Unsplash/Joshua Rawson-Harris

Sú to výroky. Netreba ich hneď subjektívne vnímať ako pravdu alebo lož. Nemusíš sa podľa nich riadiť. Stačí, ak sa pri ich čítaní uvoľníš a precítiš to, čo sa ti snažia povedať.

1. Minulosť sa už nevráti

Pristihla si sa niekedy, ako spomínaš na „staré dobré časy“ a kútiky úst sa ti samé od seba dvíhajú do úprimného úsmevu? Tento úsmev má avšak trochu horkastú príchuť, však? Ľudia, na ktorých spomínaš, situácie, ktoré sa ti stali, emócie, ktoré si vtedy cítila. Všetko je síce už len minulosťou, ale aj napriek tomu sa rada vo svojich myšlienkach vraciaš do tohto obdobia. A je to úplne v poriadku.

Možno si počas svojho života opustila zopár ľudí, priateľov, kolegov, spolužiakov, skrátka hocikoho, pretože si cítila, že ich už vo svojom živote nepotrebuješ. Vaše cesty sa rozišli a každý z vás sa rozhodol ubrať iným smerom. Spoznala si nových ľudí, s ktorými si si vytvorila nové zážitky, ale s odstupom času si na priateľov z minulosti začneš spomínať a zamýšľať nad tým, ako sa asi majú, čo robia, či sa im splnili ich vtedajšie sny, či sa zmenili alebo sú stále rovnakí.

Občas ťa zamrzí, že už nie ste v kontakte ako kedysi a praješ si, aby boli opäť súčasťou tvojho života. Musíš si uvedomiť, že taký je život. Menia sa ľudia, okolnosti, meníme sa my samy. Ľudia do nášho života prichádzajú s istým opodstatnením, a ak nám už nemôžu ponúknuť viac, naše cesty sa prirodzene rozídu.

Minulosť ostáva v minulosti. Tento fakt však nemusíš považovať za niečo negatívne. Naopak, môžeš byť vďačná, že všetko zlé, čo sa ti kedy stalo, je už dávno preč. Netráp sa nad chybami, ktoré si urobila, nad slovami, ktoré ťa zranili, alebo nad osobami, ktoré ťa opustili. Všetky tvoje bolestivé spomienky slúžia na to, aby si nezabudla, čo ťa tieto osoby alebo skúsenosti naučili, pretože bez nich by si nebola osobnosťou, akou si dnes.

2. Priateľstvo medzi mužom a ženou neexistuje

Možno sa teraz zhrozíš a absolútne so mnou nebudeš súhlasiť, pretože podobný vzťah práve zažívaš. Nesnažím sa teraz úplne zničiť predstavu o takejto forme priateľstva. Áno, pripúšťam, muž a žena môžu spolu fungovať ako kamaráti, ALE v prípade, ak aspoň jeden z nich uvažuje nad vzťahom s tým druhým, o skutočnom priateľstve už nemožno hovoriť. Potom tu hrajú rolu hlavne sympatie a tie sa skôr či neskôr pretavia do očakávania, že by  sa snáď z tohto priateľstva mohol v budúcnosti stať hlbší vzťah.

Ak má muž so ženou spoločné záujmy, dopisujú si, zdôverujú sa jeden druhému, otvárajú sa pred sebou navzájom, je viac než isté, že aspoň jeden z nich začne k tomu druhému cítiť niečo viac a svoje city sa bude snažiť prejaviť.

V tomto prípade sa môže stať viacero možností:

 • Druhý tieto city opätuje a z priateľstva sa stane vážny vzťah.
 • Druhý tieto city neopätuje, pretože sa bojí, že by o priateľstvo prišiel. Má strach, že ak by spolu tvorili pár a stalo by sa niečo, čo by ich donútilo k rozchodu, ich priateľstvo by sa tým navždy skončilo. Pretože po rozchode nič nebýva také isté, ako pred tým. Takže v záujme zachovania priateľstva, ktoré funguje, sa vážnejšieho vzťahu vyvaruje. Z toho dôvodu vyplýva ďalší bod.
 • Priateľstvo sa vyznaním lásky jedného k druhému naštrbí. Druhá strana môže byť opatrnejšia, uzavrie sa, môže obmedziť kontakt. To pravdaže môže zraniť toho druhého. Ten sa začne druhej strane nasilu vnucovať a môžu vznikať nezhody, ktoré môžu ich priateľské puto ohroziť.
 • V najhoršom prípade sa toto priateľstvo môže rozpadnúť úplne a to len preto, že niekto cíti k tomu druhému niečo viac a svoje city sa snaží naplno prejaviť.

Celá táto téma je v skutku diskutabilná, ale na základe toho, čo som napísala, možno so mnou aj trošku súhlasíš a možno nie a stále si stojíš za tým, že táram.

Avšak, dobrou správou je, že priateľstvo medzi mužom a ženou existuje. A to v tej forme, že žiadna strana nemá k tomu druhému pocity hlbšej lásky, nemá o vážnom vzťahu žiadne očakávania ani predstavy. Môže to byť ktokoľvek v tvojom okolí, komu sa môžeš vyrozprávať, niekto, s kým tráviš všetok svoj voľný čas, máte rovnaké záujmy a podobne. Takýto vzťah môže vydržať celý život až do chvíle, kedy si jeden neuvedomí, že ho k tomu druhému niečo priťahuje. Vtedy už však nemožno hovoriť o priateľstve, ale o láske.

3. Jedinú, koho môžeš viniť za určité veci v tvojom živote, si ty

Nikto nemôže za tvoje neúspechy a nešťastie. Nemôžu za to rodičia, spolužiaci, kamaráti, nepriatelia, učitelia, kolegovia ani tvoj šéf. Každý z nás má moc, potrebnú na zmenu vlastného života, pevne vo svojich rukách. Jediný, kto je zodpovedný za tvoje nešťastie, si ty sám. Neukazuj na nikoho prstom a pozri sa do zrkadla. Tam je ten, koho môžeš viniť za to, že tvoj život nie je podľa tvojich predstáv.

Možno som začala trochu zhurta. Áno, možno je v tvojom živote niekto, kto ti nedáva priestor na seba rozvoj, obmedzuje ťa v tvojich snoch a takpovediac ti neustále kladie prekážky pod nohy. Kľúčové však je, ako s tým všetkým naložíš ty. Ak je tvojou odpoveďou trucovanie, hádzanie vecí o stenu a absolútna rezignácia na všetko, čo by mohlo tvoju situáciu zmeniť, niet sa čudovať, že sa v tvojom živote nič k lepšiemu nezmení. Práve naopak, všetko sa otočí proti tebe.

Prosím, neviň za to svoje okolie. Oni sa správajú podľa toho, čo je najlepšie pre nich, nie pre ostatných. Ty si jediná, kto sa môže postaviť a:

 • povedať, že ťa názor druhých nezaujíma. Že ty ideš presne za tým, za čím chceš ty a nech si vraví kto chce, čo chce.
 • nemusíš nikomu nič vysvetľovať. Je to tvoj život, tvoje sny a nikto iný ho za teba žiť nebude.
 • urobiť všetko pre to, aby si zmenil prácu, ktorá ťa nebaví.
 • podniknúť kroky, ktoré ťa zavedú na miesta, ktoré chceš už dávno navštíviť.
 • našetriť peniaze a ísť študovať na tú školu, za ktorú ťa ostatní odcudzujú.
 • prísť za tým človekom a vyznať mu city, ktoré k nemu cítiš.
 • opustiť všetko, čo je pre teba nezdravé a neprospešné.
 • povedať: „Tak sa všetci pozerajte“, keď ti bude niekto tvrdiť, že niečo nedokážeš.
 • ísť na brigádu a našetriť si vlastné financie, keď ti nebudú chcieť alebo nebudú môcť dať peniaze rodičia.

Mohla by som tu takto pokračovať ešte dlho. Preto, urob všetko pre to, po čom tvoja duša prahne a urob to hlavne pre svoje vlastné dobro.

Na druhej strane je tu dobrá správa. A tou je, že jediná, komu môžeš vo svojom živote byť vďačná, za to kde si a kým si, si ty! Pretože si podnikla činnosti a kroky, ktoré ťa k šťastnému životu dostali. Určite si mala podporu v priateľoch a rodine. Ale to hlavné, čo bolo treba spraviť a nemohol to nikto spraviť za teba, si vykonala ty. A ak si skutočne spokojná vo svojom živote, môžeš vďačiť sama sebe a svojej odvahe veci meniť.

4. Kontakty, ktoré zo svojho života vymažeš, sa ťažko nadobúdajú späť

Teraz trochu nadviažem na prvú časť tohto článku o tom, že minulosť sa už nevráti. Je známe, že každý by sa mal riadiť podľa toho, čo aktuálne chce alebo nechce. Akých ľudí chce mať v živote a naopak ľudí, s ktorými by nemal byť viac v kontakte. Takto sa rozhodujeme každý deň. Vo svojej prítomnosti na základe svojich potrieb a aktuálnych životných situácii.

Ale aj v minulosti, sme učinili rozhodnutia, ktoré sme v tom čase považovali za správne. Možno si odstránila niektorých ľudí zo svojho života a odstupom času sa ti títo ľudia pripomenú v spomienkach. Pristihneš sa ako sa usmievaš nad spomienkami s nimi, ako by si veľmi chcela vedieť ako sa im aktuálne v živote darí. Chcela by si ich aspoň stretnúť na ulici a uvidieť ich, že sú v poriadku. Možno ti preletí hlavou myšlienka, že by si ich azda privítala vo svojom živote naspäť.

Ale ľudia z minulosti už nie sú tými ľuďmi, ktorých si pamätáš. Áno, možno vo svojej podstate sa vôbec nezmenili ale niečo sa časom predsa len zmenilo. Už si niečím prešli, zažili porážky a pády, sklamania, ale aj výhry, lásky a povýšenia. Život im dal lekcie, z ktorých sa naučili veľa vecí. Môžu to byť tí istí ľudia, avšak už s inými prioritami, inými snami, inými postojmi. Títo ľudia sú už omnoho silnejší. A čo je na tom najsmutnejšie je, že sa naučili žiť aj bez teba.

Rovnako aj oni teba môžu vidieť inak, síce si úplne rovnaká ako vtedy. Navonok. Ale tiež si si v živote niečím prešla, tiež si zažila výhry ale aj prehry. Tiež už si vďaka svojim skúsenostiam úplne iný človek, už by si sa v mnohých veciach určite zachovala inak ako v minulosti.

Preto píšem tieto riadky. Ak by si chcela zo svojej minulosti niektorých ľudí mať v svojej prítomnosti, chcela by si ich vrátiť do svojho života, zamysli sa nad tým, či ťa títo ľudia opäť príjmu, alebo či sa poučili a už ten kontakt nebude taký, aký bol možno v tvojich predstavách. Vieš, minulosť ti nič nové nepovie a predstavy o budúcnosti sú len predstavami, najdôležitejšie je to, čo je teraz!

Ale opäť mám pre teba aj dobrú správu. A to takú, že kontakty, ktoré zo svojho života vymažeš, sa ťažko nadobúdajú späť. A možno je to tak i dobre. Možno si mala v minulosti niekoho, kto ti skutočne komplikoval život alebo si bola nešťastná. Možno ti odoberal energiu a tvoje vtedajšie najlepšie rozhodnutie bolo, ukončiť tento kontakt alebo ho aspoň obmedziť. Časom spomienky na tohto človeka sú len šedé a bez náboja a to znamená, že v tvojom živote skutočne nemal byť.

Alebo sa môžem nad tým zamyslieť i tak, že ak si si v minulosti niekoho vymazala zo života, ak už bol dôvod akýkoľvek, skutočné priateľstvo, také ktoré má vydržať, to nijak neohrozí. Ani keby od vtedy prešlo „milión času“. Ak sa takému človeku po čase pripomenieš, bude úprimne rád, že sa mu ozývaš. A to bez ohľadu na to, že už každý žijete úplne iný život. Aj keby nebudete opäť súčasťami svojich životov na plno, na ulici sa vždy pozdravíte a občas sa uistíte, že ste v poriadku a šťastní.

5. Nehovoríš ľuďom vo svojom okolí to, čo pre teba znamenajú

Neviem prečo, ale je to tak. Buď na to nie je príležitosť, možnosť alebo čas. Alebo za to môžu nejaké osobné zábrany vo forme hanbenia sa, strachu a podobných nezmyslov? Možno si tak zaneprázdnená prácou a životným kolotočom, že zabúdaš na tých svojich a povedať im:

 • Ľúbim ťa, milujem ťa, mám ťa rada. Je jedno či je to mama, otec, sestra, brat, babka, dedko, kamarátka, kamarát, priateľ, partner, kolegyňa, kolega. Ak sú v tvojom živote ľudia, ktorých máš úprimne rada, nie je hanba priznať im svoje city.
 • Chýbaš mi.
 • Mrzí ma, že som ti ublížila.
 • Odpúšťam ti všetko, čo mi kedy spôsobovalo bolesť a chcem aby si to vedel/a.
 • Ďakujem, že si.
 • Vždy ťa budem podporovať, nech už budeš chcieť ísť vo svojom živote akýmkoľvek smerom.

Všetko, čo máš na srdci a skutočne to tak cítiš nie je na škodu, ak to budeš ľuďom v tvojom okolí pripomínať. Horšie je to, že by si chcela niekomu niečo povedať a z nejakého dôvodu nemôžeš, nechceš, nepovažuješ to za správne. Možno jedného dňa budeš mať možnosť to niekomu povedať a možno to navždy ostane nevyrieknuté.

Ale treba tu byť pre tých, ktorí sú v tvojom živote teraz, dávaj im svoju lásku, nehu, podporu. Ponauč sa zo svojej minulosti, udržuj len zdravé vzťahy. Ale nezabúdaj, prosím, starať sa o vzťah, ktorý trvá do konca života a teda vzťah sama so sebou. Ty si jediný človek, ktorý ťa pozná najlepšie, vieš o svojich snoch, myšlienkach, túžbach, chybách a úspechoch. Len sa prosím na tejto ceste nikdy neklam, buď k sebe úprimná.

Ak si tu pre tých, ktorí sú aktuálne súčasťou tvojho života, je to skvelá správa. Ak ľuďom vo svojom okolí naopak hovoríš, čo pre teba znamenajú a pokiaľ všetko čo zo svojich úst vypustíš je úprimné a čisté, tak to majú priatelia okolo teba právo počuť. A to aj vtedy, ak by si im povedala niečo, čo sa ti nepáči. Podstata každého vzťahu je úprimná komunikácia. Pamätaj, ak máš potrebu komukoľvek povedať čokoľvek a cítiš to presne tak, tak to povedz. Kedy na to inak budeš mať možnosť, ak nie TERAZ?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife