Mnohí tento „pouličný“ tréning vnímajú iba ako zábavu na preliezkach. Nie každý však vie, že street workout vznikol už veľmi dávno ako reakcia mladých chlapcov, ktorí nechceli mínať peniaze na drahé posilňovne.

Bol to jednoduchý a lacný spôsob, ako dosiahnuť vyšportované telo. Postupne sa však zo street workoutu stalo samostatné športové odvetvie, v rámci ktorého sa usporadúvajú súťaže po celom svete. U nás sa konal už 3. ročník majstrovstiev Slovenskej republiky v disciplíne street workout.

peakshop.hu

Foto: peakshop.hu

Prečo práve street workout ?

Ak máš vo svojom okolí workoutové ihrisko, určite by si ho mala vyskúšať ! Street workout je kombináciou kalisteniky a funkčného tréningu. Cvičenie s vlastnou váhou má priaznivé účinky na celé telo. Svaly tvoria prirodzenú oporu kĺbom aj telesným orgánom a znižujú riziko zranenia. Medzi bežné prvky patria dipy na bradlách, poskoky, výpony v stoji na špičke jednej nohy, príťahy na hrazde či kľuky na okraji lavice.

Veľká výhoda spočíva v tom, že cvičíš na čerstvom vzduchu. Pobyt v prírode zvyšuje pocit vitality a napomáha vývinu odolnejšieho imunitného systému. Ďalšou super výhodou je to, že nemusíš platiť za vstup do posilňovne a ani sa striedať s ostatnými na strojoch. Tento typ cvičenia je efektívny aj pri spaľovaní tukov, zlepšuje flexibilitu a koordinačné schopnosti.

Pokiaľ sa v tvojom okolí nenachádza takéto ihrisko, fantázii sa medze nekladú. Street workout je minimalistický šport, dá sa cvičiť kdekoľvek. Nepotrebuješ k nemu žiadne špeciálne náčinie. Pokojne môžeš použiť lavičku, zábradlie, schody, detské preliezky alebo iné kovové konštrukcie.

borntotrick.com

Foto: borntotrick.com

Street workout naberá na popularite každým rokom. Je rovnako vhodný pre mužov ako aj pre ženy. V mnohých mestách na Slovensku fungujú Street workoutové centrá, ktoré vedú mladých ľudí k tomuto druhu cvičenia a zároveň ho propagujú po celom Slovensku. Ak máš pocit, že sama si nebudeš vedieť poradiť, skontaktuj sa s niektorým z nich.

Ak sa rozhodneš začať so street workoutom, jediné čo budeš potrebovať je odhodlanie a dobré počasie!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.