Z čoho máš najväčší strach? Z hadov, pavúkov, výšok, klaunov, alebo nebodaj z tmy? V dnešnej dobe sa ľudia hlásia k rôznym fóbiám. Nielen k tým bežným, ale aj k o veľa zvláštnejším. Vedela si o tom, že ľudia môžu prežívať aj napr. strach z čistoty, strach z dlhých slov, či strach z kontaktu s pupkom? Jedným slovom, bizarné. Neodbiehajme však od témy. Ja ti teraz prezradím niečo viac práve o strachu z tmy.

Ak ti pocit, ktorý nastáva po zhasnutí svetiel, naháňa zimomriavky, trpíš pravdepodobne nyktofóbiou. Cítiš sa trápne? Rozhodne nemusíš! Na základe prieskumu, ktorý v roku 2012 vykonal UK survey, vysvitlo, že takmer 40% respondentov sa obáva chodiť v noci po svojom dome, alebo byte, počas úplnej tmy. 10% opýtaných sa obáva tmy až do takej miery, že v noci neopustia svoju posteľ dokonca ani v tom prípade, keď potrebujú ísť na toaletu!

Nyktofóbia je v ľuďoch zakorenená už od dávneho praveku. V tej dobe by bol človek bez takejto fóbie naozajstný čudák, bolo to skrátka prirodzené. Ľudstvo od vtedy zažilo obrovský pokrok, dnes žijeme v inteligentnej spoločnosti. Sme vzdelanejší a informovanejší, no tento strach v nás ostal zakorenený aj naďalej. Úprimne, sledovanie hororov v posledných desaťročiach tiež nenapomohlo k tomu, aby sme sa obáv z tmy zbavili.

Tento druh fóbie vo väčšine prípadov začína prejavovať už v útlom detstve. Pramení zo strachu z niečoho neočakávaného. Nejde ani tak o to, že by ťa desil nedostatok svetla, ale o to, že v podstate netušíš, čo všetko sa v takej hroznej tme môže skrývať. No vedci majú pre teba aj ďalšiu, o čosi pozitívnejšiu správu. Takýto strach je dôkazom o tom, že tvoja predstavivosť funguje skutočne perfektne.
V prípade, že si teda boj so svojou fóbiou už nadobro vzdala, zostáva ti stále minimálne dobrý pocit z toho, akú máš skvelú a kreatívnu myseľ.

Foto: playbuzz.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife