Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Dátum 7. apríl nám pripomína, aké je zdravie dôležité a vzácne. Jeho účinnosť je platná už od roku 1950. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) chce však počas tohto dňa vzdať poctu zdravotným sestrám, pôrodníkom a aj ošetrovateľom. Ich prácu viac priblížila aj inštitúcia International Council of  Nurses a American Nurses  Association.

Je dôležité, aby sme si aspoň v tento dátum uvedomili, ako veľmi je ich práca dôležitá. A to hlavne v súčasnosti, keď sa musíme popasovať s celosvetovou pandémiou vírusu COVID-19. Venujme im dnes aspoň chvíľku pozornosti a úprimne sa im poďakujme. Sú to hrdinovia s rúškami.

Nenahraditeľné

Niekto by prácu zdravotných sestier možno nebral príliš vážne. Lenže sú rovnako dôležité už len kvôli vysokej dávke profesionality, ktorú nepretržite ponúkajú. Sú starostlivé, razantné, a predsa ľudské. Významne sa podieľajú na diagnostikovaní istého problému a sú svetlým bodom v zdravotníctve. Ich prácou je taktiež zameriavať sa na ochranu verejného zdravia, a práve to dokáže byť v súčasnosti náročnejšie.

zdroj: Photo by Ani Kolleshi on Unsplash

Sú neoddeliteľnou súčasťou zdravotnej starostlivosti, pretože sú pevným základom zdravia a prevencie chorôb. Rovnako poskytujú opateru fyzicky alebo mentálne chorým ľuďom rôznych vekových skupín.

Zázrak každej krajiny

Svetová zdravotnícka organizácia a jej partneri preto 7.apríla uvedú odporúčania, ktoré by posilnili túto pracovnú oblasť. Zároveň prvýkrát zverejnia správu o stave svetovej zdravotníckej starostlivosti.

Je podľa nich dôležité, aby sa v tento deň vyzdvihla odvaha a odhodlanosť zdravotníkov. Sestričky alebo iní pracovníci rozhodne nie sú samozrejmosťou. Sú jednou z najcennejších zložiek každej krajiny.

zdroj: Photo by Ani Kolleshi on Unsplash

Superhrdinovia s rúškami

Doktor Takeshi Kasai, regionálny manažér WHO v západnom Pacifiku, uviedol, že zdravotné sestry sú neospevovanými hrdinami. Podľa neho v tomto boji zohrávajú neuveriteľne dôležitú úlohu. Dôkazom toho je práve ich odvaha, obetavosť a zaviazanie sa k lepšiemu a zdravšiemu svetu.

Zostaň doma

Zamyslime sa, čo všetko pre nás robia. Určite si už videla na sociálnych sieťach výzvy, aby si zostala v bezpečí domova, pretože oni za teba riskujú život. Nie sú to samozrejme iba zdravotné sestry. Do tejto skupiny ľudí rovnako patria aj odvážni lekári, ošetrovatelia, sanitári, záchranári a mnoho iných. Bez nich by celý systém zdravotnej starostlivosti mohol padnúť. Preto neriskujme svoje a ani ich životy. Buďme zodpovední a zostaňme doma, kým oni zachraňujú svet.

Zdroj: WHO, International Council of  Nurses a American Nurses  Association

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife