Žena sa smeje
Pexels/Mikhail Nilov

Brigáda je skvelá príležitosť, ako si v lete privyrobiť, získať pracovné skúsenosti, kontakty a zažiť niečo nové. O študentov – brigádnikov, je toto leto veľký záujem, pretože nezamestnanosť je nízka a protikovidové opatrenia sú utlmené. Povieme ti, čo všetko by si mala vedieť, ak si letnú brigádu hľadáš práve teraz aj ty.

Prvým krokom, ak si hľadáš letnú brigádu, je mať aspoň trochu jasno v tom, čo by si chcela robiť a v akej lokalite by to malo byť. „Internet ponúka naozaj veľa možností, kde sa dá hľadať brigáda. Odporúčam sledovať pracovné portály, weby personálnych agentúr, ale ak máš nejakého vysnívaného potenciálneho zamestnávateľa, tak aj jeho Facebook profil a web,“ hovorí personálny konzultant z Maxin´s Group.

Kto môže brigádovať?

Pracovať popri štúdiu alebo počas letných prázdnin môže podľa našej legislatívy mladý človek, ktorý už dovŕšil 16 rokov, má ukončenú základnú školskú dochádzku a ešte nepresiahol vek 26 rokov. Podmienkou je aj denné alebo externé štúdium na strednej škole alebo denná forma štúdia na vysokej škole.

„Je dobré vedieť, že pracovný pomer formou brigády nemusíš ukončiť v deň dovŕšenia 26 rokov. Dohoda o brigádnickej práci platí do konca kalendárneho roka, v ktorom si dosiahla tento vek,“ upozorňuje odborník.

Ani v prípade ukončenia štúdia nedochádza automaticky okamžite k ukončeniu pracovnej dohody formou brigády. „Študentom strednej školy je mladý človek do 31. augusta kalendárneho roka a zákonník práce umožňuje brigádovať do 31. októbra daného roka,“ pokračuje personálny konzultant. 

Ako je to s dokladmi a zmluvou?

Personálny konzultant odporúča mať vždy so zamestnávateľom uzatvorenú pracovnú zmluvu – dohodu, lebo čo je na papieri, to sa ťažšie nedodržiava.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Viac z kategórieLife