O čo nám ide? Čo tu vlastne hľadáme? Čo si želáme, keď sfúkavame sviečky na torte, keď vidíme padať hviezdu, keď hádžeme mincu do fontány? Neviem ako ty, ale ja si vždy želám šťastie a mám pocit, že nie som vôbec jediná. Šťastie pre mňa, šťastie pre moju rodinu a pre mojich priateľov. Ach áno, toto som ti asi prezradiť nemala. Veď vieš, vraví sa, že ak niekomu povieš tvoje želanie, nesplní sa, ale zabudnime teraz na povery.

Šťastie je abstraktné, preto je skutočne náročné definovať ho, môže mať totiž veľmi veľa podôb a foriem. Každý z nás ho môže vnímať absolútne individuálne. Nezáleží na tom, čo konkrétne znamená šťastie pre teba, naše predstavy o ňom sú pravdepodobne odlišné, ale náš cieľ je rovnaký. Túžime po ňom, chceme ho dosiahnuť, potrebujeme ho cítiť.

Avšak šťastie má jeden veľký háčik. Všimla si si to tiež? Bojíme sa ho. Máme zo šťastia strach, teda inými slovami, máme strach z toho, že sme, že budeme naozaj šťastní. Obávame sa pripustiť si, že sa nám to naozaj deje, že to všetko krásne, čo cítime, je aj realitou.  Máme strach, že tie nádherné pocity odídu tak nečakane, ako aj prišli.  A my predsa nechceme o ne prísť…
photo-1432563491239-ba8bb919518e1foto: thoughtcatalog.com

No práve náš strach a naše obavy zapríčinia to, že si naše vlastné šťastie pokazíme, odplašíme ho niekam preč. Nie sme schopní užiť si tento stav naplno. Napokon, keď  sa nad touto situáciou kriticky zamyslíš, musíš sama uznať, že šťastie a neistota, hmm, to dohromady asi nikdy nepôjde. Šťastie nemôže predsa s nami ostať, keď ho od seba odháňame strachom, pochybnosťami a úzkosťami. Jednoducho v sebe živíme a podporujeme negatívnu energiu. Dávame jej šancu, aby v nás prerástla.

Skúšam v sebe nájsť odpoveď, dôvod, prečo je to tak. Prečo vo mne táto negativita vôbec vzniká? Prečo vždy, keď vzlietnem bližšie k mojim snom a túžbam, keď ich už mám takmer na dosah, stane sa niečo, čo ma stiahne späť dolu? Prečo? Zaslúžim si vôbec byť šťastná?

Odpovede na tieto otázky si môžeme dať len my sami. Nehovorí sa nadarmo, že každý je strojcom svojho vlastného šťastia. Vieme ovplyvniť naše myšlienky, tým pádom aj naše šťastie. Niekedy sa možno len nemáme dostatočne radi, nevážime si samých seba. Šťastie si v podstate ani nechceme dopriať, a to je ten hlavný problém.

Čo teda robiť, ak chceš byť šťastná? Neboj sa mať dobre, neodcudzuj sa za to, keď si chceš niečo dopriať. Buď pozitívna a neboj sa šťastia. Ver v to, že možné je všetko, len treba chcieť. Uvidíš, že potom tvoje šťastie príde a zotrvá.

foto: thoughtcatalog.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife