Photo by Radu Florin from Unsplash

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aj tvoja kúpeľňa vyzerá ako raj farebných fľaštičiek od výmyslu sveta? A pritom polovicu z nich nepoužívaš, len si si ich kúpila kvôli akcii alebo si počula na to dobrú recenziu. A vieš čo je najhoršie? Že väčšina z nich sa nachádza v plastových obaloch.

Ak sa aspoň trochu zaujímaš o životné prostredie, určite si už premýšľala nad tým, ako by si mala eliminovať odpad, ktorý vyprodukuješ z kozmetických produktov. Predsa len, väčšina sa nachádza v plaste a pritom existujú prírodné náhrady bez chemikálií a látok, ktorými si v podstate len škodíš.

Nemusíš teraz hneď začať žiť zero waste a vyhodiť všetko, čo máš v kúpeľni. Niektoré produkty ale môžeš vyskúšať nahradiť a sama uvidíš, že prírodná kozmetika ponúka množstvo výhod. Okrem toho, že neobsahuje škodlivé látky, je balená v papierových alebo iných kompostovateľných obaloch. Takže sa ti poďakuje tvoje telo a aj príroda.

Tuhý šampón (šampúch)

Asi najčastejším eko produktom je tuhý šampón, ktorý je plnohodnotnou náhradou klasického šampónu. Okrem vody obsahuje všetky potrebné látky (samozrejme, že žiadne parabény či sulfáty). Dnes ich už vyrábajú rôzne značky prírodnej kozmetiky a môžeš si dokonca vybrať aj podľa typu svojich vlasov.

Zo začiatku sa ti možno budú mastiť vlasy trochu rýchlejšie, pretože si budú zvykať na niečo nové. Časom ale zistíš, že tvoja koruna krásy je pevnejšia a nebudeš si ich musieť umývať ani tak často. Používanie je veľmi jednoduché. Tuhý šampón si pošucháš na mokrých vlasoch, z čoho sa vytvorí pena a klasicky ju opláchneš.

Prírodný deodorant (pazúch)

Existujú dva druhy prírodného deodorantu. Prvý nájdeš v nádobke a predstav si to ako krém, ktorý si rozotrieš pod pazuchami. Pre niekoho to možno príde trochu nepraktické, no určite si v tom nájdeš svoj systém. Rovnako, ako pri tuhom šampóne, aj tu môže prvé dni trvať, kým si tvoje telo navykne na deodorant bez chemikálií. Možno budeš mať pocit, že takýto deodorant neúčinkuje, ale vydrž pár dní a uvidíš, že bude fungovať veľmi dobre.

Druhý typ je tuhý deodorant, ktorý je ale vo vysúvateľnom kartónovom obale, ktorý je navyše kompostovateľný. Tento budeš používať úplne rovnako ako bežné tuhé deodoranty.

Tuhé mydlo

Tuhé mydlo ti môže nahradiť aj viacero kozmetických výrobkov, napríklad sprchový gél a tekuté mydlo na ruky. Tuhé mydlo je zabalené v kartónovej krabičke a pení úplne super. Navyše vonia nádherne a vôňa sa ti udrží často ešte dlhšie než pri klasickom sprchovom géle. Keď sa mydlom dobre napeníš, môžeš tak rovno nahradiť aj penu na holenie.

Oleje

Najčastejšie sa používa kokosový či arganový a ich využitie je naozaj rôznorodé. Môžeš nimi nahradiť telové mlieka, pleťové krémy, krémy po opaľovaní či krémy na podráždenú pokožku. Taktiež nimi môžeš nahradiť oleje na vlasy a niektoré ženy ich dokonca používajú aj namiesto peny na holenie. Oleje bývajú najčastejšie balené v sklenených obaloch, ktoré môžeš potom využiť aj na niečo iné.

Čapovaná drogéria

Jar na umývanie riadu, gél na pranie, aviváž, čistič na podlady či prípravok do umývačky riadu – tieto produkty nájdeš takmer v každom obchode s čapovanou drogériou. Výhodou takýchto obchodov je, že si prinesieš svoju vlastnú nádobu, do ktorej si načapuješ len toľko, koľko potrebuješ.

Pokojne si môžeš odložiť aj plastové fľaše od starých produktov, ktoré si už minula. Aj tým, že ich budeš opakovane používať, ušetríš životné prostredie.

Bonus: Bavlnené odličovacie tampóny

Na záver jeden malý bonus. Koľko odličovacích tampónov či obrúskov použiješ pri jednom odmaľovaní sa? Určite ti nestačí len jeden. Ideálnou náhradou sú preto bavlnené tampóny, ktoré po použití jednoducho preperieš pod tečúcou vodou. A môžeš použiť trochu klasického tuhého mydla. Alebo ich hodíš rovno do práčky. Necháš vysušiť a môžeš používať pekne dookola.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty