Patra Bene

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Keď som sa rozhodla, že by som rada vyspovedala niekoho pre rozhovor, mojou prvou voľbou bola Patra Bene. Táto šikovná YouTuberka a fotografka momentálne svojimi videami zabáva vyše 32 500 fanúšikov, ktorých nazýva svojimi Parťákmi. Pomaly, ale isto dokazuje to, že úspešná vlogerka nemusí byť iba so zameraním na kozmetiku, a dokáže využiť na okúzlenie aj svoj humor a prirodzenú krásu.

Dnes som túto slovenskú sympaťáčku poriadne vyspovedala, a v nasledujúcich riadkoch vám prezradí, či by uprednostnila kariéru fotografky alebo YouTube, čo je dobrým základom pre točenie videí a aký bol jej prvý kontakt s fanúšikmi. Tak, poďme na to. 🙂

Ako ti napadla myšlienka, že sa začneš venovať YouTube?

 Mne to ani nenapadlo. Vážne. 🙂 Ja som YouTube nesledovala, pol roka pred som zistila od Moni, že na Youtube sú aj iné veci ako pesničky a že tu máme nejakého Goga. No a potom som išla pomáhať Moni s valentínskym videom, že aj ja si natočím niečo, ale bez toho, aby ma videli a nakoniec som spravila klasické video. Divné, ale fakt som 5 minút predtým ani nevedela, že sa stanem súčasťou scény. 🙂

15966685_1630853853876302_869315394_o Patra Bene

Kde sa na YouTube scéne vidíš tak o 5 rokov?

Toto je divná otázka, pretože ja sa nikde nevidím ani zajtra, nie to ešte o 5 rokov. 🙂 Jediné, čo by som chcela je to, aby som ostala taká, aká som a aby ma ľudia brali ako rovnocennú, či už odberatelia alebo samotní youtuberi, ktorí chcú spolupráce len s veľkými ľuďmi kvôli vlastnému stúpaniu a na kvalitu a obsah čo daný človek tvorí, sa nepozerajú.

Máš nejaký míľnik, ktorý chceš najbližšie dosiahnuť v rámci svojej kariéry ?

Môj míľnik je spokojnosť a vzťah medzi mnou a ľuďmi, čo ma sledujú ej kej ej parťáci. 🙂 To že mám 10 000, 40 000, 70 000, 200 000 je úplne jedno, pretože som stále ten človek, ktorým som bola, keď som mala nulu. Youtube je sféra, kde kvantita neznamená kvalitu a preto som spokojnejšia, keď môj výtvor ľuďom pomôže, keď sú spokojní, keď sú šťastní a to celé vlastne teší mňa. Predsa by si ani ty nechcela mať 100 000 odberov za cenu, že ťa budú ľudia neznášať a urážať.

15967260_1630854110542943_1117518868_o Patra Bene

Čo je podľa teba základom pre YouTube kariéru? Ide skôr o technické vymoženosti ?

Základ sú kontakty. 🙂 Keď nepoznáš veľkých youtuberov, ktorí ťa potiahnu hore, tak nič nedokážeš, alebo ťa to bude stáť toľko času a úsilia, že to vzdáš skôr ako začneš. Dnes sme tak netrpezliví, že v reštaurácii čakáme jedlo hneď ako dôjdeme a objednáme si. Sme tak netrpezliví, že chodíme na červenú a keď nám mešká autobus 2 minúty tak sme nervózni.

Späť k Youtube. Funguje tu jednoduchý princíp reklamy. Ľudia nevedia, že existujeme, dokým im nás niekto neukáže. Takže, ak sa objavíme vo videách s veľa odbermi, tak príde aj úspech. Nebudem konkrétne menovať, ale písaval mi jeden chalan, kde ma cenil za tvorbu, písal mi „taktické plány“ ako byť úspešný a bol milý, lenže potom si ho zobral pod krídla jeden veľký youtuber a odvtedy mi chalan ani raz nenapísal. Teda, napísal mi ohľadom biznisu, ale konverzácia bola úplne povýšenecká a nepríjemná. Každopádne nech sa deje čo sa deje, chcem ostať sama sebou.

Točila by si videá aj keby si z toho okrem videní, poprípade možnosti spolupráce, nič nemala?

