Pexels/Mikhail Nilov

Ak si niekto myslí, že chudnutie je len o diéte, odriekaní, trápení sa a o nulových výsledkoch, tak je na veľkom omyle. Aké je teda tajomstvo všetkých fitnessiek?

S čistým svedomím si doprajú McDonald’s alebo koláč, no aj napriek tomu vyzerá ich postava skvele. Odpoveď je úplne jednoduchá. Môžu si to dovoliť. Poznajú svoj denný príjem kalórií a ak sa do tohto príjmu koláčik zmestí, pokojne si ho môžu dať. Mnohým z nás počítanie kalórií pripadá komplikované, ale je to naozaj tak? Čo ak si len príliš pohodlná zistiť, že to tak vôbec nemusí byť?

Svoj denný príjem si dokážeš vypočítať za pár sekúnd. Na internete je hneď niekoľko možností, kde si do špeciálnej kalkulačky zadáš výšku, váhu, vek, pohlavie a výsledok máš hneď. Čo však s týmto číslom robiť? Na začiatok ti veľmi pomôže aplikácia „Kalorické tabuľky“, ktorá za teba vypočíta všetky prijaté kalórie a budeš veľmi prekvapená, kvôli akým drobnostiam tvoje doterajšie chudnutie nefungovalo. Ak chceš schudnúť, tvoje telo musí byť v kalorickom deficite, čo v preklade znamená, že musí prijať menej kalórii ako vydá.

V tomto flexibilnom stravovaní neexistujú zlé a dobré potraviny. Záleží len na správnom výbere potravín. Vyskladaj si ľubovoľné potraviny podľa seba, nie podľa drastickej diéty. Odporúčam však zvoliť zdravšie potraviny, ktoré ťa zasýtia na dlhší čas, no kľudne si dopraj aj niečo chutné. Chudnutie je proces založený aj na psychickej pohode a z vlastnej skúsenosti viem, že už len myšlienka, že niečo nezdravé „môžeš“ je skutočne upokojujúca. Ak je tvoj denný príjem 1500 kcal a ty si si dala koláčik, nič sa nedeje. Zvyšné potraviny je potrebné doladiť tak, aby tvoj výsledok na konci dňa odporúčaných 1500 kcal nepresahoval.

A čo sa teda stane, ak svoj denný príjem prešvihneš? Vôbec nič. Stačí ak si pôjdeš zabehať, zacvičiť, jednoducho sa hýb, aby si prešvihnuté kalórie rýchlo vynulovala.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness