste #reuse #zodpovedne #jednorazovka #noplastic #holenie #bezobalovo #uvazky #setrne

A post shared by Zero Waste Slovakia (@zerowasteslovakia.sk) on

Tuhý šampón (šampúch)

Asi najčastejším eko produktom je tuhý šampón, ktorý je plnohodnotnou náhradou klasického šampónu. Okrem vody obsahuje všetky potrebné látky (samozrejme, že žiadne parabény či sulfáty). Dnes ich už vyrábajú rôzne značky prírodnej kozmetiky a môžeš si dokonca vybrať aj podľa typu svojich vlasov.

Zo začiatku sa ti možno budú mastiť vlasy trochu rýchlejšie, pretože si budú zvykať na niečo nové. Časom ale zistíš, že tvoja koruna krásy je pevnejšia a nebudeš si ich musieť umývať ani tak často. Používanie je veľmi jednoduché. Tuhý šampón si pošucháš na mokrých vlasoch, z čoho sa vytvorí pena a klasicky ju opláchneš.

Prírodný deodorant (pazúch)

Existujú dva druhy prírodného deodorantu. Prvý nájdeš v nádobke a predstav si to ako krém, ktorý si rozotrieš pod pazuchami. Pre niekoho to možno príde trochu nepraktické, no určite si v tom nájdeš svoj systém. Rovnako, ako pri tuhom šampóne, aj tu môže prvé dni trvať, kým si tvoje telo navykne na deodorant bez chemikálií. Možno budeš mať pocit, že takýto deodorant neúčinkuje, ale vydrž pár dní a uvidíš, že bude fungovať veľmi dobre.

Druhý typ je tuhý deodorant, ktorý je ale vo vysúvateľnom kartónovom obale, ktorý je navyše kompostovateľný. Tento budeš používať úplne rovnako ako bežné tuhé deodoranty.

View this post on Instagram

Compostable deodorant tubes for spring/summer edition 🙂 **** Konečne k nám dorazili tieto fešandy – obaly na prírodné deodoranty pomaranč & eukalyptus, cukrová pivonka a levanduľa & tea tree. Naša každoročná kolekcia jar/leto meškala kvôli koronavírusovej situácii, ale už sú tu a zajtra sa púšťame do výroby 😉 . Okrem nich pribudne v ponuke ešte jedna nová vôňa pre deodoranty bez sódy, sladká kvetinová (kto má rád cukrovú pivonku, bude sa mu páčiť 🙂 ). * Naše obaly na deodoranty sú 100% kompostovateľné – dostali sme otázku či je nutné pred kompostovaním niečo oddeliť alebo či je bezpečné použité lepidlo – áno, celá tubička je určená do bioodpadu, okrem toho vyrobené z 80% z recyklovaného papiera ♻️ **** #ponio #naturaldeodorant #zerowasteliving #noplastic #ecopackaging #sustainablebeauty #compostablepackaging #nosynthetics #madeinslovakia

A post shared by Ponio – prírodna kozmetika (@ponio.sk) on

Tuhé mydlo

Tuhé mydlo ti môže nahradiť aj viacero kozmetických výrobkov, napríklad sprchový gél a tekuté mydlo na ruky. Tuhé mydlo je zabalené v kartónovej krabičke a pení úplne super. Navyše vonia nádherne a vôňa sa ti udrží často ešte dlhšie než pri klasickom sprchovom géle. Keď sa mydlom dobre napeníš, môžeš tak rovno nahradiť aj penu na holenie.

Oleje

Najčastejšie sa používa kokosový či arganový a ich využitie je naozaj rôznorodé. Môžeš nimi nahradiť telové mlieka, pleťové krémy, krémy po opaľovaní či krémy na podráždenú pokožku. Taktiež nimi môžeš nahradiť oleje na vlasy a niektoré ženy ich dokonca používajú aj namiesto peny na holenie. Oleje bývajú najčastejšie balené v sklenených obaloch, ktoré môžeš potom využiť aj na niečo iné.

View this post on Instagram

🥥Prírodný zázrak pre zdravie, krásu aj do kuchyne – takýto hrdý názov by mohli niesť Bio Kokosové oleje @purityvisionsk s čistým svedomím. 🥰 ❔Pýtate sa…❔ "Ako mám rozpoznať, ktorý olej je na čo vhodný?"🤷‍♀️ Raw Bio Kokosový olej: 👨‍🌾 vyrobený najšetrnejším "mokrým" spôsobom – spracovanie oleja do 90 minút od rozseknutia kokosového orechu ✔️obsahuje najväčšie množstvo živín, minerálov a vitamínov 🍴 do studenej kuchyne, raw dezertov, miešaných nápojov či smoothie 🧖‍♀️vhodný na vlasové zábaly, masáže, odličovanie či na čistenie zubov Fair Trade Bio Panenský Kokosový olej: 👨‍🌾vysokokvalitný olej lisovaný za studena suchou metódou z čerstvých kokosov 🍴do studenej aj teplej kuchyne, pečených aj nepečených koláčov, na ochutenie kaše či smaženie palaciniek 🧖‍♀️vhodný ako ošetrujúci olej na pokožku, masáže či do kúpeľa Farmársky Kokosový olej: 👨‍🌾vysokokvalitný a tradičný olej z produkcie malých farmárov z Filipín 🍴do studenej aj teplej kuchyne 🧖‍♀️vhodný ako ošetrujúci olej na pokožku, masáže či do kúpeľa 😍BONUS: jeho praktický si obľúbite na smoothie, čaj, kávu alebo na desiatu do práce či na výlet. No kto by ho za to nemiloval? Podeľte sa spolu s nami. Ktorý kokosový olej patri medzi vášho obľúbenca? 🥥 #purityvisionsk #purityvision 🌿💫 #bio 🌱 #organic #crueltyfree 🐥 #netestovanenazvieratach 🚫#netestovanakosmetika #bezchemie ✔️ #vegan #biokozmetika #cistakosmetika #toxicfree #starostlivostoplet #starostlivostotelo #prirodnakozmetika #kozmetika #veganprodukt #bioprodukty #nontoxic #nature #prirodne #prirodneprodukty #kokosovyolej #coconutoil #olej #raw #kokos #spracovanie #vyroba #pouzitie

A post shared by PURITY VISION sk (@purityvisionsk) on

Čapovaná drogéria

Jar na umývanie riadu, gél na pranie, aviváž, čistič na podlady či prípravok do umývačky riadu – tieto produkty nájdeš takmer v každom obchode s čapovanou drogériou. Výhodou takýchto obchodov je, že si prinesieš svoju vlastnú nádobu, do ktorej si načapuješ len toľko, koľko potrebuješ.

Pokojne si môžeš odložiť aj plastové fľaše od starých produktov, ktoré si už minula. Aj tým, že ich budeš opakovane používať, ušetríš životné prostredie.

Bonus: Bavlnené odličovacie tampóny

Na záver jeden malý bonus. Koľko odličovacích tampónov či obrúskov použiješ pri jednom odmaľovaní sa? Určite ti nestačí len jeden. Ideálnou náhradou sú preto bavlnené tampóny, ktoré po použití jednoducho preperieš pod tečúcou vodou. A môžeš použiť trochu klasického tuhého mydla. Alebo ich hodíš rovno do práčky. Necháš vysušiť a môžeš používať pekne dookola.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.