„Toto je vec, ktorú by som chcela, aby nastala a potom by sa ukázalo, kto to v skutočnosti robí pre radosť a hobby. Ja som zatiaľ nepocítila príval peňazí a slávy, ani kadejakých povrchných a materialistických hodnôt, viac dávam do Youtube ako dostávam (finančne), takže to robím aj napriek tomu, že ma to neuživí.

Moja vidina nie je svetlá, takže s tým ani nepočítam do budúcnosti. Vždy ma pobaví, keď nejaký youtuber dáva statusy o tom, ako je to celé zlé, že kvalita klesá, že má malo pozretí na tak kvalitný obsah a že ho to baví a vzápätí dá video nejakú reakciu alebo kecací blud, ktorý je len preto, aby zarobil.

15129695_659998487516502_3353697829417180231_o Patra Bene

YouTube alebo práca fotografky ? Ak by si si musela z týchto dvoch prác vybrať, čo by to bolo ?

Ja som si vybrala. 🙂 Pracujem ako strihač, občasný kameraman a fotograf. Ja vlastne pracujem ako normálny dospelý človek, odvádzam dane, platím všetko čo mám a Youtube je len hobby. Ale úprimne, ak by som dostala ponuku, že by ma Youtube živil, išla by som z časti do toho. Samozrejme, že by som strihala prácu popri tom, aby som mala viac financií, ale cítila by som sa lepšie, kebyže som ja tá nadriadená a ja si určím, kedy čo bude. Ale nesťažujem sa ani na toto čo mám. 🙂

Prijala by si nejaké reálne vekové obmedzenia na YouTube ? Napríklad len od 13 rokov vyššie, čo sa týka komentovania, zakladania profilov a iné. 

Nie, pretože vek sa dá oklamať vždy. Spravila by som iné opatrenia, ako napríklad – chceš dať palec dole? Ok, ale najprv napíš či je to podvod, či obsah uráža, či si len nedocenený a tak rozdávaš palce dole kade chodíš. Je rozdiel dať palec dole lebo je to fakt blbosť a uráža to, alebo keď dá niekto palec dole len preto, že človek má niečo, čo druhý nie. Nechápem proste.

Kde si sa prvýkrát stretla si svojimi fanúšikmi naživo?

Môj prvý kontakt s fanúšikmi bol na meetyoube (akcia, ktorú som organizovala v roku 2015) no a tam sme mali piknik, kde prišli aj youtuberky, aj baby.

Stalo sa mi, však, že za mnou prišla baba aj v autobuse a kecali sme spolu. Bolo strašné teplo, ja som sedela pri okne a mala som na sebe dlhé čierne gate, takže mi to bolo extrémne nepohodlné a bola som v strese.

15979067_1630853763876311_465095431_n Patra Bene

Aká najbizarnejšia, či najpodivnejšia vec ti od fanúšikov prišla ?

Niektoré DIY sú fakt extra. Každý jeden darček je milý, no sú to zväčša veci, ktoré nemám ako využiť. Preto som najradšej, keď mi niekto pošle list a napríklad kapsičku pre psa alebo mačku. Tým potešia mňa a zároveň pomôžeme ďalším v rade, ktorí to potrebujú. V mojom prípade zvieratká. 🙂

Prečo si sa rozhodla práve pre pseudonym Patra Bene ?

Je to moje skomolené meno Patrícia – keď môže byť Petra, prečo nie Patra. 🙂 A Bene je moje odseknuté priezvisko. 🙂

Čo prevratné by si chcela v tomto roku urobiť ?

Hmmm, niečo prevratné. Som človek, ktorý vždy chce niečo vymyslieť ako prvý. Takže dúfam, že spravím niečo, pri čom si povedia ľudia, že to som spravila ja alebo strašne by som chcela spraviť meeting v útulku, kde by sme hneď vyvenčili psov a doniesli im jesť. 🙂 Ale to si myslím, že to je vec, ktorú môžem hocikedy spraviť len je otázne, či sa pripoja ľudia.

15966835_1630853500543004_174819943_o Patra Bene

Čo ťa najviac trápi na dnešnej YouTube scéne?

Samotní tvorcovia, ktorí sú tú vďaka iným a tí sú tu vďaka iným. Aby ste to správne pochopili, tak na začiatku bola len hŕstka ľudí, čo robili Youtube. Tvorili ho poriadne, vyvíjali ho a makali na scéne. Zrazu jeden z youtuberov zobral do videa kamaráta/kamarátku a stala sa z nich youtuber. Tento človek nezažil námahu, akú musel vynaložiť každý jeden čo začal od nuly a tak si svoj postoj nevážil. Naberal viac a viac odberateľov len vďaka kecacím videám, kde rozprával sám o sebe a potom si on zobral ďalšieho človeka, ktorý bol na tom tak isto ako bol on sám.

Nakoniec sa nám to tu „rozmnožilo“ a väčšie percento youtuberov tvoria tí ľudia, ktorí boli rýchlo vystrelení nekvalitným obsahom. A môžu za to samotní veľkí youtuberi. Možno si to aj uvedomujú. 🙂

Mala si už chuť so všetkým seknúť? Čo ťa k tomu dostalo ?

Samozrejme. Som človek, ktorý ma emócie, nervy, zdravie a svoj čas. Aj bez Youtube som pravidelne upadávala do depresií z okolitého sveta a všetkého zla čo sa tu deje, len kvôli ľudskej sebeckosti. Potom prišiel Youtube a s ním hlbší a priamejší kontakt so zlom – s hejtermi a dislikami. Našťastie nie je toho veľa, ale som citlivý človek, ktorého vie zraniť aj jedno slovo od cudzieho človeka. Potom je to len na mne ako to zoberiem, či sa správne obránim a či má ten človek (dieťa) takú silu, aby to čo povedalo bola skutočnosť.

10708701_349925711857116_7941465908220469208_o Patra Bene

Aký najpodivnejší produkt na spoluprácu ti ponúkli ?

To viem presne! 😀 Bol to nožík, ktorý sa dal zakamuflovať do kreditnej karty a mohla si to nosiť v peňaženke. Nikdy som nad kúpou takého niečoho nerozmýšlala, ak by to malo pomôcť mojim luďom tak ok, ale nech som hľadala ako som hľadala dôvod povedať áno, tak som ho nenašla ani do teraz. 🙂

Ak by si mohla zmeniť jednu negatívnu „myšlienku“ či „názor“ o YouTuberoch od ľudí, ktorí tieto hobby neuznávajú, aká by to bola ?

Hm, hm. Názor je vec, ktorú vlastní len majiteľ myšlienky. Takže meniť názor len preto, že sa s ním nestotožňujem ja, je asi škaredé. Ale veľmi rada by som im odkázala, že pokiaľ nechápu, tak nech radšej nehovoria. Každý človek má svoje hobby a svoj sféru, do ktorej sa aspoň trošku vyzná, lebo ho to zaujíma. Reči typu: bože youtuber, zase len zarába, sprostosť ako všetko. Sú to pre mňa názory plytké, tak ako ich myšlienky. Múdry človek by nič neodsúdil bez toho, aby sa to snažil pochopiť, preto práve títo ľudia sa ničia sami, lebo ich reči vypovedajú o tom, čo majú v skutočnosti v hlave. 🙂

15943478_1630854327209588_1174213998_o Patra Bene

Čo by si rada odkázala čitateľom OdZadu.sk ?

„Bola by som veľmi rada, ak by ľudia mali opäť reálne hodnoty, aby sa nepozerali na to, čo ľudia dokázali a čo mali, ale aby sa pozerali na každého seberovne a potom odvodzovali svoje správanie od vývoja vzťahu alebo konverzácie. Nerobte ľuďom to, čo nechcete, aby robili vám a pomáhajte zvieratám.

Na záver asi len všetko dobré, nech sa vám darí, nech máte pozitívne myslenie v každej situácii a choďte si za svojimi snami, lebo sen za vami len tak nepríde . 🙂

Verím, že sa vám toto interview s Patrou zapáčilo. Určite sa na jej tvorbu pozrite, pretože práve ona je jednou z mála youtuberiek, či blogeriek, ktoré sa nesnažia byť „zapredanými“, tvoria úprimne, od srdca a vidno, že ich hobby ich ozaj baví.

Tejto krásnej a pozitívnej žienke veľmi krásne ďakujem za odpovede na všetky otázky, úprimne a s kopou smajlíkov. 🙂

Patru môžeš sledovať na týchto sociálnych sieťach

Instagram www.instagram.com/patrabene
Facebook www.facebook.com/patrabenefanpage
YouTube www.youtube.com/c/PatraBene

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieRozhovory