Instagram/stastny.richard, Instagram/marcelaholosova

Slovenské hrady a zámky patria k najobľúbenejším turistickým destináciám, ktoré navštevujeme už od detstva. Tiež si si niekedy predstavovala, aké by to bolo na takom hrade bývať? V našom staršom kvíze sa môžeš dokonca otestovať, či podľa fotky uhádneš, o aký hrad ide

Okrem tých najkrajších a najnavštevovanejších hradov máme na Slovensku aj také, o ktorých sa hovorí trochu menej. Dôvodom môže byť aj to, že cesta k nim je o dosť náročnejšia, a tak sa tam odhodlá ísť len málokto. Reč je o troch najvyššie položených slovenských hradoch.

Ich návštevu môžeš spojiť rovno s turistikou, tak sa priprav, že si poriadne vyšliapeš kopec. Ale za ten výhľad, ktorý sa ti hore naskytne, to naozaj stojí.

Liptovský hrad

Liptovský hrad je ten najvyššie položený na Slovensku a nachádza sa v nadmorskej výške 993 metrov. Zrúcanina sa nachádza v Chočských vrchoch v blízkosti obce Liptovská Sielnica. Na poslednom úseku cesty ťa čaká aj rebrík, ktorým sa dostaneš hore k hradu.

Neďaleko sa nachádza aj termálne jazero Kalameny, kde sa môžeš zadarmo okúpať. Celý rok sa tam drží teplota vody okolo 30 až 33 stupňov.

Znievsky hrad

V Malej Fatre neďaleko Kláštora pod Znievom (okres Martin) sa nachádza zrúcanina Znievskeho hradu. Ten sa vypína v nadmorskej výške 985 m. n. m. a je tak druhým najvyššie položeným na Slovensku.

Ide o jeden z najkrajších výstupov v Turci a priprav sa na nádherné výhľady na Turčiansku kotlinu, ale aj hrebene Veľkej a Malej Fatry.

Hrad Muráň

Muránsky hrad je tretím najvyššie položeným na Slovensku a nájdeš ho neďaleko obce Muráň v okrese Revúca. Je súčasťou Národného parku Muránska planina a nachádza sa konkrétne na vrchu Cigánka. Položený je v nadmorskej výške 935 m. n. m.

V blízkosti hradu nájdeš aj obľúbenú lúku plnú sysľov a určite nezabudni ochutnať lokálnu pochúťku, ktorou sú muránske buchty. Toľko plnky v buchtách si ešte nezažila.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieCestovanie