Jedna láska, mnoho podôb: Týchto 8 typov v živote môžeš spoznať
DatingStorge
Storge je prirodzená láska, ktorá vzniká medzi rodičmi a ich deťmi, členmi rodiny, blízkou rodinou či dokonca našimi kamarátmi z detstva. Je to láska, ktorá nezahŕňa fyzickú príťažlivosť, no súvisí hlavne s príbuzenstvom. Od Philie sa líši v tom, že je daná krvou, spomienkami z detstva či akousi familiaritou. Existuje dôvod, prečo ľudia hovoria, že priatelia sú rodina, ktorú si vyberieme.
Ludus
Hravá láska, ktorú Gréci priraďovali k náklonnosti medzi mladými milencami. Ludus sa objavuje v ranných štádiách zamilovanosti. Môže to byť búšenie srdca, flirtovanie, podpichovanie sa či pocit akejsi eufórie, ktorá prichádza počas zamilovanosti. Ludus sa nazýva aj detskou láskou, ktorá sa po čase môže rozvíjať. Prináša pocit mladosti a hravosti, ktoré sa v dlhodobých vzťahoch strácajú. Hravosť je však jedným z tajomstiev k naplňujúcemu dlhotrvajúcemu vzťahu.
Agape
Najvyšším a najradikálnejším typom lásky je podľa Grékov Agape, čiže bezpodmienečná láska. Halett ju popisuje ako lásku pre všetkých, univerzálnu láskavú lásku. Tento typ nemá nič spoločné s podmienečnou láskou, ktorú sa naša kultúra posadnutá sexom snaží vydávať za lásku. Táto láska sa zameriava na lásku k človeku.
Agape je nazývaná aj duchovnou láskou. Bezpodmienečný cit väčší ako my a je plný empatie. Je to najčistejšia forma lásky, ktorá je oslobodená od túžob či očakávaní a miluje bez ohľadu na chyby a nedostatky iných. Láska, ktorá prijíma, odpúšťa a verí v naše dobro.
Philautia
Sebaláska. Tento termín si určite neraz počula. Gréci chápali, že ak sa chceme postarať o druhých, musíme sa najprv naučiť starať sa o seba. Táto forma lásky nie je o posadnutosti svojou osobou ako napríklad v narcizme. Philautia je sebaláska vo svojej najzdravšej forme.
Philautia zdieľa budhistickú filozofiu „súcitu so sebou samým“ – ak miluješ sama seba a cítiš sa pohodlne vo svojej vlastnej koži, budeš schopná dávať lásku iným. Nikomu nemôžeme dať to, čo nemáme. Ak nemiluješ seba, nemôžeš milovať ani nikoho iného. Naučiť sa milovať sama seba je náročné, keďže to znamená prijať všetko, čo na sebe vnímame ako „nemilovateľné“. Vzťah, ktorý máme sami so sebou, je veľmi dôležitý, keďže vplýva aj na to, ako vidíme svet.
Mania
Obsesívna láska. Je to typ lásky, ktorý vedie k typu šialenstva a posadnutosti voči partnerovi. Vyskytuje sa vtedy, keď vzniká nerovnováha medzi Eros a Ludusom. Tento typ bežne nazývame toxickým vzťahom. Nerovnováha vo vzťahu často spôsobuje, že jedna osoba sa naviaže či ľudovo “namotá“. Je ťažké sa z Manie dostať a ešte ťažšie je si zvyknúť na zdravšiu rovnováhu náklonnosti v budúcich vzťahoch.
Tí, ktorí zažívajú Maniu, ju používajú na posilnenie ich sebahodnoty. Táto osoba chce lásku dávať, no i prijímať, aby našla pocit väčšej sebahodnoty. Toto môže viesť k majetníckosti, žiarlivosti a posadnutosti voči partnerovi. Vzniká pocit, že svojich partnerov až zúfalo „potrebujú“.
Zdroj: Mindbodygreen.com