priatelia

Už neraz sme písali o tom, že praví a láskaví priatelia sú darom, ktorý je potrebné si strážiť. Sú ako tvoja rodina, ktorú si môžeš vybrať sama a vo všetkom ťa podporujú, pomáhajú ti a sú ti oporou.

Môže to byť ale aj naopak? Samozrejme, že áno. Týchto 5 znakov ti odhalí, že na teba priatelia žiarlia a závidia ti. Všímaj si preto ich správanie a zisti, či aj ty nemáš dočinenia s falošnými kamarátmi.

Stále sa sťažujú a vyzdvihujú tvoj život

Keď ti priatelia závidia, majú potrebu ospevovať a vyzdvihovať tvoj život. Hovoria ti, aký ho máš skvelý, že sa ti všetko darí, aká môžeš byť šťastná, čo všetko si dokázala a tak ďalej.

No na druhej strane hovoria o tom, aký je ich život veľmi ťažký, že sa im nič nedarí a radi by si to s tebou vymenili.

Traja priatelia sedia na tráve
zdroj: Pexels/olia danilevich

Nechvália ťa za tvoje úspechy

Dôvodom je to, že sa na to dívajú z pohľadu – tvoj úspech a ich zlyhanie. Tebe sa opäť niečo podarilo, no oni nedokázali ešte nič. Nechvália ťa, pretože im to je proti srsti. Určite na teba žiarlia, lebo tí praví kamaráti by ťa podporovali v každej situácii – aj keby sa im nedarilo celý rok.

Aj zlá rada je rada

Držia sa hesla, že aj zlá rada je rada. Keď sa ti darí a im nie, samozrejme, že ti budú radiť zle. Závidia ti a „nemôžu“ sa pozerať na to, ako napreduješ a plníš si svoje sny. Dávajú ti nevyžiadané rady, ktoré majú nulovú výpovednú hodnotu len preto, že chcú, aby si konečne spravila chybu a klesla.

Ohováranie až za hranicou

Vôbec sa nehanbia o tebe rozširovať klamstvá a hovoriť veci, ktoré nie sú pravdivé. Keď ti kamaráti závidia, nechcú, aby ťa mali ľudia radi. Práve naopak, chcú ťa potopiť a zničiť. Si pre nich potenciálnou hrozbou, tak potrebujú, aby ťa ostatní vnímali negatívne a nikto ti nepomáhal.

Snažia sa s tebou pretekať

Znakom závidenia a žiarlenia môže byť aj to, že s tebou priatelia súťažia. Na prvý pohľad to ani nemusí byť vidieť, no spoznáš to podľa toho, že po tebe opakujú a chcú ťa vo všetkých činnostiach či veciach predbehnúť. Je úplne jedno, že to predtým nikdy nerobili. Uspela si v tom? Skvelé, no oni musia byť lepší.

Ak sa proti tebe obráti dokonca aj vlastná rodina, v našom predošlom článku nájdeš tipy, ako sa s tým vysporiadať a čo urobiť.

Je pravda, že v dospelosti sa nové priateľstvá nadväzujú oveľa ťažšie, no je možné, že budú trvácnejšie. Nezabúdaj, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita. V našom staršom článku nájdeš 7 zaručených spôsobov, ako si môžeš v dospelosti nájsť priateľov.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife