Zamyslené dievča
Unsplash/Gian Cescon

Práca tvorí značnú časť nášho života. Ak sa aj ty stále vyhováraš, že nič nestíhaš, pretože pracuješ, môže to znamenať, že si workoholička. Týchto 5 znakov ti to potvrdí. Pokiaľ sa v nich nájdeš, mala by si zmeniť pracovný život, lebo by to s tebou nemuselo dopadnúť dobre.

Často sa ti o práci sníva

Niektorí ľudia majú práce dosť už počas pracovnej doby, no ak si workoholička, nepatríš medzi nich. Naopak, riešiš prácu a povinnosti dlho do večera a často sa od nej nevieš odpútať. Pred spaním na ňu myslíš dovtedy, dokým nezaspíš a potom sa ti o nej sníva.

Kvôli práci odmietaš spoločenský život

Je ti to ľúto, no „nemôžeš“ si pomôcť. Kvôli práci niekedy odmietaš spoločenské akcie, pozvania priateľov na párty, večierky, pozvania rodiny na rodinné podujatia a oslavy. Máš nutkanie pracovať aj počas voľných dní, bez práce si nevieš predstaviť deň a preto svoj spoločenský život takto zanedbávaš a utláčaš.

Väčšinou pracuješ aj vtedy, keď sa skončí pracovná doba

Ďalší znak, ktorý prezradí, že si workoholička, je ten, že sa od práce nevieš niekedy odtrhnúť. Pracuješ aj po pracovnej dobe, zostávaš v kancelárii posledná, berieš si niekedy prácu domov, riešiš ju aj cez víkendy a nevieš povedať „stop“ pracovným záležitostiam.

Vyhováraš sa, že nemáš čas

Často používaš vetu, že nemáš čas, pretože musíš pracovať. V podstate nemáš žiadne koníčky, lebo počas voľného času pracuješ. Chceš byť vo všetkom najlepšia a odovzdávať tie najlepšie zadania, projekty a výkony. Preto sa obhajuješ tým, že musíš pracovať aj vtedy, keď ostatní oddychujú.

Rada pracuješ osamote

Workoholička sa v tebe nezaprie ani vtedy, keď rada pracuješ osamote a nie v kolektíve. Si presvedčená, že v práci zvládneš všetko najlepšie sama. O povinnostiach musíš vedieť aj ten najmenší detail, preto sa radšej spoliehaš len na seba a nie na kolektív. V ňom by si bola neustále v strese a nevedela by si sa na nič sústrediť. Avšak, môžeš si vybrať zamestnanie podľa znamenia, ktoré ti nebude prinášať stres.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife