Dnes som si pre teba pripravila rozhovor s Dominikou Gulden, o ktorej budeme určite ešte počuť, a to hlavne pre jej tvorbu.  Cieľavedomá a samozrejme šikovná žena, ktorá si aj napriek štúdiu na vysokej škole v odbore anglistika – amerikanistika, rozhodla pre kreatívnejšiu činnosť. Popri rodine sa venuje práve výrobe jej nádherných a nepriehľadnuteľných handmade náušníc “Tanečníc”.

Ahoj Dominika, mohla by si sa nám predstaviť? Kto je vlastne Dominika Gulden?

Ahoj , veľmi rada predstavím seba a svoju značku Dominika Gulden. Venujem sa výrobe náušníc, náhrdelníkov a brošní vždy s dôležitosťou odlíšiť sa a byť jedinečná. Všetky šperky vyrábam ručne ja sama, takže dva identické produkty nikdy nevyrobím. Moja tvorba sa vyznačuje predovšetkým technikou šitia, nie lepenia, preto je trvanlivosť výrobku pri správnom zaobchádzaní s ním oveľa dlhšia.

Aké boli tvoje začiatky? Prečo sa stala tvojou vášňou a prácou práve výroba Tanečníc?

Moje začiatky boli rovnaké ako začiatky u mnohých iných handmade tvorcov. Často som otvárala “zázračnú skriňu s náradím a všakovakých vecí ” môjho otca a začala som zberať veci, ktoré mali možno skončiť v koši, no ja som sa práve na nich učila, ako stáčať a vyrovnávať drôt. Postupne som pridávala iný materiál a učila sa rôzne techniky. Prešla som si od výroby úplne jednoduchých náušníc vyrobených z korálky a drôtika, cez rôzne dekorácie a kresby až k výrobe ručne vyrábaných šperkov.

Každé náušnice sú niečím originálne a jedinečné. Odkiaľ berieš inšpiráciu?

Originálne sú jednak preto, lebo pri ručnej výrobe je naozaj veľmi komplikované vyrobiť úplne identické veci. Ale hlavný dôvod je ten, že mňa nebaví robiť veci rovnako a opakovane. Neskutočne si užívam tvorenie, keď viem, že sa nemusím držať nejakej predlohy a pod. Moja inšpirácia pramení z momentálnej nálady, akú v daný moment mám. Neinšpirujem sa žiadnymi internetovými stránkami , pretože na to vôbec nemám čas. Kombinácie farieb spájam podľa toho, ako mi samé ladia alebo podľa požiadaviek zákazníčok.

Koľko hodín stráviš výrobou jedného páru?

Úplne prvý pár Tanečníc mi trval vyše 6 hodín. Časom som vytvorila rôzne veľkosti a štýly Tanečníc, takže momentálne mi trvá výroba jedného páru Tanečníc od 3-6 hodín podľa ich typu. Okrúhle Tanečnice, „Tanečnice s bruškom“ , sú najpracnejšie z dôvodu šitia. No ak je „deň blbec“ , tak aj tie najkratšie a najužšie Tanečnice dajú zabrať.

Predstavovala si si niekedy, že tvoje náušnice vyvolajú u ľudí taký záujem?

Celkom úprimne viem na túto otázku odpovedať slovom „nie“. Stále si myslím, že je čo zlepšovať a hlavne učiť sa novým veciam, preto tento momentálny záujem nepovažujem za niečo dlhodobé a stále. Ja som človek, ktorý rád spoznáva nové veci a učí sa ako byť lepším. Všetky konštruktívne rady si beriem k srdcu a pracujem na tom, aby boli spokojní nielen ľudia okolo mňa, ale predovšetkým ja sama. Potom sa cítim istejšia a myslím, že práve toto ľudia vycítia ako prvé.

Máš aj ty svoj sen v oblasti svojej tvorby čo by si v budúcnosti chcela dosiahnuť?

Áno mám. Stále pracujem a vylepšujem svoje Tanečnice používaním kvalitnejších komponentov. Zároveň by som sa rada venovala aj iným technikám výroby šperkov. Na to však potrebujem viac času. Určite sa k tomu časom dostanem. 🙂

Čo považuješ za svoj najväčší úspech?

V osobnom živote je to určite moja rodina. V pracovnom živote je to jednoznačne fakt, že sa nesnažím pretvárať prácu niekoho iného, ale staviam svoje základy na vlastnom štýle a dizajne. Všetko to čo robím, robím s láskou a veľkým nadšením. Každý môj malý krôčik vpred ma vždy posilní a naplní energiou. Či už sú to krabičky, štítky, nálepky a stuhy s mojím logom alebo úprimná pochvala ľudí, vždy sa rovnako poteším a vážim si to.

Ako by si sa opísala ako žena jednou vetou?

Som žena, ktorá miluje svoju rodinu a priateľov a aj keď ich v poslednej dobe miestami zanedbávam, verím že im to čoskoro všetko vynahradím.

Máš vlastnosť, ktorá ťa vystihuje?

V poslednej dobe je to vlastnosť „dlhodobé sedenie na stoličke za mojím stolom“, čo má samozrejme aj svoje následky v podobe bolesti chrbta a hlavy.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Keďže pracujem pre seba a za seba tak si svoje dni viem prispôsobiť podľa toho, ako ja sama chcem. Niekedy pracujem naozaj od rána do večera. Niekedy sa k tvorbe dostanem až večer. Moja práca spočíva nielen zo samotnej tvorby, ale predovšetkým z komunikácie so zákazníkom, z propagácie svojej tvorby a v nemalom množstve času aj zo záverečných fáz, ako je balenie a posielanie balíkov.

Aká vec je podľa teba najcennejšia v živote?

Jednoznačne zdravie a rodina.

Dnes je opäť krásny deň! 😊 Náš zázrak Daniela ❤️ oslavuje 🎉 2. rok svojho pestrého života 😋(hlavne s jej vydarenými rodičmi 😜). Všetci sa neustále učíme skôr dávať ako len očakávať a brať, a preto by som bola nesmierne potešená, ak by som mohla ešte potešiť jednu milú osôbku darčekom pod 🎄 v podobe darčekovej poukážky s výberom Tanečníc podľa seba. 😊 Prosím Vás, ak viete o niekom komu by Tanečnice urobili radosť, ale možno si ich nemôže dovoliť, napíšte mi do komentu jej meno. Ja jednu žienku vyberiem a dúfam, že sa poteší. 😊 ❤️ Všetkým Vám prajem krásny deň plný lásky, radosti a originálnej tvorivosti. 😊 ❤️ #dominikagulden #tanecnice #dominikaguldentanecnice #danielamadvaroky #podmeoslavovat #radsejdajakober #necakajzazrakybeztvrdejprace #ktokopirujeniejetvorivy

A post shared by Dominika Gulden (@dominika_gulden) on

Vedela by si robiť niečo iné čo sa netýka tvorivej práce?

Vyštudovala som anglistiku-amerikanistiku a mám za sebou 8 rokov pedagogickej praxe, takže učiteľstvo mi je blízke. Hoci je situácia v našom školstve taká aká je, stále si myslím, že táto práca je predovšetkým tvorivá a kreatívna.

Čo by si odporučila dievčatám alebo ženám, ktoré by chceli robiť to čo ty? Máš radu?

Naozaj si nemyslím, že si môžem dovoliť dávať niekomu rady. Ja sama mám ešte veľa práce a nadobúdanie skúseností pred sebou. No ak môžem, tak by som asi iba reagovala jednou vetou: „Kto kopíruje, nie je tvorivý.“

Ďakujem Vám za podporu a energiu, ktorú mi dávate Vašimi krásnymi správami a fotkami ❤️. Toto sú Vami veľmi obľúbené Tanečnice na ľudovú nôtu 🎵 a sú originálne už len tým, že sú vyrobené s cieľom roztancovať Vaše ušká a rozžiariť Vám deň 😊. Vždy, keď vyrábam náušnice pre konkrétnu osobu, myslím na ňu a dúfam, že sa jej budú páčiť. Vždy, keď poctivo fotím a balím Tanečnice do krabičiek, myslím na to ako ich budete s radosťou a očakávaním rozbaľovať. 😘 Moja práca je označená štítkom s mojim logom, aby ste vedeli, že som ich robila ja mojimi rukami, a to vždy s láskou ❤️ a potešením. 😊 #dominikagulden #tanecnice #dominikaguldentanecnice #handmadejewelry #handmade #folkjewelry #ludovecky #fashion #folklor #ooak #oneofakind #mojapraca #naludovunotu #ktokopirujeniejetvorivy

A post shared by Dominika Gulden (@dominika_gulden) on

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.