Ak premýšľaš nad tým, kam na výlet, slovenské hrady a zámky patria k najčastejšej voľbe. Ich návštevu si užijú všetky vekové kategórie a navyše sa môžeš o našej minulosti dozvedieť aj množstvo nových a zaujímavých informácií.

Koľko hradov a zámkov si už stihla počas svojho života navštíviť? Máš nejaké, kam sa vraciaš pravidelne aj niekoľkokrát alebo si každý pozrieš len raz? V dnešnom kvíze sme sa zamerali práve na naše slovenské pamiatky.

Tvojou úlohou bude podľa fotografie určiť, o aký hrad alebo zámok ide. Ak máš rada spoznávanie krás našej krajiny, otázky by ti nemali robiť ani najmenší problém.

Slovenský hrad na fotke bol zaradený do UNESCO. Vieš, o ktorý ide?

Instagram/adventouraslovakia
Správne! Nesprávne!

Spišský hrad sa nenachádza priamo v meste Spišská Nová Ves, ale vypína sa nad mestom Spišské Podhradie. Katastrálne však patrí neďalekej obci Žehra. Jeho návštevu by si nemala vynechať, určite to nebudeš ľutovať.

Aký slovenský zámok vidíš na obrázku?

Instagram/praveslovenske
Správne! Nesprávne!

Smolenický zámok sa nachádza v obci Smolenice v Trnavskom okrese. Jeho areál tvorí krásne nádvorie a určite si nenechaj ujsť výhľad, ktorý sa ti naskytne z veže zámku.

Aký slovenský zámok vidíš na obrázku?

Instagram/praveslovenske
Správne! Nesprávne!

Bojnický zámok patrí k najnavštevovanejším zámkom. Nájdeš ho v meste Bojnice neďaleko Prievidze. V roku 1970 bol vyhlásený aj za národnú kultúrnu pamiatku.

Akú zrúcaninu hradu vidíš na fotke?

Instagram/marosmachata
Správne! Nesprávne!

Hrad Pajštún sa nachádza na západnom Slovensku pri obci Borinka v okrese Stupava. Ide o veľmi obľúbené miesto na turistiku pre obyvateľov Bratislavy a okolia.

Zrúcaninu ktorého hradu vidíš na obrázku?

Instagram/eddie_w_nicholas_foto
Správne! Nesprávne!

Obec Beckov nájdeš v okrese Nové Mesto nad Váhom v Trenčianskom kraji. Návštevu hradu môžeš absolvovať individuálne, ale tiež so sprievodcom, ktorého výklad je zahrnutý v cene vstupného.

Vieš, aký hrad sa nachádza na obrázku?

Instagram/peterhanzes
Správne! Nesprávne!

Hrad Šomoška sa nachádza v obci Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec. Nachádza sa na slovensko-maďarských hraniciach a prístup na hrad je možný z oboch štátov. Dominantou areálu hradu je aj kamenný vodopád, ktorý láka turistov z celého Slovenska.

Nad ktorým slovenským mestom sa vypína tento hrad?

Instagram/fotografieslovenska
Správne! Nesprávne!

Dominantou Považia je práve Trenčiansky hrad. V jeho priestoroch sú umiestnené aj výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea.

V ktorej slovenskej obci sa nachádza tento zrekonštruovaný zámok?

Instagram/fotografieslovenska
Správne! Nesprávne!

Obec Halič nájdeš v okrese Lučenec na juhu stredného Slovenska. Po rekonštrukcii sa môžeš na zámku aj ubytovať a ide o veľmi obľúbený priestor na organizovanie svadieb.

Vieš, v ktorom meste alebo obci sa nachádza hrad na obrázku?

Instagram/pm.imagess
Správne! Nesprávne!

Hrad Slovenská Ľupča sa nachádza v rovnomennej obci na Horehroní, konkrétne v okrese Banská Bystrica. Nájdeš tu dokonca aj originály sôch z roku 1725.

Ktorý slovenský kaštieľ vidíš na obrázku?

Instagram/patrisia.y
Správne! Nesprávne!

Obec Betliar nájdeš v okrese Rožňava na juhovýchode Slovenska. Komplex areálu bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.