archív - Jakub Straka

Jakub je mladý, talentovaný slovenský módny návrhár, ktorého posledná kolekcia ohúrila publikum na bratislavskom Fashion LIVE. Móda je jeho najväčšou vášňou a navrhovanie najobľúbenejším koníčkom.

Vždy bol tvoj sen stať sa módnym návrhárom?
Pamätám sa, že ako sedemročný chlapec som obdivoval kostými vo filme Titanic. Môj starý otec maľoval a otec je estét od kosti. Vždy nás viedol k umeniu a usmerňoval náš vkus.

Keby si nebol módnym návrhárom, čím by si bol? Čo bolo tvojim snom, keď si bol dieťa?
Zrejme by som bol módnym ilustrátorom. Módy sa asi nikdy nezbavím. Ako dieťa ma fascinovali fantazijné príbehy. Mojím snom bolo vedieť čarovať alebo sa stretnúť s mimozemšťanmi. Veril som, že nie som z tejto planéty a ten pocit mám doteraz.

Ako spomínaš na svoje začiatky?
Moje začiatky boli kostrbaté. Vyplývalo to aj z toho, že som si nikdy neveril. Až počas štúdia na vysokej škole som nabral odhodlanie venovať sa móde naplno a sústrediť sa na cieľ, ktorý som si stanovil.

Son of a preacher man.

A post shared by Jakub Straka (@strakajakub) on

Byť návrhárom zaberie určite veľa času… aké sú tvoje hobby, keď práve nenavrhuješ?
Okrem navrhovania milujem háčkovať. Je to pre mňa určitá forma terapie. Jediné, čo mi k tomu chýba, je hojdacie kreslo.

Ako dlho ti trvá vymyslieť novú kolekciu?
Mne trvá všetko príšerne dlho. Kolekciu by som vedel vymýšľať aj rok.

Čo je podľa teba neoodeliteľnou časťou šatníka módneho návrhára?
Biela košeľa, kvalitné koženné topánky a úsmev na tvári..

Aký máš názor na slovenskú módu?
Keby som mohol, Fast Fashion reťazce vymažem z „módnej“ mapy sveta. Ľudia zapadajú do šedi tým, že vyzerajú ako každý druhý človek na ulici. Ja už odmietam vlastniť veci, ktoré sa vyrábajú na kvantá. V poslednej dobe ma baví navrhovať si aj pre samého seba. Vyberiem si materiál, prispôsobím strih a ušijem si to, po čom túžim.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Foto: Jakub Gulyás
Momentálne je obdobie plesov v plnom prúde. Ako by podľa teba mala vyzerať plesová róba ženy?
Plesová róba by mala rešpektovať postavu klientky, poprieť jej nedostatky a povýšiť jej prednosti. Je výborné, ak sa žena zverí do rúk návrhára a dá si ušiť šaty na mieru. Mňa táto časť, keď si s klientkou sadnem a spoznávam jej predstavy a povahu, baví najviac. Vždy je to veľmi inšpiratívne a často je to pre mňa aj výzva.

Ako by mal podľa teba vyzerať každodenný outfit ženy?
Praktický, pohodlný a z kvalitných materiálov. Vždy si všímam a ocením vkusne zvolený šperk alebo rafinovaný detail na odeve.

Tvoja tvorba je známa tým, že preferuješ individualitu. Čo vystihuje teba? Podľa akých svojich vlastností si navrhneš niečo pre seba?
Vystihuje ma dobrá nálada a optimizmus, avšak od malička v sebe nosím nerváka. Zrejme by to bolo tesné oblečenie. Nohavice zapnuté v páse, slim košeľa zapnutá až ku krku a navrch oversize mikinu, aby som zamaskoval, že som oblečený v kazajke.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Foto: Jakub Gulyás
V čom si hľadal inšpiráciu pre tvoju poslednú kolekciu?
Aj keď som nazval kolekciu Wandering Stars (Putujúce hviezdy), nešlo o inšpiráciu vesmírom. Inšpiroval ma strach z budúcnosti. Každý sa v určitej fáze svojho života hľadáme, alebo sa snažíme niekam zaradiť. Pre mňa išlo o čerstvé emócie s koncom štúdia odevného dizajnu na VŠVU.

Prečo si v nej zvolil práve odtiene modrej, striebornej aj sivej farby?
Farby mali evokovať gradáciu. Sivasté odtiene mali asociovať pochybnosti a nejasnú budúcnosť, pričom žltá bola spájaná s pozitívnymi myšlienkami.

Je tvoja tvorba vyhradená pre určitú cielenú skupinu ľudí alebo svojej fantázií medze nekladieš?
Myslím si, že moja tvorba nemá vyhradenú cieľovú skupinu. Mojimi klientkami sú dvadsaťročné i päťdesiaťročné ženy.

With Ester 👩🏻‍🏭👨‍🍳 Photo by @welinna

A post shared by Jakub Straka (@strakajakub) on

Chcel by si sa venovať navrhovaniu viac na Slovensku alebo v zahraničí?
Navrhovaniu sa chcem venovať na Slovensku s tým, že chcem, aby moja tvorba viac rozpoznaná v zahraničí. Výbornou skúsenosťou pre mňa bolo zúčastniť sa na medzinárodnej výstave International Fashion Showcase 2017, kde som mohol vidieť reakcie ľudí rôznych vekových kategórií a kultúr na moju tvorbu. Ľudí čoraz viac a viac zaujíma príbeh za oblečením. Tento event ma inšpiroval, ako postupovať ďalej v mojej tvorbe a vymazal pochybnosti, ktoré ma doma často sprevádzali.

Čo je podľa teba najdôležitejšie, ak chce niekto preraziť vo svete módy? Musí ten človek spĺňať konkrétne atribúty?
Človek musí byť predovšetkým sám sebou. Ostatné atribúty nájdete zavesené na stene ateliéru designu a obuvi prof. Liběny Rochovej na pražskej UMPRUM.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieRozhovory