Unsplash/Katie Drazdauskaite

Nová práca, nový vzťah, nový domov, noví priatelia, nová životná situácia. Niektorí ľudia zmeny neznášajú veľmi ľahko. Čo sa asi deje v ich vnútri? 

Poznáš vetu: „Dávaj si pozor na to, čo si praješ. Mohlo by sa ti to splniť„? Asi ti nepoviem nič nové, ale ľudia sú permanentne nespokojní s ich súčasným životom, nech je akýkoľvek. Vždy si tak povzdychnú a povedia si, kiežby mali viac peňazí, kiežby si konečne našli partnera pre život, kiežby boli naopak sami, kiežby mali veľa priateľov, kiežby mali menej priateľov, kiežby mali viac voľného času, kiežby sa nenudili... a mohla by som tak pokračovať ešte dlho.

Ale čo ak by sa to „kiežby“ zmenilo razom v realitu? Zrazu sa zobudíš do dňa, kedy sa ti skutočne splní tvoje prianie. Patríš aj ty medzi tých ľudí, ktorí si aj na dobré zmeny zvykajú pomalšie a ťažšie? Zistíš to podľa týchto skutočností:

 • Netešíš sa z tej zmeny tak, ako si si možno predstavovala.
 • Zrazu máš pocit, ako by si prehrnula stranu na úplne novú kapitolu, ako by si bola zrazu iný človek, ako by si mala pocit, že môžeš stratiť svoju identitu. Ako by si to vôbec nebola ty a tvoj život.
 • Vidíš v tej zmene viac negatívnych stránok ako pozitívnych.
 • Pristihneš sa pri myšlienke, že by si radšej volila tú pôvodnú situáciu a z tejto novej sa čo najskôr vymanila.
 • Pochybuješ o tom, či to takto vo svojom živote naozaj chceš.
 • Na fyzickej úrovni plačeš, si nervózna alebo pociťuješ úzkosť.
 • Veľmi premýšľaš nad tým, čo na to povedia ostatní.

Vysvetlím ti, v čom tieto pocity pramenia. Je to veľmi jednoduché. Je to STRACH. Je to pre teba niečo nové, áno, preto sa tomu hovorí zmena. Ale všetky tie pocity, obavy, pochybnosti, negatívne myšlienky sú úplne normálne javy. Jediné čo potrebuješ, je čas. Preto si ho dopraj dostatok. Nerieš veci s horúcou hlavou, keď sa v tvojom živote udeje zmena, či už dobrá alebo zlá, potrebuješ sa na to aklimatizovať, zvyknúť si.

Jediné, čo ti môžem poradiť je, aby si sa nedala strhnúť vyššie uvedenými príkladmi. Nezatracuj hneď niečo nové v tvojom živote, len preto, že by to bolo pre teba jednoduchšie. Daj sama sebe čas, nechaj vybúriť svoje pocity a myšlienky a možno na druhý deň to už nebudeš vnímať tak negatívne. Veľmi ti pomôže, ak sa o tom s niekým porozprávaš, či už je to kamoška, rodičia, alebo len kus papiera v tvojom tajnom šuplíku. Každý ti povie, to čo ja teraz píšem.

Viď v zmene len to najlepšie. Život bez zmeny je ako by bol stále deň, alebo stále noc, stále leto alebo stále zima. Jednoducho povedané, to čo trvá bez zmeny príliš dlho, budeš skôr alebo neskôr vnímať ako nešťastie. To, že cítiš strach a obavy z prichádzajúcej alebo už existujúcej zmeny, neznamená že máš vycúvať ale je to skúška. Je to tvoja životná skúška toho, do čoho si ochotná ísť, či si ochotná sa posúvať vpred, či si ochotná byť šťastná.

Ja osobne som si prešla mnohými zmenami a spomínam si na to, keď som bola kedysi bezstarostná, pozitívna a usmievavá. Život niekedy človekom zamáva a zabudla som na pozitivitu. Od toho dňa som každú zmenu vnímala ako problém, moja psychika nedokázala spracovávať každodenný kolotoč a nie ešte zmeny, ktoré sa mi v živote diali. Ale moje šťastie tkvie v tom, že si to uvedomujem. A môžem s tým niečo spraviť, aj keď to nie je zo dňa na deň jednoduché.

Tento článok venujem práve tebe. Ty, ktorá najlepšie vieš, čím si si preskákala a čo je pre teba najlepšie. Ty, ktorá teraz zažívaš zmenu svojho života. Neboj sa zmien vo svojom živote. Hovorím o tých, ktoré sú pozitívne, aj keď máš z nich možno strach a vnímaš ich tak trošku negatívne. Ak práve teraz máš pochybnosti a potrebuješ nejaké znamenie, tak ja ti ho pošlem:
 • Áno, choď do toho vzťahu, ak cítiš lásku.
 • Áno, priprav sa na ten pohovor a vyžaruj sebavedomie a ver si, že ty budeš pre nich najlepšia kandidátka.
 • Áno, daj výpoveď v práci, ak si si našla niečo lepšie.
 • Áno, vykašli sa na všetko a všetkých, čo a brzdia a cestuj po svete s ruksakom a stanom.
 • Áno, urob si kozmetickú úpravu, ktorá ti zjednoduší život a zvýši sebavedomie.
 • Áno, prijmi všetko, čo ti kto dáva a ponúka a nemaj z toho žiadne výčitky svedomia.
 • Áno, maľuj, tancuj, var, peč, ochutnávaj, cvič, medituj, čítaj, vzdelávaj sa, saď.
Povedz áno životu a zmenám a ŽI! A hlavne nemaj strach.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife