Ak si niekedy bola v Londýne a navštívila si Hyde Park, určite si tam videla ľudí, ktorí kŕmili veveričky zo svojich rúk. Tie sú na ľudí už tak zvyknuté, že nemajú problém priblížiť sa a vziať si dobrotu. Chcela by si niečo podobné zažiť aj tu na Slovensku?

Nepôjde síce o veveričky, ale o rovnako malé a rozkošné zvieratká, ktorými sú sysle. Syseľ pasienkový je chránené zviera, takže určite nie je vhodné na hranie ani nič podobné. Na strednom Slovensku existuje najväčšia syslia kolónia, kde ich žije niekoľko desiatok až stoviek jedincov, preto sa táto syslia lúka stala lákadlom pre turistov.

Sysľovisko Biele vody sa nachádza približne 2,5 kilometra od Muráňa, smerom na Prednú Horu v okrese Revúca. Zároveň je súčasťou Národného parku Muránska planina a ide o jedno z najkrajších miest v tejto lokalite.

Sysle sú inak plaché tvory, no keďže boli na tejto lúke prikrmované, zvykli si na prítomnosť ľudí a nemajú problém prísť až priamo k nim a z ruky si vziať potravu. Ak by si si to chcela vyskúšať aj ty sama, veľký pozor na to, čo im prinesieš. Ako sa uvádza na stránke národného parku, sysle jedávajú semienka slnečnice (nesolené, nepražené), jablká, mrkvu, cviklu, jačmeň, ovos, vlašské orechy, suchý chlieb a piškóty. Chlieb a piškóty síce hlodavcom chutia, ale keďže nejde o ich prirodzenú potravu, radšej uprednostni ovocie či semienka.

Slnečnicu si môžeš dokonca zakúpiť aj v Informačnom stredisku Muráň alebo v penzióne na Prednej Hore, čím podporíš tých, ktorí sa o sysľovisko pravidelne starajú. Určite im ale nedávaj čerstvý chlieb, buchty, pšenicu, raž a ani nič, čo bežne my jedávame, napríklad chrumky, arašidy, čokoládu a podobne. Ak sa ti nepodarí nakŕmiť ich, potravu môžeš položiť aj vedľa ich dier, nikdy ale nie priamo dovnútra.

View this post on Instagram

#slovakia#nationalpark

A post shared by Alica Hlavenková (@alicahlavenkova) on

Sysle sú aktívne od marca do konca septembra, takže teraz je ideálny čas na návštevu Muránskej planiny. Majú radi slnko, takže v upršané dni ich pravdepodobne veľmi neuvidíš. Taktiež so západom slnka zaliezajú do svojich dier. Ak sa rozhodneš pre tento výlet, mysli, samozrejme, na to, že nejdeš do zoo a tomu prispôsob svoje správanie.

View this post on Instagram

Sysleeee 🥰 #lukaplnasyslov #muranskaplanina

A post shared by Bea Capova (@beacapova) on

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.