Nemyslela si náhodou novoročné predsavzatia?“ Neboj sa, nepomýlila som sa. Skutočne som napísala celoročné predsavzatia. A vieš prečo? Pretože tak by to malo byť. Predsavzatia sú na to, aby si sa nimi riadila každý deň v roku a nie iba v januári. Nakoniec sa na všetko aj tak vykašleš. V tento druhý mesiac v roku sa možno už aj tak stalo, však? Ja mám na mysli také predsavzatia, ktoré myslíš vážne a reálne ich budeš plniť po celý rok.

Skoro každý z nás má koncom roka ten istý pocit. Len nech už tento starý rok konečne skončí a príde nový, do ktorého budeme môcť vhupnúť s čistým štítom. Možno máš pocit, že si počas roka nespravila pre seba dostatočne veľa, ale naopak si sa venovala oblastiam života, ktoré ťa oberali o energiu. Čas plynul rýchlo a ty si neustále používala to slovíčko „od zajtra“.

A teraz pozeráš spätne na ubehnutý rok, vidíš možno nejaké úspechy, čo je super, ale aj pády a zrazu si uvedomíš, koľko svojich vecí si za ten čas nestihla. Takto to máme asi všetci. Koncom roka nakupujeme diáre na nasledujúci rok a spisujeme si všetky veci, ktorým sme sa dostatočne nevenovali, nemali sme na ne čas a podobne. A vieš čo je na tom najhoršie? Že si ľudia píšu tie isté veci každý rok. Ako napríklad:

  • viac cvičiť
  • viac sa stretávať s priateľmi
  • viac sa venovať svojim koníčkom
  • viac študovať
  • viac zarábať
  • konečne urobiť TO alebo ONO, …

To sú všetko veci, ktorými sa možno chceš zavďačiť niekomu inému, ale nie sebe. Keby sú to veci, ktoré naozaj z hĺbky duše chceš, určite si za tých 365 dní na tieto veci čas vyhradíš. Ja som na toto prišla aj vďaka sebe. Stále sa obzerám okolo, stále sa chcem niekomu zavďačiť, stále robím všetko pre ostatných naokolo, aby boli spokojní.

Ale čo ja? Kde som ja? Koľko dní v roku som strávila niečím, čo robím čisto iba pre seba? Polož si túto otázku a veľmi dobre pouvažuj nad odpoveďou. Nevravím, že sa máš teraz stať sebeckou, ale, prosím, sprav si láskavosť a daj si také predsavzatia, ktoré pomôžu IBA tebe. Skús sa inšpirovať nasledujúcimi bodmi:

1. Vyhradím si čas pre svoj oddych a relax

Porozmýšľaj, koľko času sa venuješ práci, škole, domácnosti, iným ľuďom. Skús sa rozhodnúť, že raz za týždeň maximálne, a raz za mesiac minimálne, si urobíš deň len pre seba. Alebo to môže byť hocikedy, kedy sa ti to práve hodí. Zapni si film, ktorý si chceš už dlhší čas pozrieť, choď von, počúvaj hudbu, čítaj knihy. Doplň si svoju akúkoľvek obľúbenú aktivitu a vyhraď si čas, kedy sa jej budeš maximálne venovať.

2. Nenechám sa nikým zmanipulovať

Ty najlepšie sama vieš, čo chceš a potrebuješ. Ak sa ti zdá v pohode kúpiť si bárs aj kabriolet (ber to ako metaforu, ale ak náhodou reálne rozmýšľaš nad kabrioletom, tak šup do toho!), prosím, nikoho sa nepýtaj na názor. Choď a urob, čo chceš TY! Ak ti niekto bude vravieť, že je to hlúposť, aby si si šetrila peniaze, že je to zahodený čas, že to budeš ľutovať. To nie je tvoj názor, to je ich názor. Nenechaj, aby ti niekto vnukol pochybnosti o tom, čo chceš ty!

3. Poviem NIE

A to vždy, keď to budeš chcieť povedať. Keď niekam nebudeš chcieť ísť alebo nebudeš chcieť niečo urobiť, nebudeš mať čas a podobne – daj seba vždy na prvé miesto. Ak bude niekto od teba niečo chcieť, ale ty sa na to v tej danej chvíli nebudeš cítiť, povedz NIE. Tvoja myseľ bude proti tomu chvíľu bojovať, pretože si toľko krát povedala ÁNO.

Ale čo si z toho kedy mala? Len stres, paniku, únavu, odobratie energie. A to je zlozvyk, ktorý na sebe páchame. Mozog ti bude vravieť, že by si to mohla pre „tentokrát“ spraviť, mohla si sa obetovať, ale to je len predsudok, ktorý si si v sebe vybudovala. Čo na tom, že ostatní sú spokojní, keď ty si strhaná? Tento krát povedz ÁNO, ale sebe.

4. Nebudem sa obmedzovať

Každý bod v podstate hovorí o tom istom, a to o tom, že sa konečne budeš riadiť podľa seba a nie podľa ostatných. Médiá, ľudia okolo, priatelia, spoločnosť – to všetko sú faktory, ktoré nás vychovali, vštiepili nám do hláv, čo je správne a čo nie, čo je zdravé, nezdravé, morálne, nemorálne a bla bla bla. DOSŤ!

Keď ťa robí šťastnou dať si čokoládu o ôsmej večer – daj si ju! Keď si chceš oddýchnuť a poobede si zdriemnuť, tak to urob. Keď chceš urobiť denne 100 drepov, tak urob 100 drepov. Keď chceš byť sama, buď sama. Keď chceš byť s ľuďmi, tak choď von a buď s nimi. Nikto ti nemôže nič diktovať. Ty nemusíš nikomu nič vysvetľovať, nikoho sa nemusíš pýtať o dovolenie. Rozhodnutie je len a len na tebe!

5. Budem si život užívať na plno

A preto, hovor druhým pravdu, buď úprimná, hlavne voči sebe. Keď sa ti nebude páčiť niekoho jednanie, povedz mu to do očí. Nerieš to ohováraním, rieš to s konkrétnym človekom. Nemaj v sebe zbytočnú nenávisť. Vieš, ak budeš veci v sebe dlho dusiť, oni si vyberú inú cestu, ako sa dostať von. A táto cesta sa ti nebude páčiť. Bude ťa trápiť, psychicky aj fyzicky, a časom ťa to môže stiahnuť až na samé dno. Ver mi, sama som si tým prešla. Ak je niečo, čo chceš povedať hocikomu a nech je to akokoľvek zlé, musí to ísť von. Bude to úľava nielen pre teba, ale aj pre človeka, ktorého sa to týka.

Mohla by som napísať asi 100 takýchto bodov, ale každý by odkazoval na to isté. Vieš, táto doba je krutá a času je málo. Každý deň sa točíme v práci, v škole či doma, a nakoniec zabúdame samé na seba. A to je chyba. To je ten dôvod, prečo sú dnešní ľudia nešťastní. Nerobia veci pre SEBA, ale pre iných.

Preto svoje predsavzatia obráť smerom k sebe. Rob veci, ktoré budú slúžiť tvojmu blahu. A tak, ako som napísala aj na začiatku, dodržuj tieto zásady počas celého roka. Aj keď budeš lietať v každodennom kolotoči, zastav sa, nahliadni do svojho vnútra a opýtaj sa: „Pre koho to vlastne robím? Robí ma to šťastnou?“ Podľa odpovede usúď či budeš pokračovať ďalej alebo spomalíš. A ja verím, že mnohí by si vybrali spomaliť – a preto ti radím, SPOMAĽ!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.