Pár stojí na záhrade

Každý jeden pár, každý jeden rodič, povie tie vety po narodení svojho dieťatka niekomu, kto ešte rodičom nie je. Vraj sa tá láska nedá ani opísať, také šťastie nikdy predtým nezažili, keby to vedeli, mali by deti dávno, to deti ich spojili ešte viac. Bezdetný pár tak má pocit, že ich láska a šťastie je tak menejcenné, možno ani nie skutočné. A to nie je pravda.

Najmä, ak si vo vzťahu už niekoľko rokov, typickým otázkam, s ktorými ti už všetci lezú pekne na nervy, sa nevyhneš. Kedy bude svadba a kedy budú deti, aby ste boli poriadna rodina? Akoby sa to bez toho ani nedalo. Vraj budete šťastní, keď vám doma budú behať malé nôžky. A my netvrdíme, že nie. Určite to tak bude, no dovtedy by ste sa nemali cítiť previnilo, lebo ich ešte nemáte.

Bezdetný pár = šťastný pár

Rovnako ako ten, ktorý už deti má. Ľudia, ktorí už deti majú, akoby zabudli na to, ako žili pred nimi. Aj vtedy boli šťastní a zamilovaní, no nechcú to povedať nahlas, aby to od nich neznelo, hm, sebecky? Neuvedomujú si, že so svojimi slovami ubližujú iným párom okolo seba – takým, ktorí sa pre deti ešte nerozhodli, takým, ktorí deti mať nemôžu, ale aj takým, ktorí ich ani nechcú.

Je to, ako keby boli bezdetné páry považované za menej šťastné, lebo nevedia, ako sa ich život zmení po príchode ratolestí. Ani jedna skupina nie je pritom lepšia či horšia, šťastnejšia či menej šťastnejšia. A deti nie sú jediný spôsob, ktorým sa dá láska násobiť a vzťah stmeliť ešte viac.

Sila lásky sa skrýva v rôznych veciach. A to, že jeden pár nežije život tak ako ten druhý, neznamená, že jeden sa miluje viac a druhý menej. Deti prídu v ten pravý čas a keď sa dvaja ľudia ľúbia, iba sa to s nimi znásobí. No netreba zabúdať na to, že aj bez nich môže byť život krásny a naplnený. A vôbec nie menejcenný.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating