pinterest.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V minulosti boli súčasťou outfitov profesionálnych spoločníc a kurtizán. Mnohými nenávidené, ale aj mnohými obľúbené. Sieťované pančuchy, chokery a čižmy nad kolená. Staré mamy sa chytia za hlavu a povedia „kam tá móda speje?“ Ale je to naozaj tak? Obliekame sa dnes ako prostitútky? Inšpiruje sa dnešná móda najstarším remeslom na svete?

Napríklad také sieťované pančuchy majú bohatú históriu. Vznikli v Paríži, v meste lásky, v ktorom noci pod Montmartrom boli plné tanca, zábavy  a prostitúcie. Povoľné slečny z Moulin Rouge ich preslávili v celej Európe a neskôr aj vo svete.

pinterest.com

Do USA táto časť odevu prišla v roku 1908, kedy bolo ženské oblečenie viac odhaľujúce a šokujúce. V roku 1970 sa stali populárne medzi fanušíkmi rock and rollu a metalovej hudby. Preferovanou farbou bola čierna, ale príchodom divokých 80-tych rokov sa začali nosiť v rôznych krikľavých farbách, ako bola ružová, žltá a zelená. No a sú v móde opäť.

Obojkové náhrdelníky boli kedysi tiež doplnkom prostitútok. Nosili tenký čierny alebo červený pásik okolo krku. Neboli však len doplnkom ľahkých žien. V rovnakom období zdobili krk balerín a dokonca aj dám z vyšších vrstiev. V 19. storočí móda širokých náhrdelníkov dosiahla vrchol. Priekopníčkou bola dánska kráľovná Alexandra, ktorá potrebovala zakryť malú jazvu na krku, preto bez chokera nevychádzala z domu.

pinterest.com

Vysoké čižmy siahajúce nad kolená preslávil najmä film Pretty Woman a jeho hlavná postava. Avšak históriu nemajú až tak spätú s prostitúciou. Prvé čižmy nad kolená nosili vojaci v stredoveku, ako ochranu namiesto kovového brnenia na nohách. Mali ich v obľube aj piráti a bojovníci.

Na ženskú nohu sa dostali prostredníctvom herečiek, vystupujúcich na pódiách v role muža. V začiatkoch divadla totiž ženy nesmeli hrať, ak áno, tak len v mužskom oblečení. Od roku 1962 sú ale výsostne kúskom ženského šatníka, vďaka kolaborácii medzi značkami Ballenciaga a Mancini. Veľký comeback zažili vďaka Karlovi Lagerfeldovi v roku 1990, kedy pre Chanel navrhol saténové vysoké čižmy a skombinoval ich so šatami.

yahoo.com

Šťastnou voľbou nie je kombinácia týchto troch kúskov v jednom outfite. Ak teda nechceš, aby po tebe ľudia zvláštne na ulici pokukovali, inšpiruj sa nasledujúcimi foto. Kombinuj sieťované pančuchy s roztrhanými rifľami, nikdy nie s mini sukňou. Ak nemáš odvahu zahaliť do sieťky celé nohy, skús sieťované ponožky. Chokery môžeš nosiť v podstate s čímkoľvek. Túto sezónu ovládli móla krátke náhrdelníky, ktoré sú mohutnejšie, kamienkové alebo v tvare opaskov s prackou. A čižmy nad kolená nos pokojne ku krátkym šatám alebo dlhým tričká a svetrom. Pozor však na to, aby bol vrch zahalený a nepôsobilo to lacno.

pinterest.com

weheartit.com

pinterest.com

pinterest.com

pinterest.com

pinterest.com

pinterest.com

weheartit.com

pinterest.com

pinterest.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieSom_fashionista