Free-Photos by pixabay.com

Toxické vzťahy sa prejavujú rôzne a nedá sa presne definovať, čo toxický vzťah je. Ženy, ale aj muži nachádzajúci sa v takýchto vzťahoch, majú pocit, že od partnera nemôžu odísť. Toxický človek je taký, ktorý dokáže manipulovať s ostatnými, citovo ich vydierať a napokon dosiahnuť všetko tak, ako chce on. 

Často si lásku zamieňame za pocity zaviazanosti voči niekomu, s kým máme spoločnú minulosť, pomohol nám a určite sme ho aj kedysi ľúbili. Časom sa však váš vzťah zmenil, nie si spokojná a už vôbec nie si po jeho boku šťastná. Nemusí ťa fyzicky napádať na to, aby si mohla povedať, že je tyran.

Niekedy to je o psychickom a emocionálnom vydieraní, ktoré na seba dokáže zobrať množstvo podôb. Podvádzanie, návaly zlosti, apatia a ignorancia, urážky, krik a prehnané obmedzovanie do zdravého vzťahu určite nepatria. Ak si sa aj ty našla v týchto riadkoch a vieš, že s vašim vzťahom nie je všetko v poriadku, no nevieš, ako ho ukončiť, možno ti tento článok pomôže. Tu je zopár vecí, ktoré môžeš urobiť a pomôžu ti odtrhnúť sa od toxického vzťahu:

Zlož ružové okuliare

V prvom rade si musíš uvedomiť, aká je realita. Prestaň si namýšľať a nebuď naivná, že ho zmeníš. Nezatváraj oči pred tým, čo sa deje. Predstav si, žeby si s takýmto človekom mala byť do konca života.

zdroj: RondellMelling by pixabay.com

Prestaň ho ospravedlňovať

Už si sa niekedy pristihla pri tom, ako si sa kamarátke sťažovala na jeho správanie a akonáhle ti začala radiť, aby si od neho odišla, hodila si spiatočku a začala ho ospravedlňovať? Prosím ťa, nerob to. Každý robí chyby, to je fakt, no treba rozlišovať o aké chyby sa jedná.

Porozmýšľaj nad tým, či si si takto predstavovala vzťah

Každá žena má predstavy o tom, ako by mal jej vzťah vyzerať. Niektoré potrebujú viac romantiky, iné dobrodružstvo a ďalšie túžia po dieťati a rodine. V každom prípade, ak sa tvoja predstava lásky nezhoduje s tým, čo práve prežívaš, mala by si spozornieť. Uvedom si, že toto nie je to, čo si chcela a neboj sa odísť a nájsť šťastie inde.

Sústreď sa na jeho činy, nie slová

Je jasné, že pre neho znamenáš určitú výhodu, inak by ťa už dávno nechal. Z istého dôvodu si ťa však drží pri tele. Vo všeobecnosti ťa však vôbec neváži, no keď dôjde na lámanie chleba, nasľubuje ti hory doly, ktoré však nikdy nesplní. Nerobí pre teba nič, pretože nie si jeho prioritou. Ak má ústa plné sľubov, no skutky nikde, odíď, pretože zo „slov sa nenaješ“.

Nemýľ si lásku so závislosťou

Možno ho ospravedlňuješ práve preto, že si myslíš, že láska všetko prekoná. Láska má veľa podôb, no podoba toxického vzťahu nie je jednou z nich. Viem, že máš dobré srdce a dokážeš toho veľa tolerovať. No nepomýľ si lásku s využívaním a so závislosťou na niekom inom.

zdroj: Pexels for pixabay.com

Začni si vážiť samú seba

Každý si k tebe dovolí len toľko, koľko mu ty dovolíš. Pamätaj na to. Ty si tá, ktorá určuje hranice. Ty si tá, ktorá ľuďom ukazuje, ako sa k tebe môžu správať. A kým si samu seba nevážiš, nebude si ťa vážiť ani nikto iný. To je jednoduchý princíp, na ktorom sú postavené všetky vzťahy.

Ak si uvedomíš všetko vyššie spomenuté, verím, že v sebe pozbieraš dostatok sily na to, aby si opustila človeka, ktorý si ťa nezaslúži. Nehovorím, že to bude ľahké, ale zvládneš to, len si musíš veriť.

Zdroj: relrules.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating