Instagram/llnzz

Pandémia koronavírusu spôsobila, že naše psychické zdravie sa zhoršuje zo dňa na deň. Týka sa to najmä mladých ľudí, ktorí boli doteraz zvyknutí na neustály kontakt so svojimi kamarátmi a blízkymi, no zrazu ostali sami.

Veľa dospelých a starších ľudí si z toho robí srandu a neberú tento problém vážne. Veď čo už len tých mladých môže trápiť, keď nemusia chodiť do roboty. Určite si sa s takouto poznámkou niekedy stretla aj ty sama. A pritom je veľmi dôležité, aby sa o problémoch s duševným zdravím hovorilo nahlas.

Na túto tému sme sa preto rozhodli porozprávať s Lulou Gachulincovou, ktorá si kedysi sama prešla podobnými problémami. Netají sa tým, že v minulosti trpela úzkosťami a musela kvôli tomu vyhľadať pomoc psychiatra. Nie je to však žiadna hanba ani nič podobné. Psychické problémy sú rovnako závažné ako iné choroby a ak sa nebudú liečiť, môže to dopadnúť až katastrofálne.

Ako sa v poslednom období máš? Ako na teba vplýva celá pandémia?

Ďakujem, musím sa priznať, že poslednú dobu to nie je bohvie čo. Je to trošku aj tým, že neznášam február a marec, a ich kruté počasie. Takže to celé na mňa už doľahlo.

Mávaš stavy, kedy sa ti nič nechce a len by si ležala v posteli? Ak máš takýto zlý deň, čo ti dokáže pomôcť?

Samozrejme. Premôžem sa. Čím viac pohybu, tým viac energie. Disciplína = sloboda. Treba znížiť počet každodenných rozhodnutí na minimum. Ľudia si ani neuvedomujú, ako im bežné rozhodovania zahlcujú mozog. Keď viem deň pred tým, čo idem raňajkovať a čo budem robiť, mám hneď, ako vstanem presnú predstavu. Tak sa mi do veci jednoducho púšťa a na konci mám zo seba dobrý pocit.

Prečo podľa teba pandémia tak veľmi ovplyvnila a zhoršila naše psychické zdravie?

Izolácia. Žiadna socializácia. Neistota. Pocit strachu. Prirovnala by som to k base. Plus sú na seba ľudia neohľaduplní, zlí a nadávajú si. Posledný rok bolo naozaj celkom málo dôvodov na bezstarostný úsmev. Toto ma problém ustáť zdravý človek, o to horšie, keď trpí psychickými problémami.

Ako si zistila, že máš problémy s úzkosťou? Sú nejaké prvotné príznaky, podľa ktorých by mohli zistiť aj ostatní ľudia, že začínajú mať problém?

To človek pozná. Nie je prirodzené si myslieť 10-krát do dňa, že zomriem. Invazívne myšlienky, ktoré ma nútili sa nonstop obávať. O seba, o blízkych, myslela som na najhoršie. Potom prišla panika a fyzické príznaky. Nemohla som dýchať, mala som knedľu v krku, triasla som sa a oblial ma studený pot.

Čo by si poradila ľuďom, ktorí túto situáciu znášajú zle? Ako by mohli získať opäť chuť žiť a usmievať sa?

Musíme pracovať s tým, čo nám ešte ostalo. Táto situácia nebude navždy, takže bolo by fajn využiť aspoň ten čas na osobný rozvoj. Šport, prestať piť, fajčiť, začať sa zdravo stravovať. Keď človek bude spokojný sám so sebou, tak tu pandémiu bude lepšie vnímať.

Samozrejme, to je len môj skreslený pohlaď, každý ma šťastie niekde inde. Ja sa domnievam, že treba vždy začať od seba.

Myslíš si, že keď sa vráti všetko aspoň trochu do normálu, zlepší sa automaticky aj naše psychické zdravie?

Určite áno. Ako bývalý psychiatrický pacient som mala hneď lepší priebeh úzkostí, keď som rozmýšľala nad inými vecami, alebo keď som bola zamestnaná nejakou zaujímavou činnosťou. Človek tak prestane nad sebou prehnane uvažovať. Už sa teším ako dostanem panický atak v obchodnom dome!!!

Návšteva psychológa alebo psychiatra je stále veľmi tabuizovaná téma, ktorej sa mnohí ľudia vyhýbajú. Považujú to možno za svoje vlastné zlyhania alebo za hanbu. Čoraz viac známych osobností nemá problém priznať, že vyhľadali pomoc odborníka. Nedávno o tom prehovorila aj influencerka Petush Nasklee. Sama prezradila, že niekedy je to dobrý pocit, keď sa môžeš spoľahnúť na niekoho iného, kto ti pomôže a poradí.

Podobný názor má aj Lula. Myslí si, že určite treba vyhľadať pomoc odborníka. „Ja som za to, že ani angínu človek nevylieči čajom. Treba doktora a antibiotiká. Tak isto treba doktora, ak je chorá myseľ. Treba ju liečiť. Dobré slovo kamaráta, žiaľ, hlavu nevylieči. Nebavíme sa o zlej situácii, ale o psychickej poruche. Treba to vedieť rozlišovať. Dĺžku aj hĺbku problému.“

Myslíš si, že by sa téme psychického zdravia malo venovať viac influencerov, ktorí majú na život mladých ľudí taký veľký vplyv a dopad?

Nie. Myslím, že by sa mali venovať tejto téme len ľudia, ktorí si to prežili. Pokiaľ sú medzi nimi aj influenceri, tak je na nich, či sa s týmto podelia… nie je to jednouché. Veľakrát som počúvala, že som psychicky chorá, že som blázon, nech idem na psychiatriu. Ľudia sa posmievajú.

A to, čo chce psychicky slabý jedinec, je presný opak od hejtu. Takže chápem, ak sa k tomu niekto nechce vyjadriť. Som rada, že sa odhodláva stále viac a viac ľudí, ale ja tu nie som od toho, aby som niekomu kázala, čo by mal a nemal na svojej sociálnej sieti zdieľať. Chcieť pomôcť je poslanie, nie povinnosť.

Ako vyzerá v súčasnosti tvoj bežný deň? Je veľký rozdiel medzi tým, ako vyzerá teraz a ako vyzeral pred pandémiou?

Samozrejme. Na mojej práci som milovala tu rôznorodosť. Preto som si ju aj vybrala. Jeden deň som bola herečka, druhý modelka, tretí moderátorka, štvrtý účtovníčka, piaty fitness trénerka. Každý deň bol úplne iný a konal sa inde. Spoznávala som plno ľudí, chodila na rôzne miesta.

Teraz poznám tak seba vo svojom byte. Je to na palicu. Ale snažím sa vyťažiť zo situácie maximum. Chodím cvičiť von alebo doma, vybavujem maily, robím spolupráce, fotím sa doma alebo pred domom. Och ako to píšem, bola by som veľmi rada, keby to už skončí a slovo doma už nebudem musieť tak často použiť.

Čo by si chcela na záver odkázať našim čitateľkám?

Nebudem tu písať omáčky, ako to spolu zvládneme. Poviem vám však jednu pozitívnu vec, ktorá je istá. Prichádza leto. Baby LETO! Naše najobľúbenejšie obdobie!!! Ja verím, že na toto budeme za chvíľku s úsmevom spomínať. Takže makajte na sebe najviac ako sa dá, priveďte vaše ciele do konca a zatnite sa robiť veci najlepšie ako viete.

Lucke ďakujeme za príjemný rozhovor a sme rady, že sa téme psychického zdravia pravidelne venuje. Ak máš pocit, že je toho na teba priveľa, neboj sa vyhľadať pomoc. Vedz, že v tom nie si sama!

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Rozhovory