Sacharidy pri chudnutí

Pár kíl navyše trápi mnohé ženy. Máloktorá je totiž spokojná s tým, ako vyzerá. Väčšinou však pri chudnutí obmedzujeme sacharidy. No to nie je skutočným tajomstvom úspechu. Skúsený tréner Michal Pataky nám prezradil užitočné tipy, ktorými by si sa mala riadiť, ak chceš byť zdravá a spokojná vo svojom tele.

Prísna diéta a obmedzovanie by nemali byť spôsobom, ako sa budeš snažiť schudnúť. Najväčší postrach vidia mnohí ľudia v sacharidoch a cukroch, pričom nepoznajú hlavné rozdiely medzi nimi. Michala sme preto poprosili, aby nám to objasnil.

„Rozdiel medzi sacharidmi a cukrami je pomerne jednoduchý. Sacharidy sú širšia skupina látok, v minulosti označovaná aj ako uhľohydráty. Cukry sú menšia a jednoduchšia forma sacharidov (označovaná aj ako monosacharidy). Cukrov je niekoľko druhov – glukóza, fruktóza, galaktóza, laktóza, sacharóza a podobne. Platí pravidlo, že každý cukor je sacharid, ale nie každý sacharid je cukor,“ objasnil tréner a majiteľ bratislavského fitness centra FORCE8.

Chudnutie
zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

Podľa jeho slov je nesprávne označovanie sacharidov škodlivé. Napríklad glukóza predstavuje pre telo najrýchlejší zdroj energie a je našou neoddeliteľnou súčasťou. V našej spoločnosti nie sú podľa Michala najväčším problémom samotné sacharidy, ale skôr nadmerná konzumácia cukru v rôznych formách. Práve ten sa pre nás môže stať vo vysokých dávkach škodlivým.

Aký vplyv majú sacharidy pri chudnutí?

Práve pri chudnutí alebo priberaní podľa Michala vstupujú do hry sacharidy a cukry. „Keďže predstavujú rýchly zdroj energie, je potrebné ich niekde spáliť, a to sa nedeje v kancelárii pri celodennom sedení,“ uvádza.

Tento článok je dostupný členom Odzadu PREMIUM

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness